Božićni eko-izazov: Budi svjestan stvor, spasi jelku ili bor

Autor: Kristinka Lemaić, 11. 1. 2021.

Aktivistička grupa Zelena akcija pozvala je sve zainteresirane da u blagdansko vrijeme, umjesto kupnje jelke ili bora, osmisle vlastitu kreativnu „zero waste” („nula otpada“) zamjenu za božićno drvce i pri tome osvoje bicikl. Božićni eko-izazov, koji je trajao od 17. prosinca 2020.  do 11. siječnja 2021. godine, prihvatili su učenici i strukovni učitelji Industrijske strojarske škole čije je „zero waste“ božićno drvce osvojilo više od 1500 „lajkova“ u  Facebook događaju Zero waste Croatia network  i tako zauzelo drugo mjesto među 15 finalista.

Božićni blagdani često su popraćeni navikama koje uvelike štete okolišu i društvu, a osim kupovanja nepotrebnih jednokratnih proizvoda i gomilanja ambalaže, najvidljivija praksa - koja je ujedno i simbol Božića, svakako je kupnja nekoć žive jelke ili bora, istaknuli su u Zelenoj akciji. Božićna drvca masovno se sijeku ili sade samo u tu svrhu kako bi poslije bila posječena, dovedena u domove te, nažalost, izbačena na cestu po završetku blagdana. Ideja ovog božićnog eko-izazova Zelene akcije je na kreativan način zadržati blagdanski duh i tradiciju kićenja jelke ili bora, ali i poručiti da prepoznajemo poveznicu prekomjernog i nesvrhovitog trošenja Zemljinih resursa te proizvodnje ogromnih količina otpada.

Sudjelovanjem u ovom izazovu svi uključeni odbili su kupiti jelku ili bor te su svojim činom doprinijeli očuvanju vrijednog šumskog eko-sustava i njegovih neophodnih funkcija: proizvodnja kisika, ublažavanje klimatskih promjena i zaštita od odrona.

Klikom na "više" saznajte sve o božićnom eko-izazovu.

Ideja je bila izraditi zamjenu za okićenu božićnu jelku, a pritom ne kupiti nešto novo i proizvesti što manje otpada! Učenici zagrebačke Industrijske strojarske škole su od otpadnih materijala nastalih pri radioničkim vježbama u okviru Praktične nastave, izradili božićno drvce u odjelima Školske radionice. Svoje drvce fotografirali su, u kadar uključili i #BožićniEkoizazov2020, objavili sliku na zidu svog profila i opisali kako je i od čega nastalo njihovo božićno drvce koje je objavljeno u galeriji slika zajedno s ostalim finalistima natjecanja.

Vlastitim primjerom učenici Industrijske strojarske škole, uz mentorstvo strukovnog učitelja Silvia Terzea,  pokazali su kako Božić može biti bajkovit i ukoliko se koriste stari predmeti i otpadni materijali koji nerijetko svoje mjesto, umjesto kao božićna dekoracija, pronađu u spremniku za otpad. Učenici su, sudjelujući u izradi božićnog drvca, ispunjavali odgojno obrazovna-očekivanja međupredmetnih tema održivosti, osobnog i socijalnog razvoja, poduzetništva, ali i građanskog odgoja i obrazovanja.

Učenici su:

• djelovali u skladu s načelima održivoga razvoja s ciljem zaštite prirode i okoliša,
  • suradnički učili i radili u timu,
  • upućivali na međuovisnost članova društva i proces društvene odgovornosti,
  • primjenjivali inovativna i kreativna rješenja,
  • planirali i upravljali aktivnostima,
  • sudjelovali u projektu i izradi od ideje do realizacije te
  • promicali kvalitetu života u zajednici.

Slike kreativnih „zero waste“ božićnih drvaca objavljivale su se od 17. prosinca 2020. do 7. siječnja 2021. Nakon toga, od 7. do 11. siječnja 2021., skupljali su se „lajkovi” u galeriji slika, a pobjedničko drvce, koje je skupilo najviše „lajkova”, proglašeno je zadnji dan – 11. siječnja 2021.  i osvojilo bicikl koji je donirala Biciklopopravljaona Zelene akcije. Uključivanjem u božićni eko-izazov, učenici Industrijske strojarske škole proslavili su blagdane u „zero waste” duhu, učili su i zabavili se te postali primjer svojim prijateljima i poznanicima.