Učenici i nastavnici Industrijske strojarske škole pridružili su se Dabrovom timu

Autor: Kristinka Lemaić, 11. 11. 2020.

Natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja – Dabar,  2020. godine održano je peti put za redom u osnovnim i srednjim školama Republike Hrvatske, a učenici i nastavnici Industrijske strojarske škole (ISŠ) prihvatili su izazov prvi put i tako postali dio Dabrovog tima. Republika Hrvatska od 2016. godine uključena je u međunarodnu inicijativu Bebras (Dabar) koja promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućilo jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje koje se sastoji od niza izazovnih zadataka osmišljenih od strane stručnjaka iz pedesetak zemalja. Organizator natjecanja za Hrvatsku udruga je “Suradnici u učenju” uz podršku Hrvatskog saveza informatičara, Visokog učilišta Algebra i CARNET-a, a pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Kako nam je bilo na natjecanju, saznajte klikom na "više".

Natjecanje Dabar potiče razvoj računalnog razmišljanja kroz rješavanje primjerenih problemskih i logičkih zadataka, stvaranje strategija za analiziranje i rješavanje problema te programiranje, čime se postupno uvodi učenike u svijet digitalne tehnologije. Natjecanje je organizirano od 9. do 13. studenoga 2020. na CARNET-ovom sustavu Mooc. U potpunosti je besplatno za sve učenike i škole i dostupno svim zainteresiranim školama koje žele organizirati natjecanje prema pravilima natjecanja. Nastavnik strojarske skupine nastavnih predmeta u ISŠ-u Mate Sabol, uz podršku ravnatelja Nenada Pavlinića, organizirao je pristup natjecanju za 60-ak učenika iz različitih razrednih odjela: 1.e, 2.c., 2.f i 3.c u zanimanjima instalater grijanja i klimatizacije, tehnički crtač, alatničar, bravar, tokar i autolimar čije su sudjelovanje pratile nastavnice Iva Bojčić, Kristinka Lemaić i Meri Ružević. Ravnatelj i nastavnici ISŠ-a vodili su računa o regularnosti natjecanja te su prosljeđivali učenicima važne informacije i lozinke potrebne za pristup kolegiju i pojedinom testu.

Natjecanje se organizira u pet kategorija, a učenici ISŠ-a natjecali su se u kategoriji GigaDabar koja je predviđena za učenike svih razreda srednje škole. Učenici su rješavali po 12 zadataka uz vremensko ograničenje od 40 minuta. Učenici su zadatke ocijenili kao zanimljive i poticajne, makar su im ponekad bili i prezahtjevni, a vremensko ograničenje za rješavanje najviše ih je ometalo u postizanju boljih rezultata, no isto tako doprinosilo je dinamici samog natjecanja. Učenici su zaključili da je najbolje problemski zadatak rastaviti na manje dijelove, prepoznati važne dijelove problema te kreirati rješenje korak po korak. Konačni rezultati natjecanja bit će objavljeni 22. studenoga 2020., a učenici se unaprijed raduju diplomama za sudjelovanje jer važno je hrabro prihvatiti izazov i vježbati razmišljanje uz zabavne zadatke.

Sljedeće nastavne godine učenici ISŠ-a sigurno će ponovno biti dio Dabrovog tima, a ravnatelj i nastavnici sudjelovat će u natjecanju DabroUčitelj jer ponekad se treba ponovno naći u ulozi učenika, zar ne?

« Rujan 2021 »

25.09.2020. 08:13
Digitalne potvrde za učenike
Dragi učenici i poštovani roditelji! Na poveznici https://potvrde.skole.hr/login prijavljujete se svojim AAI@EduHr elektroničkim identitetom (učenici) ili svojim pristupnim podacima sustavu e-Građani (preko Fine ili bankovnih tokena, najmanje treće razine - roditelji) te možete ispisati digitalnu potvrdu o školovanju. U padajućem izborniku moguće je odabrati svrhu potvrde. Potvrde koje su izdane putem tog sustava zamjenjuju u potpunosti potvrde iz škole u svim pravnim poslovima te više nije potrebno dolaziti po potvrde u školsku referadu. Potvrde se mogu spremiti na računalo, slati ili ispisivati, ovisno o potrebama. Sustav za izdavanje potvrda  podatke o učenicima preuzima iz baze podataka e-Matice u kojoj su svi učenici.

01.09.2021. 11:06
Produljenje ili izrada pretplatnih karata za učenike
Dragi roditelji i učenici, na web stranici ZET-a; https://www.zet.hr/aktualnosti/vijesti/produljenje-ili-izrada-pretplatnih-karata-za-ucenike-i-studente/499  nalaze se detaljne upute za izradu ili produljenje besplatnih karata za učenike. Za učenike će od 2. rujna bit omogućeno i znatno jednostavnije produljenje postojećih Pretplatnih karata za javni gradski prijevoz, koje će se moći obaviti na svim prodajnim mjestima ZET-a, kao i kioscima ugovornih partnera (Tisak i iNovine). Zbog navedenoga, nije potrebno da učenici u školi potvrđuju produljenje ili izradu nove pretplatne karte.

22.07.2021. 10:14
eTwinning projekt Pokvareni telefon
Tijekom eTwinning projekta Pokvareni telefon, namijenjenog učenicima srednjih strukovnih škola, 30 učenika i 5 nastavnica naše škole sudjelovalo je u različitim projektnim aktivnostima. Osim naše škole u projektu su sudjelovale i strukovne škole iz Bedekovčine, Sarajeva i Varaždina. Učenici su se bavili temom medijske pismenosti i dezinformacija kroz igranje pokvarenog telefona, istraživanje tematike, pisanje lažnih članka i poruka, izradu stripova, izradu logo oznaka, avatara i dr.  Cilj projekta bio je unaprijediti vještinu komunikacije na hrvatskom jeziku, povećati odgovornost, uvidjeti vrijednost timskoga rada i suradnje, razviti kreativnost, poboljšati digitalnu pismenost kroz korištenje različitih digitalnih alata, unaprijediti istraživanje online stručne literature, osnažiti rješavanje problema, poboljšati kreiranje digitalnih materijala. Naši su učenici aktivno sudjelovali na nekoliko online sastanaka te uspješno surađivali u timskom radu s učenicima drugih škola.  Rezultat projekta su muzej lažnih vijesti, posteri, kvizovi, prezentacije, strip, e-novine i e-knjiga.  Nastavnice koje su provodile projekt: Josipa Zelić, Vanja Jug, Karmen Mott Bingula i stručne suradnice Sara Novak i Tanja Dumbović. U nastavku možete pogledati e-knjigu.