Poduzetnici budućnosti: Industrijska strojarska škola primila priznanja za osvojenih 25.000 kuna na HUP-ovom natječaju

Autor: Kristinka Lemaić, 20. 2. 2020.

Hrvatska udruga poslodavaca je 18. veljače 2020. godine dodijelila priznanje timu Industrijske i strojarske škole za projekt "Vacuum forming uređaj za izradu kalupa za odljevak". Projekt je to koji je 2019. godine osvojio 25.000 kuna na nagradnom natječaju "Poduzetnici budućnosti" Hrvatske udruge poslodavaca. Natječaj se provodi u partnerstvu s predstavništvom Europske komisije u Hrvatskoj i pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja te Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta.

Ravnatelju Industrijske strojarske škole prof. Nenadu Pavliniću priznanje je dodijelio gospodin Mirko Habijanec, direktor tvrtke Radnik d.d. Križevci i predsjednik HUP-ove Udruge poslodavaca u graditeljstvu koji je poručio:

“Ovo što radite je hvalevrijedno i  vjerujte da će se trud koji ulažete isplatiti, kultura rada će se i u Hrvatskoj početi cijeniti kao i u Europi i svijetu. Ako mi ne budemo radili i stvarali, neće ni nitko drugi. Vaši inovacijski patenti su hvalevrijedni i nastavite stvarati tako i dalje.”

Gospodin Habijanec također je, prilikom dodjele priznanja, najavio dodatnu donaciju školi, kao i stipendiranje darovitih učenika zainteresiranih za razvoj karijere u građevinskom sektoru.

Vacuum forming uređaj za izradu kalupa za odljevak, projekt učenika Industrijske strojarske škole, omogućava izradu kalupa u koje se ulijeva rastopljena baza sapuna. Njegovom upotrebom u konačnici se dobije personalizirani sapun. Uređaj se u potpunosti može izraditi od već korištenog materijala kao što su drveni dijelovi panoa koji više nisu u upotrebi, otpadni materijal ili postojeće zalihe koje učenici ISŠ-a koriste za radioničke vježbe.

Predstavnici HUP-a najavili su ovom prigodom novi krug natječaja „Poduzetnici budućnosti“ koji će biti otvoren sredinom ožujka ove godine te su pozvali sve zainteresirane učenike da se prijave sa svojim inovativnim projektima. U dvije godine trajanja natječaja HUP je zaprimio više od 300 prijava kreativnih projekata učenika srednjih škola diljem Hrvatske.

Natječaj Poduzetnici budućnosti“  Hrvatske udruge poslodavca namijenjen je timovima svih srednjih škola Republike Hrvatske, nagrađuje se svake godine 25 najboljih projekata s ukupnim nagradnim fondom od 250.000 kuna, a Hrvatska udruga poslodavaca provodi ga u partnerstvu s predstavništvom Europske komisije u Hrvatskoj i pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja te Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta. Informacije o novom natječaju bit će dostupne na web stranicama Hrvatske udruge poslodavaca – www.hup.hr