Održana svečana konferencija povodom 30. godišnjice Konvencije o pravima djeteta

Autor: Marija Jularić, 12. 11. 2019.

Povodom 30. godišnjice usvajanja Konvencije o pravima djeteta na Glavnoj skupštini UN-a, 1989. godine, u Zagrebu je održana svečana konferencija na kojoj su prisustvovale stručne suradnice naše škole. Konferenciju su organizirale Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba te Udruga sudaca za mladež, obiteljskih sudaca  i stručnjaka za djecu i mladež. Tema konferencije odnosila se na prava djece te na prikaz onoga što smo postigli od raticifiranja Konvencije 1991. godine. Održana je u Staroj gradskoj vijećnici Gradske skupštine Grada Zagreba.

Na početku konferencije, uvodne riječi održali su ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković, ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković, predsjednik Gradske skupštine Drago Prgomet, gradonačelnik Zagreba Milan Bandić te predsjednica države Kolinda Grabar Kitarović.
Predsjednica RH istaknula je problem zanemarene djece u biološkim obiteljima, a ujedno i mnogo obitelji koji bi željeli posvojiti djecu, ali im sustav ne dopušta ili postupak posvajanja traje predugo. Također, istaknula je kako treba voditi brigu o vršnjačkom nasilju koje je sve zastupljenije diljem zemlje te kako se tom problemu treba pristupiti na međuresornoj razini kako bi svako dijete imalo sigurno odrastanje. Ističe kako prevencija treba biti primarni zadatak svakog sustava.

Nakon uvodnih govora, sutkinja Renate Winter (predsjednica Odbora za prava djeteta i predsjednica RSCSL –a) predstavila nam je postignuća, ali i propuste s kojima se države potpisnice Konvencije svakodnevno susreću. Istaknula je zaštitu djece od svih oblika diskriminacije te pravo djeteta na slobodno izražavanje vlastitih stavova i uvažavanja istih.
Također, provedena su i izlaganja na temu prava djece na obitelj, sigurno odrastanje, obrazovanje te pravo djece na mišljenje.
Iako smo u posljednjih 30 godina postigli mnogo toga vezanog za prava djece, potrebno je svakim danom sve više raditi na zastupanju djece i njihovih prava, kako bi se u svakodnevnom životu ostvario njihov najbolji potencijal i najbolji interes.

« Kolovoz 2020 »

31.07.2020. 11:45
UPISI U PRVI RAZRED - jesenski upisni krug
Dragi osmaši, poštovani roditelji, jesenski upisni krug traje od 21. kolovoza do 3. rujna 2020.  godine, s time da prijave obrazovnih programa traju od 21. do 28. kolovoza 2020. kada započinje ispis prijavnica koje roditelji potpisuju i donose osnovnim školama do 31. kolovoza.  UPIS (i dostava potrebne dokumentacije) u našu školu je 2 rujna 2020.. od 8.00 do 14.00 sati.

09.06.2020. 10:52
PRIJAVE I UPISI U PRVI RAZRED u školskoj godini 2020./2021.
Dragi učenici osmih razreda, poštovani roditelji! U nastavku pod više možete pogledati koje programe mogu učenici upisati u prvi razred  školske godine 2020./2021. u našoj školi te koju posebnu dokumentaciju trebaju donijeti prigodom upisa (Ugovor o naukovanju, Liječnička svjedodžba, Potvrda liječnika) i za koja zanimanja.    DOSTAVA DOKUMENTACIJE U SREDNJU ŠKOLU JE         OD 27. DO 29. SRPNJA 2020. OD 8.00 DO 16.00 SATI   Dokumentaciju potrebnu za upis roditelji učenika mogu poslati u navedenom terminu i putem elektroničke pošte na adresu iss@ss-industrijska-strojarska-zg.skole.hr .  Prilikom slanja elektorničke pošte molimo roditelje da navedu broj telefona putem kojeg ih možemo kontaktirati, ukoliko će biti potrebno. Također, molimo sve učenike da se izjasne o izbornim predmetima i odabiru stranog jezika, kako je navedeno u natječaju za upis.

07.07.2020. 12:29
Liječnički pregled za upis učenika u prvi razred
Dragi učenici, zdravstvena ustanova EuroMedica nudi povoljniji liječnički pregled medicine rada za upis učenika. Za sve informacije slobodno kontaktirajte školu gdje možete doći po uputnicu.