Predavanje iz pozitivne psihologije

Autor: TANJA Novak Pavić, 28. 12. 2010.

U ponedjeljak 27. prosinca, u sklopu sjednice Nastavničkog vijeća, održano je predavanje za nastavnike iz područja pozitivne psihologije, a  predavačica je bila prof. dr. sc. Majda Rijavec, priznata psihologinja, autorica brojnih knjiga i redovita profesorica na Učiteljskom fakultetu u Zagrebu.

Pozitivna psihologija je relativno noviji pravac u psihologiji, usmjeren na istraživanje pozitivnih životnih pojava, onih fenomena koji ljude i društva u cjelini čine zadovoljnima i sretnima. Istraživanjima je dokazano da ljudi u dobrom raspoloženju, pod utjecajem pozitivnih emocija bolje misle, kreativniji su, bolje se koncentriraju na rješavanje problema, povećava im se produktivnost i poboljšavaju međuljudski odnosi. Zašto onda ipak više razmišljamo o negativnim vijestima, informacijama, slikama, nego o pozitivnim koje smo često skloni vrlo brzo zaboraviti? I pohvale brzo zaboravljamo, a uvrede znamo pamtiti, analizirati ... Negativna stanja i pojave na razini pojedinaca, grupa i društava potrebno je razumjeti i ublažiti. Da bi pojedinac bio sretan i zadovoljan, kako u  poslu tako i u životu, potrebno je barem tri puta više pozitivnih emocija nego negativnih - objašnjava prof. Majda Rijavec. Budući da pozitivne emocije brzo zaboravljamo, trebamo ih se prisjetiti. To se zove vježbanje sreće. Majda Rijavec nudi dobre primjere vježbanja sreće: na kraju dana izdvojimo tri dobre stvari koje su nam se dogodile tijekom dana ili da se povremeno prisjetimo nečega na čemu smo zahvalni.

Ukupno: 5192686

« Prosinac 2021 »