eTwinning projekt „The green changemakers“

Autor: Kristinka Lemaić, 13. 1. 2022.

Učenici ISŠ-a od studenog 2021. godine sudjeluju u međunarodnom eTwinning projektu “The green changemakers” u suradnji s nositeljima projekta Gimnazijom „Vukovar“ i Tehničkom školom iz Karlovca. Na samom početku projekta aktivnostima se priključila i anadolijska srednja škola Yunus Emre iz Bingola, Turska. Prije nekoliko dana projektu su se pridružili učenici i nastavnici iz  srednje škole koja je u Karmirgyughu, Armenija.

Cilj projekta je na inovativan način izraditi i provesti programe obrazovanja za održivi razvoj kroz razvoj kompetencija i aktivno sudjelovanje učenika u području održivog razvoja, a sve to uz osnaživanje partnerstva škola i lokalne zajednice u podizanju svijesti o održivom razvoju. U eTwinning projektu sudjeluju učenici 1.f i 2.e razreda ISŠ-a: Luka Dermišek, Nikola Maretić, Karlo Pavlečić, Dino Badić, Niko Palić, Juraj Blaić, Fran Božić-Jokić, Ivan Ercegovac i Zvonimir Zirdum. Učenike mentoriraju nastavnici Iva Bojčić, Josip Filić, Slaven Kuhar i Silvio Terze te voditeljica praktične nastave Kristinka Lemaić.

Aktivnosti projekta potaknut će učenike na djelovanje i iniciranje djelovanja usmjerenog ka ostvarenju ciljeva održivog razvoja i održivog društva u cijelosti. Niz edukativnih, informativnih, praktičnih i kreativnih aktivnosti te metode inovativnog i iskustvenog učenja podići će razinu znanja, svijesti i vještina za usvajanje “zelenih” životnih stilova u skladu s održivim razvojem. Informiranjem javnosti i medija o važnosti teme održivog razvoja, kao i o provedbi projekta, promovirat će se projektne aktivnosti, važnost održivog razvoja, briga za okoliš i prirodu te ekološke akcije, a sve sa svrhom razvoja održive zajednice.

Sve dosadašnje aktivnosti eTwinning projekta možete vidjeti na projektnom blogu „The green changemakers“, a još nekoliko informacija o projektu pročitajte klikom na „više“.

Specifični ciljevi projekta odnose se na podizanje svijesti i uključivanje učenika u procese (lokalnog i globalnog) održivog razvoja kroz osnaživanje kritičkog razumijevanja te stjecanje praktičnih znanja i vještina potrebnih za aktivno sudjelovanje u izazovima održivog razvoja, osnaživanje učenika za donošenje informiranih odluka i primjenu održivih načina života vezanih za vlastito zdravlje u međuovisnosti s prirodom i okolišem uz osvješćivanje učenika o važnosti održivog razvoja i njihove uloge u zajednici (provedba učeničkih projekata održivog razvoja u školi i/ili lokalnoj zajednici), osnaživanje nastavnika i dionika lokalne zajednice o održivom razvoju kroz informiranje brojnim kanalima komuniciranja u sklopu projekta te poticanje na aktivno sudjelovanje u ekološkim aktivnostima na dobrobit lokalne zajednice kao i unaprjeđenje odgojno-obrazovnih procesa “zelenim”, održivim i globalnim sadržajima korištenjem interaktivnih metoda i iskustvenim učenjem.

Realizacija projekta planirana je provođenjem 15 aktivnosti tijekom godine, a obuhvatit će uvodne informacije o projektu, predstavljanje projektnih partnera, izradu i izbor loga projekta, Netiquette, proučavanje, upoznavanje i predstavljanje 17 globalnih ciljeva, predanketu i završnu anketu, (samo)vrednovanja, doprinos ostvarenju ciljeva – praktične radove i rješenja, volonterske ekološke akcije prikupljanja EE otpada, obilježavanje prigodnih dana tijekom trajanja projekta, pozvano predavanje, izradu i predstavljanje e-knjige i bloga, diseminaciju i evaluaciju te oblak riječi za kraj.

Uspješno su ostvarene prve dvije aktivnosti koje obuhvaćaju predstavljanje projekta, upoznavanje s osnovnim informacijama o učenju uz pomoć eTwinning suradnje, upoznavanje s Kodeksom ponašanja eTwinning platforme te s Općom uredbom o zaštiti podataka GDPR. Učenici i nastavnici ažurirali su svoje profile i predstavili se izrađujući avatare po kojima će biti prepoznatljivi. Predstavljene su škole i gradovi sudionika, svi sudionici ispunili su predanketu te je izrađena lista sudionika projekta. U tijeku je provedba treće aktivnosti tj. odabir loga projekta.

Ukupno: 5197683

« Siječanj 2022 »