Sudjelovanje Industrijske strojarske škole u regionalnoj online konferenciji „Budućnost za mlade“

Autor: Kristinka Lemaić, 17. 11. 2020.

Na Svjetski dan srednjoškolaca, 17. studenoga 2020., Industrijska strojarska škola sudjelovala je u regionalnoj online konferenciji "Budućnost za mlade" koju su organizirali Status M i CARE International Balkans kao dio projekta Inicijativa mladića.

Cilj ove konferencije bio je okupiti sve važne dionike/ce kako bi se prezentirali najnovija dostignuća projekta Inicijativa mladića, ali i pokrenula platformu za društveni pokret pod nazivom „Budućnost za mlade“. Pokret je to koji okuplja različite glasove nastavnika/ica, roditelja, neformalnih grupa građana/ki, mladih, predstavnika/ca civilnog društva i ostalih dionika/ca oko istog cilja – zagovaranja obaveznog obrazovanja za mlade o prevenciji nasilja, rodnoj ravnopravnosti, životnim vještinama i zdravim životnim stilovima u školama Zapadnog Balkana.

U raznolikom programu konferencije održane su i panel rasprave, po zemljama uključenim u projekt, na temu prevencijskih programa u srednjoškolskom obrazovanju i važnosti sustavnog učenja o rodnoj ravnopravnosti i zdravim životnim stilovima. U panel raspravi u Hrvatskoj ispred Industrijske strojarske škole sudjelovala je strukovna učiteljica Kristinka Lemaić, dok su ostali sudionici bili Darko Tot ispred Ministarstva znanosti i obrazovanja, Matea Belošević ispred Edukacijsko-rehabilitacijski fakulteta, Nataša Bijelić kao predstavnica udruge CESI, te Ivan Blažević ispred Zaklade Solidarna.

Osim strukovne učiteljice Lemaić, Industrijsku strojarsku školu predstavljao je učenik 2.g razrednog odjela u zanimanju CNC operater Dario Maravić, jedan od sudionika edukativnih radionica koje u Industrijskoj strojarskoj školi provodi Status M. Dario je gledatelje i gledateljice informirao o dosadašnjem radu Inicijative mladića te pozvao na potpisivanje Deklaracije koju možete vidjeti na poveznici:

Klikom na "više" saznajte ostale pojedinosti o konferenciji.

Cijela konferencija dostupna je na Facebook stranici Organizacije Status M https://bit.ly/KonferencijaBuducnostZaMlade dok se panel rasprava s panelisticama i panelistima iz Hrvatske može pogledati na YouTube kanalu Inicijative mladića https://bit.ly/CROPanelRaspravaInicijativaMladica. Sve ostale panel rasprave iz zemalja uključeni u projekt mogu se naći na mrežnoj stranici Inicijative mladića https://bit.ly/PanelRaspraveInicijativaMladica.

Ova konferencija organizirana je u sklopu dugogodišnjih CARE-ovih programa „Muškarci i dječaci kao partneri u promociji rodne ravnopravnosti i prevenciji ekstremizma i nasilja mladih na Zapadnom Balkanu“ i „Promoviranje zdravih životnih stilova među mladima u Bosni i Hercegovini propitivanjem rodnih stereotipa II”, koje su podržali Austrijska razvojna agencija, Vlada Švicarske Konfederacije, Zaklada Oak i CARE.

Ako želiti podržati pokret "Budućnost za mlade", možete to učiniti na sljedećoj poveznici https://youngmeninitiative.net/hr/2020/11/17/inicijativa-mladica-poziv-na-promjene-na-zapadnom-balkanu/.

« Rujan 2021 »

25.09.2020. 08:13
Digitalne potvrde za učenike
Dragi učenici i poštovani roditelji! Na poveznici https://potvrde.skole.hr/login prijavljujete se svojim AAI@EduHr elektroničkim identitetom (učenici) ili svojim pristupnim podacima sustavu e-Građani (preko Fine ili bankovnih tokena, najmanje treće razine - roditelji) te možete ispisati digitalnu potvrdu o školovanju. U padajućem izborniku moguće je odabrati svrhu potvrde. Potvrde koje su izdane putem tog sustava zamjenjuju u potpunosti potvrde iz škole u svim pravnim poslovima te više nije potrebno dolaziti po potvrde u školsku referadu. Potvrde se mogu spremiti na računalo, slati ili ispisivati, ovisno o potrebama. Sustav za izdavanje potvrda  podatke o učenicima preuzima iz baze podataka e-Matice u kojoj su svi učenici.

01.09.2021. 11:06
Produljenje ili izrada pretplatnih karata za učenike
Dragi roditelji i učenici, na web stranici ZET-a; https://www.zet.hr/aktualnosti/vijesti/produljenje-ili-izrada-pretplatnih-karata-za-ucenike-i-studente/499  nalaze se detaljne upute za izradu ili produljenje besplatnih karata za učenike. Za učenike će od 2. rujna bit omogućeno i znatno jednostavnije produljenje postojećih Pretplatnih karata za javni gradski prijevoz, koje će se moći obaviti na svim prodajnim mjestima ZET-a, kao i kioscima ugovornih partnera (Tisak i iNovine). Zbog navedenoga, nije potrebno da učenici u školi potvrđuju produljenje ili izradu nove pretplatne karte.

22.07.2021. 10:14
eTwinning projekt Pokvareni telefon
Tijekom eTwinning projekta Pokvareni telefon, namijenjenog učenicima srednjih strukovnih škola, 30 učenika i 5 nastavnica naše škole sudjelovalo je u različitim projektnim aktivnostima. Osim naše škole u projektu su sudjelovale i strukovne škole iz Bedekovčine, Sarajeva i Varaždina. Učenici su se bavili temom medijske pismenosti i dezinformacija kroz igranje pokvarenog telefona, istraživanje tematike, pisanje lažnih članka i poruka, izradu stripova, izradu logo oznaka, avatara i dr.  Cilj projekta bio je unaprijediti vještinu komunikacije na hrvatskom jeziku, povećati odgovornost, uvidjeti vrijednost timskoga rada i suradnje, razviti kreativnost, poboljšati digitalnu pismenost kroz korištenje različitih digitalnih alata, unaprijediti istraživanje online stručne literature, osnažiti rješavanje problema, poboljšati kreiranje digitalnih materijala. Naši su učenici aktivno sudjelovali na nekoliko online sastanaka te uspješno surađivali u timskom radu s učenicima drugih škola.  Rezultat projekta su muzej lažnih vijesti, posteri, kvizovi, prezentacije, strip, e-novine i e-knjiga.  Nastavnice koje su provodile projekt: Josipa Zelić, Vanja Jug, Karmen Mott Bingula i stručne suradnice Sara Novak i Tanja Dumbović. U nastavku možete pogledati e-knjigu.