Industrijska strojarska škola na III. Znanstveno-stručnoj konferenciji

Autor: Kristinka Lemaić, 30. 11. 2021.

Na video platformi Zoom 30. studenoga 2021. godine održana je III. Znanstveno-stručna konferencija s temom Modeli prevencije u zajednici - partnerstvo znanosti i prakse. Cilj Konferencije bio je osnaživanje stručnjaka te razmjena iskustava vezano uz modele prevencije u zajednici i zaštiti ljudskih prava kroz diseminaciju i uključenje zajednice u cjelini; od vijeća za prevenciju, lokalne samouprave, odgojno-obrazovnih djelatnika, policijskih službenika, ustanova socijalne skrbi, udruga, zdravstvenih ustanova do drugih stručnjaka te građana, volontera i mladih.

Konferenciju je organiziralo Vijeća Gradske četvrti Gornja Dubrava uz koordiniranje vanjske suradnice mr. sc. Andreje Marcetić te Agate Smoljan, voditeljice Županijskog stručnog vijeća Grada Zagreba za predmetno područje Građanski odgoj i obrazovanje u korelaciji s drugim međupredmetnim temama koje djeluje u okviru Agencije za odgoj i obrazovanje. Moderatorica Konferencije bila je Iva Bojčić, prof., nastavnica hrvatskoga jezika i etike u Industrijskoj strojarskoj školi (ISŠ), Zagreb.

I ove su godine, po treći put, na Konferenciji sudjelovale odgojno-obrazovne djelatnice ISŠ-a, nastavnica Iva Bojčić i voditeljica praktične nastave Kristinka Lemaić govoreći o načinima povezivanje praktične nastave s temama tolerancije i prevencije nasiljaU svom su izlaganju Nasilje nije hrabrost - prevencija vršnjačkog nasilja u Industrijskoj strojarskoj školi u okolnostima nastalima uslijed COVID-19, nastavnice promovirale interaktivnu e-Knjigu “Povezivanje praktične nastave s temama tolerancije i prevencije nasilja” u izradi koje je, osim Ive Bojčić i Kristinke Lemaić, sudjelovao i ravnatelj ISŠ-a Nenad Pavlinić.

Na poveznici https://libar.carnet.hr/, svi učenici i nastavnici Republike Hrvatske mogu pristupiti e-Knjizi autentifikacijom AAI@EduHr elektroničkim identitetom. Autori su e-Knjigu izradili za učenike prvih razrednih odjela ISŠ-a kao motivaciju za sudjelovanje u izvannastavnim aktivnostima koje ISŠ provodi s Organizacijom Status M. Organizacija je to koja osvještava, propituje i dekonstruira društvene norme i stereotipe i promovira odgovorno ponašanje s ciljem izgradnje rodno ravnopravnog, inkluzivnog i nenasilnog društva. Radom u zajednici, primarno s muškarcima, Status M osnažuje mladiće, očeve, buduće očeve i pripadnike marginaliziranih skupina za postizanje društvene promjene u zajednici. Organizacija tako informira javnost, osnažuje stručnjake i stručnjakinje i zagovara unaprjeđenje javnih politika i praksi, sve s ciljem ostvarenja svoje vizije – društva nenasilja, inkluzije i rodne ravnopravnosti. S obzirom na to da Status M surađuje s brojnim drugim odgojno-obrazovnim ustanovama, autori e-Knjige vjeruju da će e­-knjiga edukativno i preventivno djelovati i na učenike diljem Hrvatske čemu će pomoći i diseminacija e-Knjige na Konferenciji.

Aktivnosti u e-Knjizi doprinose ostvarenju odgojno-obrazovnih ishoda mnogih međupredmetnih tema te će učenici moći:

• pročitati uvodnu riječ autora te informacije o povezivanju praktične i teorijske nastave s temama tolerancije i prevencije nasilja
  • pročitati opis i saznati svrhu rada organizacije Status M
  • pogledati video “Budi muško, ne budi nasilan”
  • pogledati video “Budi muško, poštuj djevojke”
  • pogledati video “Budi muško, ne diskriminiraj”
  • pročitati sve o projektu ISŠ-a “Budi muško, mijenjaj pravila”
  • pogledati video učenika ISŠ-a “Budi muško, mijenjaj pravila”
  • izraditi prijedlog digitalnog plakata
  • pogledati foto-galeriju s dodjele Nagrade Grada Zagreba “Luka Ritz – nasilje nije hrabrost” koju je 2019. godine osvojio učenik ISŠ-a
  • pročitati sve o projektu ISŠ-a “Reagiraj ljudski protiv nasilja”
  • pogledati video učenika ISŠ-a “Reagiraj ljudski protiv nasilja”
  • pročitati kako su učenici ISŠ-a zagovarali toleranciju u videokonferenciji StudentsMeetCRO 2019. godine
  • izraditi prijedlog digitalne umne mape
  • pročitati kako su učenici ISŠ-a 2019. godine obilježili Dan ružičastih majica
  • pročitati i pogledati foto-galeriju sa svečanog primanja održanog 2021. godine na kojem je predsjednika Gradske skupštine Grada Zagreba Joško  Klisović  primio učenicu ISŠ-a Viktoriju Bugan i ostale učenike nominirane za Nagradu „Luka Ritz – nasilje nije hrabrost“
  • odigrati digitalnu igru memorije
  • provjeriti svoje znanje rješavanjem kviza.

Kako biti svoj, ali i povezan s okolinom, zauzimati se za svoje ciljeve i graditi kvalitetne odnose, uči se od najranijih dana. Autori e-Knjige vjeruju da će pristupačnost sadržaja e-Knjige doprinijeti izgradnji pozitivnih vrijednosti djece i mladih. Autori su zahvalni na pozivu da, uz još desetak izlagača iz 16 ustanova, predstave primjere dobre prakse na III. Znanstveno-stručnoj konferencije Modeli prevencije u zajednici i zaštita ljudskih prava – partnerstvo znanosti i prakse koju su pratila 73 sudionika ocijenivši ocjenom odličan aktualnost i zanimljivost tema, a ocjenu odličan sudionici su dodijelili i kvaliteti organizacije i vođenja Konferencije.

Ukupno: 5197683

« Siječanj 2022 »