Slovensko Erasmus+ iskustvo učenika Industrijske strojarske škole

Autor: Kristinka Lemaić, 2. 3. 2020.

Učenici ISŠ-a u zanimanju CNC operater Patrik Rašić, Ivan Sakoman, Dino Hodžić, Petar Periša, Leon Pajurin i Patrik Tepavac sretno su, u nedjelju 16. veljače 2020. godine, doputovali u Sloveniju. Učenici su tako, u pratnji nastavnika ISŠ-a Mate Sabola, započeli i uspješno proveli svoju dvotjednu Erasmus+ mobilnost u okviru projekta COmpetitive VET for learners and teachers II, COVET II.

Učenici Petar Periša, Patrik Tepavac i Dino Hodžić stručnu praksu obavljali su u tvrtki Metalika d.o.o. u Leskovcu kod Krškog dok su učenici Patrik Rašić, Ivan Sakoman i Leon Pajurin naukovanje provodili u tvrtki Les-kro d.o.o. u Sevnici. Stalni razvoj novih tehnologija u proizvodnim procesima, tržištu rada nameće sve veću potrebu za strukturom zaposlenika koji će biti kompetentni za rad i upravljanje CNC strojevima s novim tehnologijama strojne obrade. Mobilnost programa Erasmus+ omogućila je učenicima ISŠ-a da budu involvirani u proizvodni proces i sve vrste strojnih obrada na CNC strojevima te su učenici imali priliku samostalno izrađivati jednostavnije tehničke crteže i skice, a složenije očitavati kako bi prema njima mogli izrađivati izratke pri čemu su koristili računalne programe na osnovi kojih su posluživali CNC strojeve uspostavljajući tako suvremeni i konkurentni proizvodni proces. Učenici su, surađujući sa zaposlenicima u tvrtkama, došli do zaključka da više nije umijeće izraditi kompleksni proizvod, umijeće je izraditi ga po konkurentnoj cijeni, a dovoljno kvalitetno i pri tome utrošiti minimalno vremena.

Detalje o slovenskom Erasmus+ iskustvu učenika ISŠ-a, pogledajte klikom na "više".

Nastavnici ISŠ-a, članovi Projektnog tima COmpetitive VET for learners and teachers II, aktivno su sudjelovali u svim projektnim aktivnostima kao što su komunikacija i dogovori s kolegama iz Slovenije i suradnja s roditeljima učenika uključenih u projekt te su uvidjeli da je slovensko Erasmus+ iskustvo od učenika ISŠ-a zahtijevalo visoku dozu osobnog angažmana koja je značajno doprinijela povećanju njihovih kompetencija zapošljivosti.

Cilj mobilnosti Erasmus+ projekta, koji je u potpunosti ostvaren, stjecanje je iskustava međunarodne prakse, no svaka mobilnost učenika iskustvo je putovanja i prilika za upoznavanje drugačijih kultura pa su učenici tjedni odmor iskoristili za posjet Celju, toplicama Pardiso u Dobovi, a obišli su i Sevnicu, Krško i Ljubljanu. Tako je i ova mobilnost učenika ISŠ-a pokazala da, osiguravanjem mogućnosti za mobilnost i međunarodnu suradnju u području obrazovanja i osposobljavanja mladih, Agencija za mobilnost i programe Europske unije [AMPEU] pridonosi da učenici učenjem na radnome mjestu stječu specifično znanje i vještine potrebne za samostalan, siguran i odgovoran rad te rješavanje stvarnih problema radnoga procesa u zanimanju CNC operater. Učenici također stječu i razvijaju socijalne kompetencije kao što su: poštovanje radne discipline, komunikacija na radnome mjestu, suradnički odnosi i prihvaćanje različitosti, a sve to jak je poticaj cjeloživotnom učenju.

« Kolovoz 2020 »

31.07.2020. 11:45
UPISI U PRVI RAZRED - jesenski upisni krug
Dragi osmaši, poštovani roditelji, jesenski upisni krug traje od 21. kolovoza do 3. rujna 2020.  godine, s time da prijave obrazovnih programa traju od 21. do 28. kolovoza 2020. kada započinje ispis prijavnica koje roditelji potpisuju i donose osnovnim školama do 31. kolovoza.  UPIS (i dostava potrebne dokumentacije) u našu školu je 2 rujna 2020.. od 8.00 do 14.00 sati.

09.06.2020. 10:52
PRIJAVE I UPISI U PRVI RAZRED u školskoj godini 2020./2021.
Dragi učenici osmih razreda, poštovani roditelji! U nastavku pod više možete pogledati koje programe mogu učenici upisati u prvi razred  školske godine 2020./2021. u našoj školi te koju posebnu dokumentaciju trebaju donijeti prigodom upisa (Ugovor o naukovanju, Liječnička svjedodžba, Potvrda liječnika) i za koja zanimanja.    DOSTAVA DOKUMENTACIJE U SREDNJU ŠKOLU JE         OD 27. DO 29. SRPNJA 2020. OD 8.00 DO 16.00 SATI   Dokumentaciju potrebnu za upis roditelji učenika mogu poslati u navedenom terminu i putem elektroničke pošte na adresu iss@ss-industrijska-strojarska-zg.skole.hr .  Prilikom slanja elektorničke pošte molimo roditelje da navedu broj telefona putem kojeg ih možemo kontaktirati, ukoliko će biti potrebno. Također, molimo sve učenike da se izjasne o izbornim predmetima i odabiru stranog jezika, kako je navedeno u natječaju za upis.

07.07.2020. 12:29
Liječnički pregled za upis učenika u prvi razred
Dragi učenici, zdravstvena ustanova EuroMedica nudi povoljniji liječnički pregled medicine rada za upis učenika. Za sve informacije slobodno kontaktirajte školu gdje možete doći po uputnicu.