Dodjela nagrade „Luka Ritz - Nasilje nije hrabrost“ našem Matiji Ostoiću

Autor: Kristinka Lemaić, 16. 11. 2019.

Zagrebačka Gradska skupština podržala je 19. rujna 2019. prijedlog da se nagrada „Luka Ritz - Nasilje nije hrabrost“ dodijeli donedavnom učeniku naše Škole Matiji Ostoiću koji se svojim angažmanom istaknuo u prevenciji vršnjačkog nasilja.

Matija Ostoić, od školske godine 2019./2020., više nije učenik Industrijske strojarske škole jer je uspješno položio završni ispit stekavši zvanje CNC operatera. Tijekom obrazovanja u ISŠ-u doista je ostavio trag sudjelovanjem u izvannastavnim aktivnostima. Matija se bavi izradom videa i drugih sadržaja koji preveniraju vršnjačko nasilje i nasilje na internetu te promiču rodnu ravnopravnost i toleranciju. Sudjelovao je u projektu "Budi muško, mijenjaj pravila!" koji je ostvaren u suradnji s organizacijom Status M. Videouradak kojeg je snimio o tom projektu dobio je nagradu Foruma za slobodu odgoja i ostvario brojne preglede na YouTube kanalu ISŠ-a. Matija je sudjelovao i u pripremi pitanja i izradi video sadržaja za webinar "Poštuj, stvaraj i poveži se. Bolji internet počinje s tobom." kojeg je ISŠ pripremila i održala u suradnji s Gimnazijom "Vukovar" za gotovo 60 strukovnih škola i gimnazija iz cijele Hrvatske. Više od 2000 sudionika webinara učilo je o stvaranju, poštovanju i povezivanju kako bi internet učinili boljim mjestom, bez virtualnog zlostavljanja. Matija je posebno zaslužan za video "Pet pravila za sigurniji internet" koji je objavljen i na službenoj Facebook stranici Centra za sigurniji Internet.

Nagrada „Luka Ritz - Nasilje nije hrabrost“ tradicionalno se dodjeljuje na Međunarodni dan tolerancije, 16. studenoga  u spomen na Luku Ritza, mladića tragično preminulog od posljedica vršnjačkog nasilja. Zamjenica gradonačelnika Grada Zagreba dr. sc. Jelena Pavičić Vukičević i predsjednik Gradske skupštine Grada Zagreba prof. dr .sc. Drago Prgomet, uručili su Matiji Ostoiću nagradu "Luka Ritz - Nasilje nije hrabrost". Osim Matijine obitelji, na dodjelu nagrade rado su se odazvali ravnatelj ISŠ-a Nenad Pavlinić, Matijina donedavna razrednica Ružica Miloš kao i Kristinka Lemaić, Matijina mentorica u mnogim projektima.

„Upravo ova nagrada već desetu godinu zaredom promiče toleranciju i školu bez nasilja, a među mladima razvija svijest o jačanju prijateljstva i međusobnog poštovanja. Stoga koristim priliku zahvaliti svim učenicama i učenicima koji se aktivno uključuju u izgradnju društva temeljenog na solidarnosti i prihvaćanju. Svim roditeljima i školama upućujem poruku da nauče svoju djecu da različitosti obogaćuju, a ne uništavaju naš vlastiti identitet.“, kazala je zamjenica graonačelnika Grada Zagreba dr. sc. Pavičić Vukičević.

Matiji je nagrada uručena zbog svestranosti, empatije i osjetljivosti za najugroženije te sluha za sprječavanje i preveniranje konfliktnih situacija kao i zbog podizanja svijesti o prevenciji i suzbijanju nasilja.

Nagrada se dodjeljuje učenicima od 5. do 8. razreda osnovnih škola Grada Zagreba te učenicima od 1. do 4. razreda srednjih škola Grada Zagreba koji su svojim djelovanjem znatno pridonijeli afirmaciji ljudskih prava, izrazitoj toleranciji i promicanju mira, slobode i jednakosti među svojim vršnjacima.

« Kolovoz 2020 »

31.07.2020. 11:45
UPISI U PRVI RAZRED - jesenski upisni krug
Dragi osmaši, poštovani roditelji, jesenski upisni krug traje od 21. kolovoza do 3. rujna 2020.  godine, s time da prijave obrazovnih programa traju od 21. do 28. kolovoza 2020. kada započinje ispis prijavnica koje roditelji potpisuju i donose osnovnim školama do 31. kolovoza.  UPIS (i dostava potrebne dokumentacije) u našu školu je 2 rujna 2020.. od 8.00 do 14.00 sati.

09.06.2020. 10:52
PRIJAVE I UPISI U PRVI RAZRED u školskoj godini 2020./2021.
Dragi učenici osmih razreda, poštovani roditelji! U nastavku pod više možete pogledati koje programe mogu učenici upisati u prvi razred  školske godine 2020./2021. u našoj školi te koju posebnu dokumentaciju trebaju donijeti prigodom upisa (Ugovor o naukovanju, Liječnička svjedodžba, Potvrda liječnika) i za koja zanimanja.    DOSTAVA DOKUMENTACIJE U SREDNJU ŠKOLU JE         OD 27. DO 29. SRPNJA 2020. OD 8.00 DO 16.00 SATI   Dokumentaciju potrebnu za upis roditelji učenika mogu poslati u navedenom terminu i putem elektroničke pošte na adresu iss@ss-industrijska-strojarska-zg.skole.hr .  Prilikom slanja elektorničke pošte molimo roditelje da navedu broj telefona putem kojeg ih možemo kontaktirati, ukoliko će biti potrebno. Također, molimo sve učenike da se izjasne o izbornim predmetima i odabiru stranog jezika, kako je navedeno u natječaju za upis.

07.07.2020. 12:29
Liječnički pregled za upis učenika u prvi razred
Dragi učenici, zdravstvena ustanova EuroMedica nudi povoljniji liječnički pregled medicine rada za upis učenika. Za sve informacije slobodno kontaktirajte školu gdje možete doći po uputnicu.