Sačuvajmo naš okoliš odlaganjem starih baterija

Autor: Ivana Šutalo Dujmenović, 6. 10. 2021.

Ove godine naša škola se uključila u projekt "Skupljajmo zajedno stare baterije" u suradnji s tvrtkom FRIŠ d.o.o. iz Križevaca. U tu svrhu postavljen je spremnik za odlaganje raznih baterija.

Kako vi možete pomoći projektu? Svaku baterijicu izvađenu iz mobilnog telefona, daljinskog upravljača, satova, igračaka, raznih uređaja i aparata ne bacajte u komunalni otpad (smeće)! Odvajajte ih u spremnik koji je postavljen u predvorju naše škole. Za svaku skupljenu količinu baterija, učenici će biti nagrađeni, a priroda će nam biti zahvalna. Sačuvajmo naš okoliš! Voditeljica projekta: Ivana Šutalo Dujmenović, dipl. ing strojarstva.

Ciljevi projekta:

• Poticati svijest učenika o potrebi pravilnog zbrinjavanja starih baterija
  • Skrenuti pozornost učenika na važnost odvajanja opasnog otpada od ostalog otpada iz kućanstva
  • Uočiti direktnu povezanost čovjeka i prirode te razumjeti uzročno-posljedične veze ljudskog nemara prema prirodi, te mogućim posljedicama zagađenja površinskih i podzemnih zaliha vode
  • Poticati razvoj svijesti o potrebi očuvanja kvalitete prirodnog okoliša
  • Potaknuti ekološku osviještenost učenika, roditelja te mještana
  • Poticati na ekološko djelovanje u domu i školi te razvijati poduzetnički duh

Mnoge stare baterije i akumulatori u sebi sadrže teške metale kao što su olovo, kadmij ili živa koji, koliko su korisni, toliko su i štetni. Iz oštećenih kućišta starih baterija može doći do istjecanja opasnih tvari i teških metala u vodu i okoliš, čime se ozbiljno ugrožava priroda te zdravlje ljudi i životinja.

Iz istog razloga, starim baterijama i akumulatorima nije mjesto u komunalnom otpadu, niti u prirodi gdje, na žalost, još uvijek često završavaju. Stoga je Zakonom o zaštiti okoliša između ostalog propisano da se i stare baterije moraju odlagati odvojeno od komunalnog otpada.

Ukupno: 5192692

« Prosinac 2021 »