Učenici 1.G na predstavi "Novac je imenica muškog roda"

Autor: Marija Jularić, 12. 11. 2019.

Povodom dana jednakih plaća 4. studenoga, održana je predstava "Novac je imenica muškog roda" u  Teatru &TD koju smo posjetili zajedno s našim učenicima. Predstavu je organizirala Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova koja je željela na satiričan način i putem realnih statističkih podataka prikazati diskriminaciju žena i rodnu neravnopravnost na hrvatskom tržištu rada.
Predstava prikazuje tipičan svijet mladog bračnog para s djetetom i punicom, gdje je majka djeteta u nepovoljnijoj poziciji, u svijetu rada, u odnosu na svoga supruga. Također, nekoliko žena iz publike pročitale su ispovijesti svojih kolegica kojima su prikazale diskriminaciju na tržištu rada koju su doživjele žene onoga trenutka kada su odlučile postati majke.  Predstava samim time prikazuje stvarnu situaciju koja se događa na tržištu rada te prikazuje brojčane podatke koji prikazuju da žene godišnje zarade dvije plaće manje od muškaraca za obavljanje istih poslova.
Naši učenici su time osvijestili činjenicu da diskriminacija žena postoji i na našem tržištu rada te su upoznali i shvatili važnost pojma ravnopravnosti spolova u današnjem svijetu i važnost borbe za isto.

« Lipanj 2020 »

01.06.2020. 21:23
Novi broj Modula - školskih novina Industrijske strojarske škole
Pod voditeljstvom profesorice Ive Bojčić, novinarska sekcija škole radila je marljivo i u ovim izvanrednim okolnostima. U nastavku možete pogledati novi broj Modula, školskih novina Industrijske strojarske škole. Glavni urednik školskih novina, Luka Kosović iz 2. e razreda, obratio se čitateljstvu ovim riječima: „Stigao je novi broj školskih novina u ovoj, po mnogočemu, vrlo zanimljivoj školskoj godini. Iako je nastavna godina bila specifična, imamo puno toga za pokazati. Sva ova situacija vezana uz koronu nije nas obeshrabrila, možda malo usporila, ali nikako demotivirala. Uslijedilo je nešto što nitko nije ni mogao pretpostaviti, a to je virtualna nastava koja je u našoj Školi funkcionirala fenomenalno, a to znači da su novinari i dalje bili vrijedni (jedino što se nismo svaki ponedjeljak družili u našoj učionici br. 10 i imali kolegij novinarske sekcije). Nadoknadit ćemo to, svakako! Više o svemu navedenome pročitajte u novinama. Uživajte!“

24.04.2020. 13:27
Online predstavljanje naše škole
Dragi osmaši, poštovani roditelji! U ovoj situaciji globalne pandemije došlo je do nemogućnosti predstavljanja naše škole na manifestacijama kao što su Zagrebački obrtnički sajam, Dojdi osmaš – Zagreb te zove te Dani otvorenih vrata. Zbog toga na portalu srednja.hr  u projektu Online predstavljanje srednjih škola sudjeluje i naša škola. Cilj projekta je pomoći mladima i njihovim roditeljima u odabiru programa i škole kroz virtualno predstavljanje svih srednjih škola u Republici Hrvatskoj. Naša se škola predstavlja kroz nekoliko rubrika: Opis škole, Povijest škole, Uvjeti upisa, Video uradak o školi, Aktivnosti u školi, Posebnosti škole, Opis zanimanja ISŠ-a, Zašto upisati ISŠ te Kontakti. Sve to možete proučiti na poveznici: https://www.srednja.hr/skole/industrijska-strojarska-skola-zagreb/ Pokušali smo što vjernije prezentirati rad naše škole, a koji možete pratitii na našoj službenoj web stranici, kao i Facebook i Instagram profilu škole.

30.05.2020. 20:37
Video zapis za osmaše – online predstavljenje Industrijske strojarske škole
Proljeće je svake godine za učenike završnih razreda osnovnih škola dijelom rezervirano za odabir i informiranje o srednjoj školi koju žele upisati. Ove nastavne godine učenici i djelatnici Industrijske strojarske škole nisu mogli Školu predstaviti uživo, no pripremili su video zapis za Sat razrednog odjela koji popularizira strukovno obrazovanje i povećava društveni ugled zanimanja za koja obrazuju učenike i to ne samo u njihovoj Školi, već i u školama diljem Hrvatske koje imaju iste obrazovne programe. Zagrebačka Industrijska strojarska škola (ISŠ) obrazuje učenike za mnoga zanimanja Obrazovnog sektora strojarstva, brodogradnje i metalurgije  koja su lakozapošljiva, stipendirana, deficitarna, gospodarski perspektivna i cijenjena u svijetu rada i stoga tim činjenicama želimo dodatno motivirati i usmjeriti učenike na upis strukovnih zanimanja. Cilj aktivnosti koje se provode u ISŠ-u, uz redovan odgojno-obrazovni rad, promicanje je strukovnog obrazovanja i deficitarnih zanimanja za koja se učenici obrazuju ne samo u ISŠ-u, već i u mnogim drugim školama Republike Hrvatske, a cilj je i informiranje o mogućnostima stipendiranja deficitarnih zanimanja od strane Grada Zagreba i Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta. Klikom na "više" saznajte još nekoliko detalja o sadržaju video zapisa.