22. Proljetna škola školskih knjižničara RH

Autor: TANJA Novak Pavić, 13. 4. 2010.

U veoma ugodnom i radno poticajnom okruženju, što je našoj školi, jednoj od domaćina, bila izuzetna čast i zadovoljstvo, protekla su dva dana  22. Proljetne škole školskih knjižničara RH. Bio je to, po broju sudionika i obimu programa,  najveći stručni skup održan u našoj školi. Taj je skup na državnoj razini namijenjen stručnom usavršavanju stručnih suradnika školskih knjižničara i već 22. godinu za redom organizira ga Agencija za odgoj i obrazovanje sa svojim partnerima. Ove godine na skupu se okupilo više od pet stotina knjižničara osnovnih i srednjih škola.

Knjižničari su ovim stručnim usavršavanjem putem stvaralačkih i pedagoških radionica, okruglih stolova i prikaza primjera dobre prakse obogatili svoja metodička i stručna znanja te razmijenili iskustva. Ciljevi su bili spoznati mogućnosti kreativnog i stručnog uključivanja školskog knjižničara u školski kurikulum, a osobito u području slobodnog vremena učenika; usvojiti sadržaje knjižnično-informacijskog obrazovanja i znati ih prilagoditi korisnicima svoje knjižnice; razumjeti planiranje rada počevši od očekivanih postignuća učenika; uspostaviti osobnu i institucijsku komunikaciju radi poboljšanja profesionalnoga statusa školskih knjižničara i razvoja školskoga knjižničarstva; pridonijeti uključenju školskih knjižnica u projekt informatizacije i internetizacije školstva te pokazati raznolike načine poticanja uporabe knjižničnih resursa i knjižničarskih kompetencija.

Djelić atmosfere sa stručnog skupa pogledajte putem sedamdesetak fotografija u Foto-galeriji.

Priloženi dokumenti su:

1. Prezentacija fotografija s radionice br. 23 Upoznajmo Zagreb Šenoina Zlatarova zlata, koju je vodila Božica Kuhn, školska knjižničarka Strojarske tehničke škole Fausta Vrančića.

2. Prezentacija s radionice br. 18 Naučimo biti asertivni, koju su pripremile voditeljice radionice Ljerka Medved, savjetnica za školske knjižnice i Mirjana Valdec, psihologinja iz OŠ Voćin

3. Prezentacija predavanja Draženke Stančić iz OŠ Ivana Sakcinskog iz Ivanca Slobodno vrijeme korisnika školske knjižnice - izazov školskom knjižničaru

4. Primjer iz prakse: Klub ljubitelja čitanja (Katica Novoselac iz OŠ "Vladimir Nazor" Komletinci)

5. Prezentacija u sklopu radionice br. 25 Dom Marije Jurić Zagorke, koju je pripremila Mira Obad, knjižničarka iz Grafičke škole u Zagrebu sa suradnicima - Zagorka 1. dio, Zagorka 2. dio