„Kultura turizma - Read Zagreb, live Zagreb“

Autor: Kristinka Lemaić, 19. 3. 2022.

Učenici Industrijske strojarske škole u drugom obrazovnom razdoblju šk. god. 2021./2022. uključeni su u višegodišnji projekt Turističke zajednice grada Zagreba i Gradskog ureda za obrazovanje, sport i mlade „Kultura turizma“. Voditeljica projekta za Školu, uz ravnatelja Nenada Pavlinića, nastavnica je Iva Bojčić. Prof. Bojčić je, u suradnji s prof. Ivanom Macan i voditeljicom praktične nastave Kristinkom Lemaić, organizirala brojne aktivnosti koje će sustavnom edukacijom podići svijest učenika o vlastitom gradu i upoznati mlade s turističkim, kulturnim i prirodnim potencijalima Zagreba.

Projekt je na nivou Škole nazvan „Read Zagreb, live Zagreb“, a kako bi aktivnosti učenika bile u skladu s nazivom, učenici su uz stručno vodstvo obišli Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu (NSK). Učenici su saznali da je NSK središnja knjižnica Republike Hrvatske i Sveučilišta u Zagrebu.

Kako je učenicima bilo u NSK-u i koje još aktivnosti provode u projektu, pogledajte i pročitajte u nastavku.

Kao stožerna ustanova hrvatske kulture, znanosti i obrazovanja, NSK je javna ustanova od nacionalnog značenja čiji je vlasnik i osnivač Republika Hrvatska. Knjižnica obavlja knjižnične i informacijske djelatnosti nacionalne knjižnice Republike Hrvatske i središnje knjižnice Sveučilišta u Zagrebu te znanstveno-istraživačku i razvojnu djelatnost radi izgradnje i razvoja knjižničnog sustava Republike Hrvatske. U sve to učenici su imali priliku uvjeriti se uživo, a u neformalnom razgovoru s djelatnicima NSK učenici su podijelili iskustva izrade već treće kućice za knjige, male slobodne knjižnice koje rade na principu „Posudi, čitaj i vrati ili doniraj knjigu“. Djelatnici NSK pohvalili su učenike za aktivan doprinos isticanju važnosti pisane riječi te načinu na koji žele učiniti knjigu dostupnu svima i potaknuti građane na čitanje. Djelatnici NSK iskazali su interes da donacijom knjiga obogate male slobodne knjižnice, a posebno kućicu za knjige koja je trenutno u izradi u okviru projekta „Kultura turizma - Read Zagreb, live Zagreb“.

Jednako zanimanje kao posjet NSK-u, kod učenika je izazvala i šetnja središtem Zagreba te posjet Muzeju iluzija. Učenici su imali priliku za intrigantno vizualno, osjetilno i edukativno iskustvo. Oduprli su se gravitaciji u kosoj sobi, doživjeli kako im se prijatelji, pa čak i nastavnice u pratnji pred očima povećavaju, izgubili su se u beskonačnosti Sobe ogledala te su se u konačnici konačno popeli na strop i podvig ovjekovječili fotografijom u Obrnutoj sobi!

Uživali su u najvećoj zbirci holograma u ovom dijelu Europe, zagledali se u svaku optičku iluziju i dobro promotrili svaku instalaciju. One su sjajan, zaigran podsjetnik da naše pretpostavke o svijetu koji vidimo ponekad stvarno jesu samo to – pretpostavke!

Voditeljica razgledavanja u Muzeju iluzija pobrinula se da učenici nauče mnogo o vidu, percepciji, ljudskom mozgu i znanosti te da bolje razumiju zašto oči vide stvari koje mozak ne razumije.

Učenici Industrijske strojarske škole u odjelima školske radionice vrijedno nastavljaju s izradom kućica za knjige i vesele se novim aktivnostima u projektu „Kultura turizma - Read Zagreb, live Zagreb“.

Virtualna šetnja školom

INDUSTRIJSKA STROJARSKA ŠKOLA

Avenija Marina Držića 14, Zagreb

e-mail: iss@ss-industrijska-strojarska-zg.skole.hr

01/6156 611  01/6152 955

01/6457 207

01/6457 208; 01/6457 209

VIJESTI IZ ŠKOLSKE KNJIŽNICE

ISŠ

Priloženi dokumenti:
primjer popunjavanja uplatnice 1.PNG

Pitanja i primjeri  zadataka za popravne i razredne ispite te za svladavanje gradiva za sve predmete.

« Kolovoz 2022 »