Početak 2. polugodišta, 18. siječnja 2021. godine, online

Autor: Sara Novak, 15. 1. 2021.

Dragi učenici, u ponedjeljak, 18. siječnja počinje drugo polugodište.
Nastavu započinjemo online i do daljnjeg će tako biti, a krećemo s jutarnjom smjenom.
I teorijska i praktična nastava su online, osim što 3.c alatničari i 3.g CNC operateri (CNC praktikum) praktičnu nastavu imaju u školi i dolaze u 8.00 ujutro na praksu u školu, svi ostali imaju online.
Učenici praktičnu nastavu u gospodarskim subjektima obavljaju po redovnom rasporedu.

« Veljača 2021 »

25.02.2021. 08:53
Dan ružičastih majica u Industrijskoj strojarskoj školi
Svake godine, posljednje srijede u veljači, na temelju Odluke Hrvatskoga sabora iz veljače 2017. godine, u Hrvatskoj se obilježava Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja. Kako bismo 24. veljače 2021. godine u ISŠ-u obilježili Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, učenici su u odjelima Školske radionice izradili metalne instalaciju s temom borbe protiv vršnjačkog nasilja dio kojih su i metalne majice ukrašene logom škole koji je za ovu posebnu prigodu postao ružičast. Učenici su metalne instalacije iskoristili i kao izložbene panoe za obrasce na kojima su pisali o tome kako mogu pomoći da nasilje prestane, što znači biti dobar prijatelj i koje bi savjete uputili žrtvama nasilja. Središnji događaj Dana ružičastih majica bio je webinar u kojem su, osim učenika ISŠ-a, sudjelovali i učenici Športske gimnazije i Gimnazije Vukovar. Webinar „Dan ružičastih majica“ ISŠ je provela u suradnji s Organizacijom Status M https://www.status-m.hr/. Organizacija je to koja osvještava, propituje i dekonstruira društvene norme i stereotipe te promovira odgovorno ponašanje s ciljem izgradnje rodno ravnopravnog, inkluzivnog i nenasilnog društva. Nakon dinamičnog webinara koji je uključivao izlaganje predsjednice Organizacije Status M Anamarije Sočo i edukatora Statusa M Stipe Nogala, video sadržaj učenika ISŠ-a „Budi muško, mijenjaj pravila“ http://bit.ly/VideoBudiMusko te kolaboraciju i natjecanje u znanju uz pomoć IKT alata Mentimeter i Kahoot, učenici mogu: opisati primjere radova učenika s temom borbe protiv vršnjačkog nasilja izrađenih na praktičnoj nastavi i u digitalnom obliku, izreći mogućnosti i prednosti povezivanja praktične nastave s nastavom Etike i međupredmetnim temama, objasniti pojam i značenje Nacionalnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja, dati primjer dobre prakse obilježavanja Dana ružičastih majica Fotografije možete pogledati klikom na "više".

24.02.2021. 18:31
2021. - Godina čitanja
Čitajmo da ne ostanemo bez riječi! Međunarodni dan materinskoga jezika, Dani hrvatskoga jezika, Mjesec hrvatskoga jezika pa sve do Godine čitanja Godina 2021. je proglašena Godinom čitanja, a tu odluku donijela je Hrvatska vlada na prijedlog Ministarstva kulture i medija u sklopu akcijskog plana Nacionalne strategije poticanja čitanja. Ovom se akcijom želi pridonijeti razvoju kulture čitanja i omogućiti što većem dijelu društva čitanje sa zadovoljstvom i razumijevanjem. Uslijed novih pandemijskih okolnosti čitanje je aktivnost koja može doći više do izražaja i poboljšati ukupnu kvalitetu života svakog pojedinca, a osobito mladog čovjeka. I naša će škola obilježiti Godinu čitanja s više aktivnosti tijekom cijele godine. Održat ćemo radionice na temu „Pjesnici o proljeću“ te radionice o cjelovitim digitalnim izdanjima na mrežnim stranicama gdje će se učenici upoznati s web stranicama koje nude besplatna izdanja knjiga. Učenici će izrađivati digitalne postere i plakate na temu „Čitanje je opet in“ i '21. -Godina čitanja“, a profesorice hrvatskog jezika će također osmisliti i druge aktivnosti promoviranja i poticanja čitanja u 2021. godini.  Mjesec hrvatske knjige u listopadu i studenom osobito će biti posvećen Godini čitanja s izložbama i radionicama o povijesti knjige i čitanja. Učenici 1. a razreda su, pod voditeljstvom prof. Ivane Jagić obilježili Međunarodni dan materinskoga jezika 21. veljače, kad započinje Mjesec hrvatskoga jezika i traje sve do 17. veljače 2021. godine. (Od 13. do 17. ožujka posebno se obilježavaju Dani hrvatskoga jezika.) Učenici su kroz osobni angažman osvijestili značaj materinskoga jezika za nacionalni identitet svakog naroda, govorili su o jezicima u Europskoj uniji, o razvoju i promjenama jezika, s naročitim naglaskom na hrvatski jezik. Profesorica Jagić će također s učenicima drugih razreda provesti radionice o stvaranju čitalačke publike.  Fotografije izložbi su u nastavku.

11.02.2021. 09:13
Code Week 2020 – certifikat za izvrsnost u organizaciji aktivnosti
Industrijska strojarska škola surađuje s Gimnazijom „Vukovar“ u mnogim aktivnostima te su se naši učenici 2020. godine, na poticaj vukovarskih gimnazijalaca, uključili u obilježavanje Europskog tjedna programiranja. Gimnazija „Vukovar“ kontinuirano obilježava Europski tjedan programiranja te na zabavan i angažirajući način čini programiranje i digitalnu pismenost vidljivom i primjenjivom. Vukovarski gimnazijalci su, zajedno s učenicima iz naše škole i učenicima Tehničke škole iz Karlovca te s učenicima iz škola diljem EU, prihvatili izazov i uključili se u 2020 Code Week Super Organiser Challenge. Učenici i nastavnici su, zadovoljivši zadane kriterije, uspjeli osvojiti certifikat za izvrsnost u organizaciji aktivnosti u okviru Code Weeka. Unatoč izazovima s kojima su se škole diljem Europe i svijeta suočile 2020. godine, više od 3,4 milijuna učenika i nastavnika iz 84 zemlje pridružilo se inicijativi EU Code Week i sudjelovalo u više od 72 000 aktivnosti, a 1359 nastavnika organiziralo je po 10 ili više aktivnosti čime su stekli certifikat Super Organizatora.