Učenici 1.G na predstavi "Novac je imenica muškog roda"

Autor: Marija Jularić, 12. 11. 2019.

Povodom dana jednakih plaća 4. studenoga, održana je predstava "Novac je imenica muškog roda" u  Teatru &TD koju smo posjetili zajedno s našim učenicima. Predstavu je organizirala Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova koja je željela na satiričan način i putem realnih statističkih podataka prikazati diskriminaciju žena i rodnu neravnopravnost na hrvatskom tržištu rada.
Predstava prikazuje tipičan svijet mladog bračnog para s djetetom i punicom, gdje je majka djeteta u nepovoljnijoj poziciji, u svijetu rada, u odnosu na svoga supruga. Također, nekoliko žena iz publike pročitale su ispovijesti svojih kolegica kojima su prikazale diskriminaciju na tržištu rada koju su doživjele žene onoga trenutka kada su odlučile postati majke.  Predstava samim time prikazuje stvarnu situaciju koja se događa na tržištu rada te prikazuje brojčane podatke koji prikazuju da žene godišnje zarade dvije plaće manje od muškaraca za obavljanje istih poslova.
Naši učenici su time osvijestili činjenicu da diskriminacija žena postoji i na našem tržištu rada te su upoznali i shvatili važnost pojma ravnopravnosti spolova u današnjem svijetu i važnost borbe za isto.

« Ožujak 2020 »

23.03.2020. 12:11
Brošura o postupanju u slučaju potresa
Poštovani učenici i roditelji, u prilogu možete pročitati brošuru o postupcima prije, tijekom i nakon potresa, informacije o kompletu za preživljavanje, opća pravila ponašanja te načine na koje prirodne katastrofe djeluju na nas. Trenutno je najbitnije ostati smiren i sabran jer nas čekaju neizvjesni dani koje ne možemo predivdjeti. Unatoč tome možemo utjecati na naše ponašanje i misli koje će nam najviše ići u korist ako razmišljamo na način da ostanemo smireni, sigurni i zajedno.  Stručna suradnica Sara Novak, mag. paed.

13.03.2020. 14:16
Virtualne učionice Industrijske strojarske škole
Prema odluci Vlade Republike Hrvatske, obustavlja se nastava u školama u naredna dva tjedna. Nastavnici Industrijske strojarske škole pripremili su se za izvođenje nastave na daljinu uz pomoć informacijsko-komunikacijske tehnologije. Nastavnici će online nastavu izvoditi od ponedjeljka 16. ožujka 2020. godine koristeći Yammer mrežu gdje su kreirane virtualne učionice i Virtualna zbornica. U prilogu su poveznice na virtualne učionice i Virtualnu zbornicu kao i upute za pristupanje Yammer mreži. Od ponedjeljka 16. ožujka 2020. učenici su dužni posjećivati virtualne učionice te pratiti sve informacije i upute dobivene od razrednika i predmetnih nastavnika koji su za učenike pripremili nastavne sadržaje kako bi se nastava odvijala po uobičajenom rasporedu. Ako učenik nije bio cijeli dan aktivan u virtualnoj učionici, njegov izostanak potrebno je opravdati razredniku. S obzirom na to da je pred nama veliki izazov, pozivamo na odgovorno ponašanje, kontinuiranost i organiziranost u radu, kao i na strpljenje i međusobnu potporu jer se jedino tako možemo nositi s novonastalom situacijom. Temeljom upita koji je Hrvatska gospodarska komora uputila Ministarstvu znanosti i obrazovanja, isto je izdalo obavijest da učenici srednjih strukovnih škola nemaju praksu u gospodarskim subjektima (poduzećima, tvrtkama, servisima) dok traje obustava nastave u školama. Sve važne informacije, vezane uz izvođenje nastave na daljinu, objavljivat će se i na službenoj Facebook stranici Industrijske strojarske škole.

13.03.2020. 11:18
Pravila ponašanja u virtualnim učionicama
Dragi učenici, narednih dana družit ćemo se samo virtualno pa ćemo se, kao i uvijek, pridržavati pravila ponašanja i komuniciranja u online okruženju. Hvala profesorici Sanji Pavlović Šijanović iz Gimnazije Vukovar na ovom plakatu koji možete proučiti klikom na "više".