Webinar o eTwinningu u A, B, C modelima poučavanja

Autor: Josip Filić, 18. 6. 2022.

U organizaciji Agencije za mobilnost i programe Europske unije (AMPEU) i eTwinning ambasadorica Ane Marketin-Sedlar i Daniele Usmiani, 17. lipnja 2022. održan je webinar pod nazivom ''eTwinning u A, B, C modelima poučavanja - inspiracija za odgojno-obrazovne djelatnike u osnovnim i srednjim školama''. Našu Školu predstavljali su nastavnik Josip Filić i voditeljica praktične nastave Kristinka Lemaić, a gost predavač bila je i Vesna Plenča iz Tehničke škole za strojarstvo i mehatroniku, Split. Predavači su prezentiranjem provedenih eTwinningovih projekata kroz praktičnu i teorijsku nastavu struke pokazali na koji način eTwinningova platforma obogaćuje samu nastavu te osnažuje struku. Učenici Industrijske strojarske škole od studenog 2021. godine sudjeluju u jednogodišnjem međunarodnom eTwinning projektu “The green changemakers” u suradnji s nositeljima projekta Gimnazijom „Vukovar“ i Tehničkom školom iz Karlovca. Na samom početku projekta aktivnostima se priključila i anadolijska srednja škola Yunus Emre iz Bingola, Turska, a nešto kasnije projektu su se pridružili učenici i nastavnici iz škole koja je u Karmirgyughu, Armenija. Cilj projekta je na inovativan način izraditi i provesti programe obrazovanja za održivi razvoj kroz razvoj kompetencija i aktivno sudjelovanje učenika u području održivog razvoja, a sve to uz osnaživanje partnerstva škola i lokalne zajednice u podizanju svijesti o održivom razvoju. O svim provedenim aktivnostima sudionici webinara mogli su se informirati tijekom predavanja nastavnika Filića i voditeljice Lemaić. Tako je završetak ovogodišnjeg ciklusa webinara pod nazivom ''eTwinning u A, B, C modelima poučavanja - inspiracija za odgojno-obrazovne djelatnike u osnovnim i srednjim školama'', eTwinningovih ambasadorica Daniele Usmiani i Ane Marketin-Sedlar, odaslao poruku - Be cool, recycle in school!

U eTwinning projektu sudjeluju učenici 1.f, 2.e i 3.e razreda ISŠ-a: Luka Dermišek, Nikola Maretić, Karlo Pavlečić, Dino Badić, Niko Palić, Juraj Blaić, Fran Božić-Jokić, Ivan Ercegovac, Zvonimir Zirdum, Amal Hadžić, Dorian Svibovec i Danijel Grgurić.

Aktivnosti projekta potaknule su učenike na djelovanje i iniciranje djelovanja usmjerenog ka ostvarenju ciljeva održivog razvoja i održivog društva u cijelosti. Niz edukativnih, informativnih, praktičnih i kreativnih aktivnosti te metode inovativnog i iskustvenog učenja podići će razinu znanja, svijesti i vještina za usvajanje “zelenih” životnih stilova u skladu s održivim razvojem. Informiranjem javnosti i medija o važnosti teme održivog razvoja, kao i o provedbi projekta, promovirat će se projektne aktivnosti, važnost održivog razvoja, briga za okoliš i prirodu te ekološke akcije, a sve sa svrhom razvoja održive zajednice.

Specifični ciljevi projekta odnose se na podizanje svijesti i uključivanje učenika u procese (lokalnog i globalnog) održivog razvoja kroz osnaživanje kritičkog razumijevanja te stjecanje praktičnih znanja i vještina potrebnih za aktivno sudjelovanje u izazovima održivog razvoja, osnaživanje učenika za donošenje informiranih odluka i primjenu održivih načina života vezanih za vlastito zdravlje u međuovisnosti s prirodom i okolišem uz osvješćivanje učenika o važnosti održivog razvoja i njihove uloge u zajednici (provedba učeničkih projekata održivog razvoja u školi i/ili lokalnoj zajednici), osnaživanje nastavnika i dionika lokalne zajednice o održivom razvoju kroz informiranje brojnim kanalima komuniciranja u sklopu projekta te poticanje na aktivno sudjelovanje u ekološkim aktivnostima na dobrobit lokalne zajednice kao i unaprjeđenje odgojno-obrazovnih procesa “zelenim”, održivim i globalnim sadržajima korištenjem interaktivnih metoda i iskustvenim učenjem.

Realizacija projekta planirana je provođenjem 15 aktivnosti tijekom godine, a obuhvatit će uvodne informacije o projektu, predstavljanje projektnih partnera, izradu i izbor loga projekta, Netiquette, proučavanje, upoznavanje i predstavljanje 17 globalnih ciljeva, predanketu i završnu anketu, (samo)vrednovanja, doprinos ostvarenju ciljeva – praktične radove i rješenja, volonterske ekološke akcije prikupljanja EE otpada, obilježavanje prigodnih dana tijekom trajanja projekta, pozvano predavanje, izradu i predstavljanje e-knjige i bloga, diseminaciju i evaluaciju te oblak riječi za kraj.

Virtualna šetnja školom

INDUSTRIJSKA STROJARSKA ŠKOLA

Avenija Marina Držića 14, Zagreb

e-mail: iss@ss-industrijska-strojarska-zg.skole.hr

01/6156 611  01/6152 955

01/6457 207

01/6457 208; 01/6457 209

VIJESTI IZ ŠKOLSKE KNJIŽNICE

ISŠ

Priloženi dokumenti:
primjer popunjavanja uplatnice 1.PNG

Pitanja i primjeri  zadataka za popravne i razredne ispite te za svladavanje gradiva za sve predmete.

« Kolovoz 2022 »