Strukovno obrazovanje i kako ga popularizirati - webinar edukacije učitelja u sklopu kurikularne reforme

Autor: Iva Bojčić, 29. 1. 2020.

Ministarstvo znanosti i obrazovanja organizira ciklus webinara na kojem će, u šk. god. 2019./2020., najuspješniji odgojno-obrazovni radnici nagrađeni 2019. godine predstaviti svoje primjere dobre prakse. Među najuspješnijim odgojno-obrazovnim radnicima su Kristinka Lemaić, voditeljica praktične nastave i Mate Sabol, nastavnik strojarske skupine predmeta u Industrijskoj strojarskoj školi. Nastavnici su 29. siječnja 2020. godine održali webinar Strukovno obrazovanje i kako ga popularizirati za više od 300 odgojno-obrazovnih radnika iz osnovnih škola, gimnazija i strukovnih škola Republike Hrvatske. Poveznica na snimku webinara koja već ima gotovo 400 pregleda:

Izlaganje nastavnika Industrijske strojarske škole obuhvatilo je primjere dobre prakse korištenja webinara i e-Knjiga u nastavi i za nastavu. Primjeri su uključivali uratke učenika i nastavnika pri kojima je korištena informacijska i komunikacijska tehnologija. Zainteresiranim nastavnicima bili su predstavljeni i razni oblici aktivnosti kao što su natjecanja učenika strukovnih škola, manifestacije, izložbe, sajmovi, mobilnosti programa Erasmus+, natječaji, obrazovne kampanje i druga događanja koja učenicima omogućavaju stjecanje vještina koje su potrebne i tražene na tržištu rada. Govorilo se o povezivanju praktične nastave s temama rodne ravnopravnosti, tolerancije i prevencije nasilja.

Nastavnici Industrijske strojarske škole Kristinka Lemaić i Mate Sabol, članovi Erasmus + Projektnog tima COVET, Competitive VET  for learners and teachers, s posebnim ponosom predstavili su nagrađivane radove i uspješna sudjelovanja na natjecanjima učenika ISŠ-a Anamarije Rahelić, Brune Šikca i Matije Ostojića čijem uspjehu je značajno pridonijelo sudjelovanje u mobilnostima programa Erasmus+.

Cilj aktivnosti koje se provode u Industrijskoj strojarskoj školi, uz redovan odgojno-obrazovni rad, nije samo poticanje učenika završnih razreda na upis u našu školu, već i povećanje društvenog ugleda zanimanja za koja se učenici obrazuju ne samo u Industrijskoj strojarskoj školi, nego i u mnogim drugim školama Republike Hrvatske jer bez strukovnih vještina nema nijednog modernog društva te svijet i život kakav poznajemo ne bi funkcionirao.

« Lipanj 2020 »

01.06.2020. 21:23
Novi broj Modula - školskih novina Industrijske strojarske škole
Pod voditeljstvom profesorice Ive Bojčić, novinarska sekcija škole radila je marljivo i u ovim izvanrednim okolnostima. U nastavku možete pogledati novi broj Modula, školskih novina Industrijske strojarske škole. Glavni urednik školskih novina, Luka Kosović iz 2. e razreda, obratio se čitateljstvu ovim riječima: „Stigao je novi broj školskih novina u ovoj, po mnogočemu, vrlo zanimljivoj školskoj godini. Iako je nastavna godina bila specifična, imamo puno toga za pokazati. Sva ova situacija vezana uz koronu nije nas obeshrabrila, možda malo usporila, ali nikako demotivirala. Uslijedilo je nešto što nitko nije ni mogao pretpostaviti, a to je virtualna nastava koja je u našoj Školi funkcionirala fenomenalno, a to znači da su novinari i dalje bili vrijedni (jedino što se nismo svaki ponedjeljak družili u našoj učionici br. 10 i imali kolegij novinarske sekcije). Nadoknadit ćemo to, svakako! Više o svemu navedenome pročitajte u novinama. Uživajte!“

24.04.2020. 13:27
Online predstavljanje naše škole
Dragi osmaši, poštovani roditelji! U ovoj situaciji globalne pandemije došlo je do nemogućnosti predstavljanja naše škole na manifestacijama kao što su Zagrebački obrtnički sajam, Dojdi osmaš – Zagreb te zove te Dani otvorenih vrata. Zbog toga na portalu srednja.hr  u projektu Online predstavljanje srednjih škola sudjeluje i naša škola. Cilj projekta je pomoći mladima i njihovim roditeljima u odabiru programa i škole kroz virtualno predstavljanje svih srednjih škola u Republici Hrvatskoj. Naša se škola predstavlja kroz nekoliko rubrika: Opis škole, Povijest škole, Uvjeti upisa, Video uradak o školi, Aktivnosti u školi, Posebnosti škole, Opis zanimanja ISŠ-a, Zašto upisati ISŠ te Kontakti. Sve to možete proučiti na poveznici: https://www.srednja.hr/skole/industrijska-strojarska-skola-zagreb/ Pokušali smo što vjernije prezentirati rad naše škole, a koji možete pratitii na našoj službenoj web stranici, kao i Facebook i Instagram profilu škole.

30.05.2020. 20:37
Video zapis za osmaše – online predstavljenje Industrijske strojarske škole
Proljeće je svake godine za učenike završnih razreda osnovnih škola dijelom rezervirano za odabir i informiranje o srednjoj školi koju žele upisati. Ove nastavne godine učenici i djelatnici Industrijske strojarske škole nisu mogli Školu predstaviti uživo, no pripremili su video zapis za Sat razrednog odjela koji popularizira strukovno obrazovanje i povećava društveni ugled zanimanja za koja obrazuju učenike i to ne samo u njihovoj Školi, već i u školama diljem Hrvatske koje imaju iste obrazovne programe. Zagrebačka Industrijska strojarska škola (ISŠ) obrazuje učenike za mnoga zanimanja Obrazovnog sektora strojarstva, brodogradnje i metalurgije  koja su lakozapošljiva, stipendirana, deficitarna, gospodarski perspektivna i cijenjena u svijetu rada i stoga tim činjenicama želimo dodatno motivirati i usmjeriti učenike na upis strukovnih zanimanja. Cilj aktivnosti koje se provode u ISŠ-u, uz redovan odgojno-obrazovni rad, promicanje je strukovnog obrazovanja i deficitarnih zanimanja za koja se učenici obrazuju ne samo u ISŠ-u, već i u mnogim drugim školama Republike Hrvatske, a cilj je i informiranje o mogućnostima stipendiranja deficitarnih zanimanja od strane Grada Zagreba i Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta. Klikom na "više" saznajte još nekoliko detalja o sadržaju video zapisa.