Tjedan cjeloživotnog učenja u Industrijskoj strojarskoj školi

Autor: Kristinka Lemaić, 4. 10. 2019.

Tjedan cjeloživotnog učenja nacionalna je obrazovna kampanja čiji je cilj podizanje svijesti o važnosti učenja i obrazovanja. Radi se o UNESCO-ovoj inicijativi koja je pokrenuta 1999. godine, a svake godine obilježava se u brojnim zemljama na svim kontinentima kako bi se javnost senzibilizirala za cjeloživotno učenje, kako bi se promicala kultura učenja te potaknula osobna motivacija. Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih i ove godine, od 30. rujna do 6. listopada, organizirala je 13. Tjedan cjeloživotnog učenja, nacionalnu obrazovnu kampanju u kojoj se građanima na neposredan, često i neformalan način, prenosi poruka o važnosti obrazovanja i učenja.

Kroz brojne aktivnosti u sklopu Tjedna građane se motivira da se uključe u neki oblik učenja, pri čemu je važno istaknuti da učenje ne treba shvatiti isključivo kao formalno školovanje ili nešto što se odnosi samo na mlađu životnu dob – učiti se može i kroz razne neformalne oblike, tečajeve, radionice, predavanja, kao i samostalno (npr. čitajući), a vrijedan oblik učenja je i iskustveno učenje. Također, učenje nije ograničeno ni na jednu životnu dob, već je važno i korisno u svim životnim razdobljima – od predškolske dobi, pa do duboke starosti. Brojne institucije organiziraju dane otvorenih vrata i druge slične aktivnosti, usmjerene na upoznavanje javnosti sa svojim radom.

Učenici i nastavnici ISŠ-a Iva Bojčić, Josip Filić, Kristinka Lemaić i Mate Sabol sudjelovali su u ovogodišnjem Tjednu cjeloživotnog učenja. Fotografije s radionica i interaktivne izložbe možete pogledati klikom na „više“, a o samim događanjima više možete saznati na poveznicama:

Čuli smo mnogo puta da nas upravo učenje čini  znatiželjnima od rođenja, a sposobnost neprestanog učenja nas određuje. Ne treba posebno naglašavati da se to odnosi na pojedince, društva i cijele zajednice jer nam učenje osigurava: osobni rast i razvoj, zapošljivost i napredovanje u karijeri, veći spektar zanimanja, bogatiji društveni život i sposobnost da sami kreiramo svoju budućnost.

« Ožujak 2020 »

23.03.2020. 12:11
Brošura o postupanju u slučaju potresa
Poštovani učenici i roditelji, u prilogu možete pročitati brošuru o postupcima prije, tijekom i nakon potresa, informacije o kompletu za preživljavanje, opća pravila ponašanja te načine na koje prirodne katastrofe djeluju na nas. Trenutno je najbitnije ostati smiren i sabran jer nas čekaju neizvjesni dani koje ne možemo predivdjeti. Unatoč tome možemo utjecati na naše ponašanje i misli koje će nam najviše ići u korist ako razmišljamo na način da ostanemo smireni, sigurni i zajedno.  Stručna suradnica Sara Novak, mag. paed.

13.03.2020. 14:16
Virtualne učionice Industrijske strojarske škole
Prema odluci Vlade Republike Hrvatske, obustavlja se nastava u školama u naredna dva tjedna. Nastavnici Industrijske strojarske škole pripremili su se za izvođenje nastave na daljinu uz pomoć informacijsko-komunikacijske tehnologije. Nastavnici će online nastavu izvoditi od ponedjeljka 16. ožujka 2020. godine koristeći Yammer mrežu gdje su kreirane virtualne učionice i Virtualna zbornica. U prilogu su poveznice na virtualne učionice i Virtualnu zbornicu kao i upute za pristupanje Yammer mreži. Od ponedjeljka 16. ožujka 2020. učenici su dužni posjećivati virtualne učionice te pratiti sve informacije i upute dobivene od razrednika i predmetnih nastavnika koji su za učenike pripremili nastavne sadržaje kako bi se nastava odvijala po uobičajenom rasporedu. Ako učenik nije bio cijeli dan aktivan u virtualnoj učionici, njegov izostanak potrebno je opravdati razredniku. S obzirom na to da je pred nama veliki izazov, pozivamo na odgovorno ponašanje, kontinuiranost i organiziranost u radu, kao i na strpljenje i međusobnu potporu jer se jedino tako možemo nositi s novonastalom situacijom. Temeljom upita koji je Hrvatska gospodarska komora uputila Ministarstvu znanosti i obrazovanja, isto je izdalo obavijest da učenici srednjih strukovnih škola nemaju praksu u gospodarskim subjektima (poduzećima, tvrtkama, servisima) dok traje obustava nastave u školama. Sve važne informacije, vezane uz izvođenje nastave na daljinu, objavljivat će se i na službenoj Facebook stranici Industrijske strojarske škole.

13.03.2020. 11:18
Pravila ponašanja u virtualnim učionicama
Dragi učenici, narednih dana družit ćemo se samo virtualno pa ćemo se, kao i uvijek, pridržavati pravila ponašanja i komuniciranja u online okruženju. Hvala profesorici Sanji Pavlović Šijanović iz Gimnazije Vukovar na ovom plakatu koji možete proučiti klikom na "više".