Naša škola u novom CARNet-ovom pilot projektu e-Škole

Autor: Tanja Novak Pavić, 2. 3. 2017.

Hrvatska akademska mreža CARNet je nakon objavljenog javnog poziva izabrala našu i još ukupno 139 osnovnih i srednjih škola iz Republike Hrvatske za sudjelovanje u novom pilot projektu. To je veliki uspjeh i dobitak za našu, a i sve druge izabrane škole, koje će se u 2017. godini uključiti u sve projektne aktivnosti pilot projekta e-Škole pod nazivom: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola.

Opremanje naše škole informacijsko - komunikacijskom tehnologijom već je započelo, kao što je i započelo organizirano i sustavno educiranje naših djelatnika putem seminara, radionica i webinara.

Cilj ovog pilot projekta je uspostaviti sustav kojim će se podići razina digitalne zrelosti hrvatskih škola, kroz razvoj digitalnih kompetencija nastavnog i nenastavnog osoblja, razvoj digitalnog sadržaja, opremanje škola IKT opremom, provedbu potrebnih infrastrukturnih radova vezanih za pristup Internetu te kroz razvoj usluga za transparentno poslovanje škola i kvalitetno upravljanje nastavnim procesom.

Pilot projekt poslužit će za testiranje organizacijskih, tehnoloških i obrazovnih pretpostavki uvođenja IKT-a u obrazovne procese, stoga će škole uključene u pilot projekt biti u prigodi prilagoditi načine učenja i poučavanja novom informatiziranom okolišu s ciljem uporabe suvremenih metoda i alata u nastavi, kao i lakšeg praćenja napredovanja učenika.

Od škola odabranih za uključivanje u Pilot projekt očekuje se visoka predanost projektu, spremnost nastavnog i nenastavnog osoblja na trajno usavršavanje, sudjelovanje u dugoročnim istraživanjima o korištenja IKT-a u nastavi i poslovanju te spremnost ravnatelja da svojim zaposlenicima osigura optimalnu podršku u provedbi zadataka koje ovakva vrst cjelovitog projekta stavlja pred njih. Zauzvrat, sudjelovanje u projektu omogućit će školama opremanje i rad s najsuvremenijim tehnologijama, između ostalog i kroz sljedeće aspekte:

Nastavnicima će omogućiti primjenu suvremenih metoda i alata u učenju i poučavanju uključujući i primjenu digitalnih obrazovnih sadržaja, a stručnom osoblju dodatne mogućnosti praćenja napretka učenika te sukladno tome razvoj individualnog pristupa svakom učeniku ovisno o njegovim/njezinim potencijalima;

Učenicima će omogućiti susret s privlačnim digitalnim obrazovnim sadržajima, praćenje vlastitog napretka, učenje kroz zabavu i povećanje motivacije, a roditeljima aktivnije sudjelovanje u razvoju vlastitog djeteta i komunikaciji sa školom;

Upravljačkom i administrativnom osoblju škole i osnivača omogućit će korištenje ciljano razvijenih e-usluga, usklađenih s potrebama škola i administrativnim zahtjevima upravljanja školom, pojednostavljenu komunikaciju i razmjenu informacija s osnivačima.