Video „Reagiraj ljudski protiv nasilja“ povodom Međunarodnog dana tolerancije

Autor: Kristinka Lemaić, 16. 11. 2019.

Međunarodni dan tolerancije obilježava se 16. studenoga. To je dan koji nas podsjeća na poštovanje i uvažavanje drugačijih od nas. Generalna Skupština Ujedinjenih naroda 1996. godine pozvala je zemlje članice da ustanove Dan tolerancije u sladu s Deklaracijom o principima tolerancije koja je, od stane članica, potpisana 16. studenoga 1995. godine. UNESCO je proglašenjem Međunarodnog dana tolerancije skrenuo pozornost na brojne međunarodne akte koji se tiču ljudskih prava, uključujući Konvenciju o građanskim i političkim pravima, Konvenciju o eliminaciji svih oblika diskriminacija žena, rasne diskriminacije kao i Konvenciju o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida te brojne druge.  UNESCO je dao definiciju tolerancije koja glasi:

„Tolerancija je poštovanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti u našim svjetskim kulturama, naša forma izražavanja i način da budemo ljudi.

Tolerancija podrazumijeva volju i sposobnost prihvatiti i dopustiti različitost, bilo da se radi o razlikama u političkom uvjerenju, ili o vjerskim, rasnim ili spolnim razlikama.“

Učenici 1.g razreda sudjeluju u neformalnim radionicama organizacije Status M. Organizacija je to koja osvještava, propituje i dekonstruira društvene norme i stereotipe te promovira odgovorno ponašanje s ciljem izgradnje rodno ravnopravnog, inkluzivnog i nenasilnog društva. Radom u zajednici, primarno s muškarcima, Status M osnažuje mladiće, očeve, buduće očeve i pripadnike marginaliziranih skupina za postizanje društvene promjene u zajednici. Organizacija tako informira javnost, osnažuje stručnjake i stručnjakinje te zagovara unaprjeđenje javnih politika i praksi, sve s ciljem ostvarenja svoje vizije – društva nenasilja, inkluzije i rodne ravnopravnosti. Zahvaljujući suradnji s edukatorima Statusa M, Mirsadom Dalipijem, Stipom Nogalom i Tamarom Tokić, učenici 1.g razreda izradili su video uradak „Reagiraj ljudski protiv nasilja“ te su se i na taj način uključili u obilježavanje Međunarodnog dana tolerancije. Veliko hvala na pomoći u realizaciji projekta nastavnicima ISŠ-a Slavenu Kuharu i Nenadu Posavcu. Gospodinu Žarku Laliću iz tvrtke Doka Hrvatska d.o.o. zahvaljujemo na donaciji dijela materijala za vacuum forming  uređaj koji je još u izradi, gospodinu Sandiju Kegi iz tvrtke CAMTEH d.o.o zahvaljujemo na izradi modela za kalupe, a Leu Greguriću, učeniku zagrebačke XV. gimnazije, zahvaljujemo na sjajnim idejama i korisnim savjetima pri provedbi projekta. Video možete pogledati na poveznici http://bit.ly/ReagirajLjudski.

« Ožujak 2020 »

23.03.2020. 12:11
Brošura o postupanju u slučaju potresa
Poštovani učenici i roditelji, u prilogu možete pročitati brošuru o postupcima prije, tijekom i nakon potresa, informacije o kompletu za preživljavanje, opća pravila ponašanja te načine na koje prirodne katastrofe djeluju na nas. Trenutno je najbitnije ostati smiren i sabran jer nas čekaju neizvjesni dani koje ne možemo predivdjeti. Unatoč tome možemo utjecati na naše ponašanje i misli koje će nam najviše ići u korist ako razmišljamo na način da ostanemo smireni, sigurni i zajedno.  Stručna suradnica Sara Novak, mag. paed.

13.03.2020. 14:16
Virtualne učionice Industrijske strojarske škole
Prema odluci Vlade Republike Hrvatske, obustavlja se nastava u školama u naredna dva tjedna. Nastavnici Industrijske strojarske škole pripremili su se za izvođenje nastave na daljinu uz pomoć informacijsko-komunikacijske tehnologije. Nastavnici će online nastavu izvoditi od ponedjeljka 16. ožujka 2020. godine koristeći Yammer mrežu gdje su kreirane virtualne učionice i Virtualna zbornica. U prilogu su poveznice na virtualne učionice i Virtualnu zbornicu kao i upute za pristupanje Yammer mreži. Od ponedjeljka 16. ožujka 2020. učenici su dužni posjećivati virtualne učionice te pratiti sve informacije i upute dobivene od razrednika i predmetnih nastavnika koji su za učenike pripremili nastavne sadržaje kako bi se nastava odvijala po uobičajenom rasporedu. Ako učenik nije bio cijeli dan aktivan u virtualnoj učionici, njegov izostanak potrebno je opravdati razredniku. S obzirom na to da je pred nama veliki izazov, pozivamo na odgovorno ponašanje, kontinuiranost i organiziranost u radu, kao i na strpljenje i međusobnu potporu jer se jedino tako možemo nositi s novonastalom situacijom. Temeljom upita koji je Hrvatska gospodarska komora uputila Ministarstvu znanosti i obrazovanja, isto je izdalo obavijest da učenici srednjih strukovnih škola nemaju praksu u gospodarskim subjektima (poduzećima, tvrtkama, servisima) dok traje obustava nastave u školama. Sve važne informacije, vezane uz izvođenje nastave na daljinu, objavljivat će se i na službenoj Facebook stranici Industrijske strojarske škole.

13.03.2020. 11:18
Pravila ponašanja u virtualnim učionicama
Dragi učenici, narednih dana družit ćemo se samo virtualno pa ćemo se, kao i uvijek, pridržavati pravila ponašanja i komuniciranja u online okruženju. Hvala profesorici Sanji Pavlović Šijanović iz Gimnazije Vukovar na ovom plakatu koji možete proučiti klikom na "više".