Naši učenici u Noći muzeja

Autor: EDINA SMAJLAGIĆ, 26. 1. 2013.

I ove su godine zagrebački muzeji nudili atraktivne programe u Noći muzeja 25. siječnja. Uz izložbe, održane su tu večer i brojne radionice za mlade, zanimljive predstave i koncerti. Odlučili smo se započeti naš obilazak muzeja od Muzeja suvremene umjetnosti u Novom Zagrebu. U nastavku pogledajte koje smo sve muzeje obišli i što smo sve vidjeli!

U prostranoj auli žamor oko žonglera i koncerta tri mlada rock sastava. U muzejskom prostoru: stalni pokretni postav zbirki, retrospektiva Mladena Stilinovića Nula iz vladanja, stalni postav fotografija legendarnog fotografa Toše Dabca Zagreb tridesetih te niz novih umjetničkih instalacija. Iako je tu večer udruga KUFER u muzejskoj dvorani Gorgona igrala predstavu  Latinovitz, povratak, ostali smo poslušati u Galeriji No promociju nove knjige eseja poznate spisateljice Julijane Matanović naslovljene sumnja.strah@povijest.hr. Ulomke iz knjige eseja čitala je dramska umjetnica Anja Šovagović-Despot, a promotori knjige bili su: prof. dr Viktor Žmegač i Jasmin Imamović uz urednika knjige Dragu Glamuzinu. U publici puno poznatih književnika, među njima i Nedeljko Fabrio.

Naš smo obilazak muzeja nastavili na Zrinjevcu: počevši od Umjetničkog paviljona gdje su bila izložena djela tzv. praške četvorice, slikara: Uzelca, Gecana, Varlaja i Trepšea. Nastavili, potom, u Modernoj galeriji još jednim razgledom retrospektivne izložbe dosad malo poznate slikarice Marte Erlich (1931.-1978.). U toj smo galeriji mogli i opipati slike Ede Murtića u tzv. Taktilnoj galeriji, prvoj galeriji namijenjenoj slijepim i slabovidnim osobama.

U Arheološkom muzeju tri izložbe: Mumije: znanost i mit, Rimske zlatne naušnice i Prvi nalazi s avarskog groblja na poziciji Nuštar-Dvorac. Zavirili smo ponovno i u Strossmayerovu galeriju HAZU, a i u Hrvatski državni arhiv gdje su restauratori knjiga govorili o čuvanju i izradi replika skupocjenih knjiga, poput knjigâ koje je ukrasio minijaturist Julie Klović. (e.s.)

Ukupno: 5192688

« Prosinac 2021 »