Održana svečana konferencija povodom 30. godišnjice Konvencije o pravima djeteta

Autor: Marija Jularić, 12. 11. 2019.

Povodom 30. godišnjice usvajanja Konvencije o pravima djeteta na Glavnoj skupštini UN-a, 1989. godine, u Zagrebu je održana svečana konferencija na kojoj su prisustvovale stručne suradnice naše škole. Konferenciju su organizirale Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba te Udruga sudaca za mladež, obiteljskih sudaca  i stručnjaka za djecu i mladež. Tema konferencije odnosila se na prava djece te na prikaz onoga što smo postigli od raticifiranja Konvencije 1991. godine. Održana je u Staroj gradskoj vijećnici Gradske skupštine Grada Zagreba.

Na početku konferencije, uvodne riječi održali su ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković, ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković, predsjednik Gradske skupštine Drago Prgomet, gradonačelnik Zagreba Milan Bandić te predsjednica države Kolinda Grabar Kitarović.
Predsjednica RH istaknula je problem zanemarene djece u biološkim obiteljima, a ujedno i mnogo obitelji koji bi željeli posvojiti djecu, ali im sustav ne dopušta ili postupak posvajanja traje predugo. Također, istaknula je kako treba voditi brigu o vršnjačkom nasilju koje je sve zastupljenije diljem zemlje te kako se tom problemu treba pristupiti na međuresornoj razini kako bi svako dijete imalo sigurno odrastanje. Ističe kako prevencija treba biti primarni zadatak svakog sustava.

Nakon uvodnih govora, sutkinja Renate Winter (predsjednica Odbora za prava djeteta i predsjednica RSCSL –a) predstavila nam je postignuća, ali i propuste s kojima se države potpisnice Konvencije svakodnevno susreću. Istaknula je zaštitu djece od svih oblika diskriminacije te pravo djeteta na slobodno izražavanje vlastitih stavova i uvažavanja istih.
Također, provedena su i izlaganja na temu prava djece na obitelj, sigurno odrastanje, obrazovanje te pravo djece na mišljenje.
Iako smo u posljednjih 30 godina postigli mnogo toga vezanog za prava djece, potrebno je svakim danom sve više raditi na zastupanju djece i njihovih prava, kako bi se u svakodnevnom životu ostvario njihov najbolji potencijal i najbolji interes.

« Lipanj 2021 »

28.05.2021. 10:52
PRIJAVE I UPISI U PRVI RAZRED u školskoj godini 2021./2022.
Dragi učenici osmih razreda, poštovani roditelji! U nastavku pod više možete pogledati koje programe mogu učenici upisati u prvi razred  školske godine 2021./2022. u našoj školi te koju posebnu dokumentaciju trebaju donijeti prigodom upisa (Ugovor o naukovanju, Liječnička svjedodžba, Potvrda liječnika) i za koja zanimanja.    DOSTAVA DOKUMENTACIJE U SREDNJU ŠKOLU JE         OD 12. DO 14. SRPNJA 2021. OD 8.00 DO 16.00 SATI   Dokumentaciju potrebnu za upis roditelji učenika mogu poslati u navedenom terminu i putem elektroničke pošte na adresu iss@ss-industrijska-strojarska-zg.skole.hr.  Prilikom slanja elektroničke pošte molimo roditelje da navedu broj telefona putem kojeg ih možemo kontaktirati, ukoliko će biti potrebno. Također, molimo sve učenike da se izjasne o izbornim predmetima i odabiru stranog jezika, kako je navedeno u natječaju za upis. Učenici će se prijavljivati za upis i upisivati u 1. razred srednjih škola u ljetnom i jesenskom upisnom roku.

11.06.2021. 17:08
PONOVLJENI POZIV UČENICIMA ZA DOSTAVU PRIJAVE ZA SUDJELOVANJE U PROJEKTU ERASMUS+ 2020./2021.(LITVA)
Nositelj projekta: Industrijska strojarska škola Avenija Marina Držića 14, Zagreb Naziv projekta: COmpetitive VET for learners and teachers III, COVET III. Broj ugovora: 2020-1-HR01-KA102-077197 Agencija za mobilnost i programe EU odobrila je našoj školi projekt COVET III, ukupne vrijednosti 71.343,00 EUR. Planirano razdoblje mobilnosti učenika panirano je za rujan-listopad 2021. Cilj projekta: stjecanje iskustva međunarodne prakse uz osnaživanje stručnih i osobnih kompetencija naših učenika i nastavnika. Projektom je osigurana stručna praksa u inozemstvu – Litva, Vilnius u trajanju od 15 dana za učenike koji se obrazuju u programu CNC operater, u pratnji jednog nastavnika struke. U projektu sudjeluje partner  Vilniaus technologiju mokymo centras, Kalvariju g. 159, Vilnius, Lithuania. Poziv se upućuje svim učenicima prvih razreda koji se obrazuju u programu CNC operater u školskoj godini 2020./2021. Detalje o postupku prijave pročitajte klikom na "više".

11.06.2021. 16:41
DRUGI PONOVLJENI POZIV UČENICIMA ZA DOSTAVU PRIJAVE ZA SUDJELOVANJE U PROJEKTU ERASMUS+ 2020./2021.(Francuska)
Nositelj projekta: Industrijska strojarska škola Avenija Marina Držića 14, Zagreb Naziv projekta: COmpetitive VET for learners and teachers II, COVET II. Broj ugovora: 2019-1-HR01-KA102-060372 Agencija za mobilnost i programe EU odobrila je našoj školi projekt COVET II, ukupne vrijednosti 81.282,00 EUR. Cilj projekta: stjecanje iskustva međunarodne prakse uz osnaživanje stručnih i osobnih kompetencija naših učenika i nastavnika. Projektom je osigurana stručna praksa u inozemstvu - Toulouse Francuska u trajanju od 15 dana za učenike koji se obrazuje u programu automehaničar, u pratnji jednog nastavnika struke. U projektu sudjeluje partner Lycée des metiers de l'automobile, du et de la logistique transport Toulouse – Francuska. Planirano vrijeme mobilnosti je rujan-listopad 2021. Poziv se upućuje svim učenicima drugih razreda koji se obrazuju u programu Automehaničar u školskoj godini 2020./2021. Detalje o postupku prijave pročitajte klikom na "više".