Malteško Erasmus+ iskustvo učenika Industrijske strojarske škole

Autor: Kristinka Lemaić, 3. 12. 2019.

Učenici i nastavnici Industrijske strojarske škole (ISŠ) boravili su u Msidi, gradiću u blizini Vallette - glavnog grada Malte, u studenom 2019. godine realizirajući tako dvotjednu Erasmus+ mobilnost projekta COmpetitive VET for learners and teachers II, COVET II koji je Agencija za mobilnost i programe Europske unije odobrila ISŠ-u. Cilj projekta, s naglaskom na stjecanja iskustava međunarodne prakse i osnaživanja stručnih i osobnih kompetencija učenika, u potpunosti je ostvaren. Izvještaj i fotografije s Malte, možete pogledati klikom na "više".

Učenici ISŠ-a u zanimanju instalater grijanja i klimatizacije Luka Kosović, Filip Šubarić, Franjo Miličević, Nikola Tolić, Robert Sedić, Adnan Ekić, Leon Greguraš, Andrija Džidić, Tomislav Korošec, Tomislav Skočak, Marin Kušar, Antonio Ćutić, Luka Klemen, Mislav Hukman, Leon Volf i Šimun Jurić sretno su, u subotu 16. studenoga 2019. godine, doputovali na Maltu. Učenici su tako, u pratnji nastavnika ISŠ-a Meri Ružević i Nenada Posavca, započeli svoju dvotjednu Erasmus+ mobilnost u okviru projekta COmpetitive VET for learners and teachers II, COVET II.

Učenici i nastavnici su, u nedjelju 17. studenoga 2019. godine, posjetili ribarsko selo Marsaxlokk i razgledali znamenitosti Vallette, glavnog grada Malte i tako su se na najbolji mogući način pripremili za dvotjedni boravak i radni tjedan koji im je počeo u ponedjeljak 18. studenoga. Učenici Luka Kosović, Nikola Tolić i Robert Sedić stručnu praksu obavljali su u Jasmine Nursing Home u Msidi, a u istom gradu svoje stručne kompetencije usavršavali su učenici Leon Volf i Šimun Jurić radeći poslove instalatera grijanja i klimatizacije u Solana Hotel & Spa. U KBL Service u Naxxaru priliku za usporedbu vještina na europskoj razini imali su učenici Mislav Hukman, Marin Kušar, Tomislav Skočak i Franjo Miličević dok su Adnan Ekić, Tomislav Korošec i Luka Klemen unaprjeđivali vještine rješavanja problema, kreativnost kao i bolje razumijevanje timskog rada u Smart Effects Ltd. u Mrieheu. Učenici Antonio Ćutić i Leon Greguraš svaki radni dan putovali su St. Paul's Bay kako bi u Topaz Hotelu u radnom okruženju pratili kojim se tehnologijama i opremom služe malteški radnici koji održavaju sustave grijanja i klimatizacije. Učenici Andrija Džidić i Filip Šubarić mogućnost za promicanje suradnje i timskog rada i stvaranje poveznica između učenja na radnom mjestu i obrazovanja u školi, imali su u Swift Air Conditioning & Refrigeration u Haz Zebbuu.

Tjedni odmor učenici i nastavnici ISŠ-a iskoristili su za posjet živopisnom otoku Gozo i da još bolje upoznaju kulturne znamenitosti Vallette, a zatim su nastavili s radnim obavezama kako bi ispunili očekivane odgojno-obrazovne ishode:

• poboljšanje vještina kao što su organizacija rada i racionalno korištenje materijala i energije,
  • čitanje i razumijevanje tehničko-tehnološke dokumentacije,
  • pravilan izbor materijala,
  • pravilan izbor i primjena tehnologija obrade i montaže (izbor alata, uređaja i naprava te tehnologija spajanja),
  • ispitivanje kvalitete izvedenih radova,
  • kooperativna komunikacija s radnim kolegama i klijentima,
  • izrada jednostavne kalkulacije troškova,
  • korištenje računala, interneta, različitih baza podataka i računalnih programa iz područja struke,
  • izrada crteža jednostavne instalacije s trošilima,
  • primjena estetskih vrijednosti - specifičnosti struke,
  • poznavanje svojstava medija za prijenos topline, poznavanje vrsta i svojstava energenata.

Evidentno je da program Erasmus+ omogućuje mladima da uvide različitost i bogatstvo kulture Europe, a učenjem na radnom mjestu razvijaju svoje generičke kompetencije jer učenici stvaraju samopouzdanje i motivaciju, aktivno sudjeluju u procesu vrednovanja i samovrednovanja ostvarenih ishoda učenja, preuzimaju odgovornost za vlastito učenje i za razvijanje kompetencija upravljanja karijerom, stječu novo radno iskustvo kako bi se što jednostavnije uključili u svijet rada ili donijeli odluku o nastavku obrazovanja shvaćajući da je cjeloživotno učenje imperativ današnjice.  Sve to, uz razvoj profesionalnih vještina, uspjeli su ostvariti učenici ISŠ-a boraveći na Malti u okviru Erasmus+ mobilnosti projekta COmpetitive VET for learners and teachers II, COVET II.