Kako smo u našoj Školi obilježili Međunarodni dan ljudskih prava

Autor: Kristinka Lemaić, 10. 12. 2020.

Industrijska strojarska škola (ISŠ) strukovna je škola, učenje je temeljeno na radu i stjecanju strukovnih vještina, no nije zanemaren ni razvoj osobnih prednosti učenika te njihov građanski odgoj i obrazovanje.  Međunarodni se dan ljudskih prava obilježava svake godine 10. prosinca, na dan kada je 1948. godine potpisana Opća deklaracija Ujedinjenih naroda o ljudskim pravima. Tada je prvi put u povijesti čovječanstva priznato pravo svih ljudi na život, slobodu i sigurnost bez ikakvih razlika. "Sva se ljudska bića rađaju slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima. Ona su obdarena razumom i sviješću i trebaju jedna prema drugima postupati u duhu bratstva." - tako počinje 1. članak Opće deklaracije o ljudskim pravima. Više o ljudskim pravima možete saznati u videu koji je za učenice i učenike ISŠ-a, Škole primijenjene umjetnosti i dizajna te Gimnazije „Vukovar“ pripremio Ivan Blažević, tajnik SOLIDARNE – Zaklade za ljudska prava i solidarnost  koja svojim javnim kampanjama osvještavanja i zagovaranja te programima doniranja i podizanja kapaciteta izravno podržava lokalni građanski aktivizam, kulturno stvaralaštvo i socijalne inovacije te građane u krizi i marginalizirane društvene skupine.

Učenice i učenici  3.c razrednog odjela ISŠ-a , nakon pregleda video sadržaja, raspravljali su o ljudskim pravima, a zatim su u AutoCAD-u, koji je jedan od najstarijih i najčešće korištenih CAD (Computer Aided Design) programa za dizajniranje tehničkih crteža, izradili crteže inspirirane temom ljudskih prava. Učenice i učenici 1.c razrednog odjela Gimnazije „Vukovar“ izradili su plakat s temom Međunarodnog dana ljudskih prava.

Sat razrednog odjela učenice i učenici ISŠ-a završili su raspravom o citatu Eleanor Roosevelt „Gdje počinju ljudska prava? U malim mjestima blizu doma, tako malima da ih se ne vidi na kartama svijeta. Ipak ta mjesta čine svijet pojedinca – susjedstvo u kojem živi, škola ili fakultet koji pohađa, tvornica, farma ili ured u kojem radi. To su mjesta gdje svaki muškarac žena i dijete traži jednaku pravdu, jednaku šansu, jednako dostojanstvo bez diskriminacije. Ukoliko ta prava ne znače ništa tamo, onda malo znače bilo gdje drugdje. Bez djelovanja građana kojima je stalo da ih ostvaruju blizu svoga doma, uzalud ćemo tražiti napredak u širem svijetu.“

Učenici i djelatnici ISŠ-a zahvalni su na odličnom video sadržaju, ne samo gospodinu Blaževiću, već i članovima Organizacije Status M koji neformalnim edukacijama kontinuirano oplemenjuju njihove učenike, a dodatno su ih oplemenili povezavši ih sa Zakladom SOLIDARNA.

« Siječanj 2021 »

15.01.2021. 17:50
Početak 2. polugodišta, 18. siječnja 2021. godine, online
Dragi učenici, u ponedjeljak, 18. siječnja počinje drugo polugodište. Nastavu započinjemo online i do daljnjeg će tako biti, a krećemo s jutarnjom smjenom. I teorijska i praktična nastava su online, osim što 3.c alatničari i 3.g CNC operateri (CNC praktikum) praktičnu nastavu imaju u školi i dolaze u 8.00 ujutro na praksu u školu, svi ostali imaju online. Učenici praktičnu nastavu u gospodarskim subjektima obavljaju po redovnom rasporedu.

11.01.2021. 20:07
Božićni eko-izazov: Budi svjestan stvor, spasi jelku ili bor
Aktivistička grupa Zelena akcija pozvala je sve zainteresirane da u blagdansko vrijeme, umjesto kupnje jelke ili bora, osmisle vlastitu kreativnu „zero waste” („nula otpada“) zamjenu za božićno drvce i pri tome osvoje bicikl. Božićni eko-izazov, koji je trajao od 17. prosinca 2020.  do 11. siječnja 2021. godine, prihvatili su učenici i strukovni učitelji Industrijske strojarske škole čije je „zero waste“ božićno drvce osvojilo više od 1500 „lajkova“ u  Facebook događaju Zero waste Croatia network  i tako zauzelo drugo mjesto među 15 finalista.  Božićni blagdani često su popraćeni navikama koje uvelike štete okolišu i društvu, a osim kupovanja nepotrebnih jednokratnih proizvoda i gomilanja ambalaže, najvidljivija praksa - koja je ujedno i simbol Božića, svakako je kupnja nekoć žive jelke ili bora, istaknuli su u Zelenoj akciji. Božićna drvca masovno se sijeku ili sade samo u tu svrhu kako bi poslije bila posječena, dovedena u domove te, nažalost, izbačena na cestu po završetku blagdana. Ideja ovog božićnog eko-izazova Zelene akcije je na kreativan način zadržati blagdanski duh i tradiciju kićenja jelke ili bora, ali i poručiti da prepoznajemo poveznicu prekomjernog i nesvrhovitog trošenja Zemljinih resursa te proizvodnje ogromnih količina otpada. Sudjelovanjem u ovom izazovu svi uključeni odbili su kupiti jelku ili bor te su svojim činom doprinijeli očuvanju vrijednog šumskog eko-sustava i njegovih neophodnih funkcija: proizvodnja kisika, ublažavanje klimatskih promjena i zaštita od odrona. Klikom na "više" saznajte sve o božićnom eko-izazovu.

04.01.2021. 08:49
Donacija Organizacije Status M
U sklopu regionalnog programa CARE Young Men Initiative (YMI) - Boys and Men as Allies in Violence Prevention and Gender Transformation in the Western Balkans podržanog od strane care Internationala Balkans, Organizacija Status M donirala nam je televizor. Ovim putem zahvaljujemo Statusu M na izvrsnoj suradnji s Industrijskom strojarskom školom koja se realizira već nekoliko godina kroz pedagoške radionice i izradu materijala na praktičnoj nastavi.