Učenici Industrijske strojarske škole izlagači na trećoj videokonferenciji učenika StudentsMeetCRO

Autor: Josip Filić, 10. 6. 2021.

Ogulinska Gimnazija i strukovna škola Bernardina Frankopana organizirala je, te u srijedu 9. lipnja 2021. godine provela, treću po redu videokonferenciju učenika StudentsMeetCRO.

Na prvoj videokonferenciji učenika StudentsMeetCRO, održanoj u svibnju 2019. godine, učenici ISŠ-a bili su publika, a na drugoj  videokonferenciji odvažili su se biti izlagači te su tu tradiciju učenici nastavili i 2021. godine. Učenik 1.a razreda u zanimanju automehaničar Karlo Krnjić održao je online izlaganje na temu „Drobilica za plastiku – tehnologija za zelenu školu“ u kojem je govorio o projektiranju i izradi drobilice za plastiku izrađenoj u odjelima Školske radionice. Mentori učeniku bili su voditeljica Praktične nastave Kristinka Lemaić i strukovni učitelj Josip Filić. Vođena mentorstvom nastavnika Ive Bojčić i Mate Sabola, učenica 2.g razreda u zanimanju CNC operaterka Viktorija Bugan svoje izlaganje nazvala je „Povezivanje praktične nastave s temama tolerancije i prevencije nasilja“. Učenica je govorili o suradnji  s organizacijom Status M koja promiče nenasilje, toleranciju i rodno ravnopravne norme te o drugim aktivnostima ISŠ-a koje doprinose kulturi nenasilja, a u koje se osim nastave Etike, uključuje i Praktična nastava gdje učenici izrađuju metalne instalacije s temama tolerancije i prevencije nasilja.

U videokonferenciji StudentsMeetCRO sudjelovale su i učenice iz Gimnazije „Vukovar“ te je bilo govora o Arduino programiranju dok  nas je učenica iz varaždinske Medicinske škole informirala o projektu u kojem se govori o emocionalnom stanju mladih u doba COVID-a 19. Zanimljivi projekti provedeni su i u splitskoj Zdravstvenoj školi kao i u ogulinskoj Gimnaziji i strukovnoj školi Bernardina Frankopana.

Cilj je ove online videokonferencije da učenici dijele svoja iskustva pritom stvarajući buduća partnerstva, a ujedno uče jedni od drugih i stječu prezentacijske vještine.

Zahvaljujemo prof. Marijani Smolčec i ogulinskoj Gimnaziji i strukovnoj školi Bernardina Frankopana što je učenicima diljem Hrvatske omogućila ovo sjajno iskustvo.

« Rujan 2021 »

25.09.2020. 08:13
Digitalne potvrde za učenike
Dragi učenici i poštovani roditelji! Na poveznici https://potvrde.skole.hr/login prijavljujete se svojim AAI@EduHr elektroničkim identitetom (učenici) ili svojim pristupnim podacima sustavu e-Građani (preko Fine ili bankovnih tokena, najmanje treće razine - roditelji) te možete ispisati digitalnu potvrdu o školovanju. U padajućem izborniku moguće je odabrati svrhu potvrde. Potvrde koje su izdane putem tog sustava zamjenjuju u potpunosti potvrde iz škole u svim pravnim poslovima te više nije potrebno dolaziti po potvrde u školsku referadu. Potvrde se mogu spremiti na računalo, slati ili ispisivati, ovisno o potrebama. Sustav za izdavanje potvrda  podatke o učenicima preuzima iz baze podataka e-Matice u kojoj su svi učenici.

01.09.2021. 11:06
Produljenje ili izrada pretplatnih karata za učenike
Dragi roditelji i učenici, na web stranici ZET-a; https://www.zet.hr/aktualnosti/vijesti/produljenje-ili-izrada-pretplatnih-karata-za-ucenike-i-studente/499  nalaze se detaljne upute za izradu ili produljenje besplatnih karata za učenike. Za učenike će od 2. rujna bit omogućeno i znatno jednostavnije produljenje postojećih Pretplatnih karata za javni gradski prijevoz, koje će se moći obaviti na svim prodajnim mjestima ZET-a, kao i kioscima ugovornih partnera (Tisak i iNovine). Zbog navedenoga, nije potrebno da učenici u školi potvrđuju produljenje ili izradu nove pretplatne karte.

22.07.2021. 10:14
eTwinning projekt Pokvareni telefon
Tijekom eTwinning projekta Pokvareni telefon, namijenjenog učenicima srednjih strukovnih škola, 30 učenika i 5 nastavnica naše škole sudjelovalo je u različitim projektnim aktivnostima. Osim naše škole u projektu su sudjelovale i strukovne škole iz Bedekovčine, Sarajeva i Varaždina. Učenici su se bavili temom medijske pismenosti i dezinformacija kroz igranje pokvarenog telefona, istraživanje tematike, pisanje lažnih članka i poruka, izradu stripova, izradu logo oznaka, avatara i dr.  Cilj projekta bio je unaprijediti vještinu komunikacije na hrvatskom jeziku, povećati odgovornost, uvidjeti vrijednost timskoga rada i suradnje, razviti kreativnost, poboljšati digitalnu pismenost kroz korištenje različitih digitalnih alata, unaprijediti istraživanje online stručne literature, osnažiti rješavanje problema, poboljšati kreiranje digitalnih materijala. Naši su učenici aktivno sudjelovali na nekoliko online sastanaka te uspješno surađivali u timskom radu s učenicima drugih škola.  Rezultat projekta su muzej lažnih vijesti, posteri, kvizovi, prezentacije, strip, e-novine i e-knjiga.  Nastavnice koje su provodile projekt: Josipa Zelić, Vanja Jug, Karmen Mott Bingula i stručne suradnice Sara Novak i Tanja Dumbović. U nastavku možete pogledati e-knjigu.