Državno natjecanje srednjoškolaca u poznavanju prometnih propisa

Autor: Kristinka Lemaić, 24. 10. 2019.

Učenici 1.a, 2.c i 3.c razrednog odjela Industrijske strojarske škole sudjeluju u Državnom natjecanju srednjoškolaca u poznavanju prometnih propisa uz upute nastavnika Ive Bojčić, Josipa Filića, Kristinke Lemaić i Mate Sabola. Natjecanje se provodi u sklopu preventivnog područja djelovanja Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa MUP-a „Promjena ponašanja sudionika u prometu“, segment „Edukacija u području sigurnosti prometa“, s ciljem poboljšanja ukupnog stanja sigurnosti cestovnog prometa i smanjenje broja stradavanja djece i mladih u prometu. Ovogodišnje natjecanje u poznavanju prometnih propisa organizira i provodi Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske u suradnji s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i sporta, CARNet-om i Moj Telekom d.o.o. (nositelj prava za Prometnu učilicu).

Za natjecanje se potrebno prijaviti/registrirati na mrežnoj stranici Prometne učilice http://ucilica.skole.hr/ gdje ćete pronaći detaljne upute i pravila natjecanja. Učenicima se preporuča prijava putem AAI@EduHR korisničkih podatka koje su već dobili u svojoj školi. Nakon prijave, u svome profilu, učenici trebaju provjeriti ispravnost svojih podataka (pripadnost razredu i odjeljenju) te zaključati svoje podatke. Vrednuju se rezultati ispita koje zadaje Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske te sveukupnu aktivnost u Prometnoj učilici. Važno je da učenici ispite rješavaju samostalno, kao i sve druge predmetne ispite, jer se samo na taj način može ocijeniti stvarno poznavanje prometnih propisa i kulture.

Bodovi učenika predstavljaju prosjek bodova iz četiri najbolja prolazna ispita. Pojedini ispit može se pokrenuti samo jednom i to isključivo u terminu održavanja tog ispita. Nema ponavljanja ispita. Učenik može rješavati svaki od osam ispita i tako popraviti svoj prosjek ili nadoknaditi propušteni ispit.

Natjecanje traje od 1. listopada (od 8:00 sati) do 30. studenoga 2019. (do 12:00 sati).

Nagrade osvajaju učenici i to za osvojeno prvo do petog mjesta po razredu (uzrastu) srednje škole, tri najuspješnije škole te tri mentora (voditelja natjecanja) iz tri najuspješnije škole. Učenici iz najuspješnijih razrednih odjela dobiti će priznanja i diplome. Ukupno će biti dodijeljeno 26 nagrada. Tijekom natjecanja škole i učenici mogu pratiti svoj napredak i stanje bodova u natjecanju.