Održana svečana konferencija povodom 30. godišnjice Konvencije o pravima djeteta

Autor: Marija Jularić, 12. 11. 2019.

Povodom 30. godišnjice usvajanja Konvencije o pravima djeteta na Glavnoj skupštini UN-a, 1989. godine, u Zagrebu je održana svečana konferencija na kojoj su prisustvovale stručne suradnice naše škole. Konferenciju su organizirale Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba te Udruga sudaca za mladež, obiteljskih sudaca  i stručnjaka za djecu i mladež. Tema konferencije odnosila se na prava djece te na prikaz onoga što smo postigli od raticifiranja Konvencije 1991. godine. Održana je u Staroj gradskoj vijećnici Gradske skupštine Grada Zagreba.

Na početku konferencije, uvodne riječi održali su ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković, ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković, predsjednik Gradske skupštine Drago Prgomet, gradonačelnik Zagreba Milan Bandić te predsjednica države Kolinda Grabar Kitarović.
Predsjednica RH istaknula je problem zanemarene djece u biološkim obiteljima, a ujedno i mnogo obitelji koji bi željeli posvojiti djecu, ali im sustav ne dopušta ili postupak posvajanja traje predugo. Također, istaknula je kako treba voditi brigu o vršnjačkom nasilju koje je sve zastupljenije diljem zemlje te kako se tom problemu treba pristupiti na međuresornoj razini kako bi svako dijete imalo sigurno odrastanje. Ističe kako prevencija treba biti primarni zadatak svakog sustava.

Nakon uvodnih govora, sutkinja Renate Winter (predsjednica Odbora za prava djeteta i predsjednica RSCSL –a) predstavila nam je postignuća, ali i propuste s kojima se države potpisnice Konvencije svakodnevno susreću. Istaknula je zaštitu djece od svih oblika diskriminacije te pravo djeteta na slobodno izražavanje vlastitih stavova i uvažavanja istih.
Također, provedena su i izlaganja na temu prava djece na obitelj, sigurno odrastanje, obrazovanje te pravo djece na mišljenje.
Iako smo u posljednjih 30 godina postigli mnogo toga vezanog za prava djece, potrebno je svakim danom sve više raditi na zastupanju djece i njihovih prava, kako bi se u svakodnevnom životu ostvario njihov najbolji potencijal i najbolji interes.

« Ožujak 2020 »

23.03.2020. 12:11
Brošura o postupanju u slučaju potresa
Poštovani učenici i roditelji, u prilogu možete pročitati brošuru o postupcima prije, tijekom i nakon potresa, informacije o kompletu za preživljavanje, opća pravila ponašanja te načine na koje prirodne katastrofe djeluju na nas. Trenutno je najbitnije ostati smiren i sabran jer nas čekaju neizvjesni dani koje ne možemo predivdjeti. Unatoč tome možemo utjecati na naše ponašanje i misli koje će nam najviše ići u korist ako razmišljamo na način da ostanemo smireni, sigurni i zajedno.  Stručna suradnica Sara Novak, mag. paed.

13.03.2020. 14:16
Virtualne učionice Industrijske strojarske škole
Prema odluci Vlade Republike Hrvatske, obustavlja se nastava u školama u naredna dva tjedna. Nastavnici Industrijske strojarske škole pripremili su se za izvođenje nastave na daljinu uz pomoć informacijsko-komunikacijske tehnologije. Nastavnici će online nastavu izvoditi od ponedjeljka 16. ožujka 2020. godine koristeći Yammer mrežu gdje su kreirane virtualne učionice i Virtualna zbornica. U prilogu su poveznice na virtualne učionice i Virtualnu zbornicu kao i upute za pristupanje Yammer mreži. Od ponedjeljka 16. ožujka 2020. učenici su dužni posjećivati virtualne učionice te pratiti sve informacije i upute dobivene od razrednika i predmetnih nastavnika koji su za učenike pripremili nastavne sadržaje kako bi se nastava odvijala po uobičajenom rasporedu. Ako učenik nije bio cijeli dan aktivan u virtualnoj učionici, njegov izostanak potrebno je opravdati razredniku. S obzirom na to da je pred nama veliki izazov, pozivamo na odgovorno ponašanje, kontinuiranost i organiziranost u radu, kao i na strpljenje i međusobnu potporu jer se jedino tako možemo nositi s novonastalom situacijom. Temeljom upita koji je Hrvatska gospodarska komora uputila Ministarstvu znanosti i obrazovanja, isto je izdalo obavijest da učenici srednjih strukovnih škola nemaju praksu u gospodarskim subjektima (poduzećima, tvrtkama, servisima) dok traje obustava nastave u školama. Sve važne informacije, vezane uz izvođenje nastave na daljinu, objavljivat će se i na službenoj Facebook stranici Industrijske strojarske škole.

13.03.2020. 11:18
Pravila ponašanja u virtualnim učionicama
Dragi učenici, narednih dana družit ćemo se samo virtualno pa ćemo se, kao i uvijek, pridržavati pravila ponašanja i komuniciranja u online okruženju. Hvala profesorici Sanji Pavlović Šijanović iz Gimnazije Vukovar na ovom plakatu koji možete proučiti klikom na "više".