Održana svečana konferencija povodom 30. godišnjice Konvencije o pravima djeteta

Autor: Marija Jularić, 12. 11. 2019.

Povodom 30. godišnjice usvajanja Konvencije o pravima djeteta na Glavnoj skupštini UN-a, 1989. godine, u Zagrebu je održana svečana konferencija na kojoj su prisustvovale stručne suradnice naše škole. Konferenciju su organizirale Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba te Udruga sudaca za mladež, obiteljskih sudaca  i stručnjaka za djecu i mladež. Tema konferencije odnosila se na prava djece te na prikaz onoga što smo postigli od raticifiranja Konvencije 1991. godine. Održana je u Staroj gradskoj vijećnici Gradske skupštine Grada Zagreba.

Na početku konferencije, uvodne riječi održali su ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković, ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković, predsjednik Gradske skupštine Drago Prgomet, gradonačelnik Zagreba Milan Bandić te predsjednica države Kolinda Grabar Kitarović.
Predsjednica RH istaknula je problem zanemarene djece u biološkim obiteljima, a ujedno i mnogo obitelji koji bi željeli posvojiti djecu, ali im sustav ne dopušta ili postupak posvajanja traje predugo. Također, istaknula je kako treba voditi brigu o vršnjačkom nasilju koje je sve zastupljenije diljem zemlje te kako se tom problemu treba pristupiti na međuresornoj razini kako bi svako dijete imalo sigurno odrastanje. Ističe kako prevencija treba biti primarni zadatak svakog sustava.

Nakon uvodnih govora, sutkinja Renate Winter (predsjednica Odbora za prava djeteta i predsjednica RSCSL –a) predstavila nam je postignuća, ali i propuste s kojima se države potpisnice Konvencije svakodnevno susreću. Istaknula je zaštitu djece od svih oblika diskriminacije te pravo djeteta na slobodno izražavanje vlastitih stavova i uvažavanja istih.
Također, provedena su i izlaganja na temu prava djece na obitelj, sigurno odrastanje, obrazovanje te pravo djece na mišljenje.
Iako smo u posljednjih 30 godina postigli mnogo toga vezanog za prava djece, potrebno je svakim danom sve više raditi na zastupanju djece i njihovih prava, kako bi se u svakodnevnom životu ostvario njihov najbolji potencijal i najbolji interes.

« Lipanj 2020 »

01.06.2020. 21:23
Novi broj Modula - školskih novina Industrijske strojarske škole
Pod voditeljstvom profesorice Ive Bojčić, novinarska sekcija škole radila je marljivo i u ovim izvanrednim okolnostima. U nastavku možete pogledati novi broj Modula, školskih novina Industrijske strojarske škole. Glavni urednik školskih novina, Luka Kosović iz 2. e razreda, obratio se čitateljstvu ovim riječima: „Stigao je novi broj školskih novina u ovoj, po mnogočemu, vrlo zanimljivoj školskoj godini. Iako je nastavna godina bila specifična, imamo puno toga za pokazati. Sva ova situacija vezana uz koronu nije nas obeshrabrila, možda malo usporila, ali nikako demotivirala. Uslijedilo je nešto što nitko nije ni mogao pretpostaviti, a to je virtualna nastava koja je u našoj Školi funkcionirala fenomenalno, a to znači da su novinari i dalje bili vrijedni (jedino što se nismo svaki ponedjeljak družili u našoj učionici br. 10 i imali kolegij novinarske sekcije). Nadoknadit ćemo to, svakako! Više o svemu navedenome pročitajte u novinama. Uživajte!“

24.04.2020. 13:27
Online predstavljanje naše škole
Dragi osmaši, poštovani roditelji! U ovoj situaciji globalne pandemije došlo je do nemogućnosti predstavljanja naše škole na manifestacijama kao što su Zagrebački obrtnički sajam, Dojdi osmaš – Zagreb te zove te Dani otvorenih vrata. Zbog toga na portalu srednja.hr  u projektu Online predstavljanje srednjih škola sudjeluje i naša škola. Cilj projekta je pomoći mladima i njihovim roditeljima u odabiru programa i škole kroz virtualno predstavljanje svih srednjih škola u Republici Hrvatskoj. Naša se škola predstavlja kroz nekoliko rubrika: Opis škole, Povijest škole, Uvjeti upisa, Video uradak o školi, Aktivnosti u školi, Posebnosti škole, Opis zanimanja ISŠ-a, Zašto upisati ISŠ te Kontakti. Sve to možete proučiti na poveznici: https://www.srednja.hr/skole/industrijska-strojarska-skola-zagreb/ Pokušali smo što vjernije prezentirati rad naše škole, a koji možete pratitii na našoj službenoj web stranici, kao i Facebook i Instagram profilu škole.

30.05.2020. 20:37
Video zapis za osmaše – online predstavljenje Industrijske strojarske škole
Proljeće je svake godine za učenike završnih razreda osnovnih škola dijelom rezervirano za odabir i informiranje o srednjoj školi koju žele upisati. Ove nastavne godine učenici i djelatnici Industrijske strojarske škole nisu mogli Školu predstaviti uživo, no pripremili su video zapis za Sat razrednog odjela koji popularizira strukovno obrazovanje i povećava društveni ugled zanimanja za koja obrazuju učenike i to ne samo u njihovoj Školi, već i u školama diljem Hrvatske koje imaju iste obrazovne programe. Zagrebačka Industrijska strojarska škola (ISŠ) obrazuje učenike za mnoga zanimanja Obrazovnog sektora strojarstva, brodogradnje i metalurgije  koja su lakozapošljiva, stipendirana, deficitarna, gospodarski perspektivna i cijenjena u svijetu rada i stoga tim činjenicama želimo dodatno motivirati i usmjeriti učenike na upis strukovnih zanimanja. Cilj aktivnosti koje se provode u ISŠ-u, uz redovan odgojno-obrazovni rad, promicanje je strukovnog obrazovanja i deficitarnih zanimanja za koja se učenici obrazuju ne samo u ISŠ-u, već i u mnogim drugim školama Republike Hrvatske, a cilj je i informiranje o mogućnostima stipendiranja deficitarnih zanimanja od strane Grada Zagreba i Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta. Klikom na "više" saznajte još nekoliko detalja o sadržaju video zapisa.