Kako smo u našoj Školi obilježili Međunarodni dan ljudskih prava

Autor: Kristinka Lemaić, 10. 12. 2020.

Industrijska strojarska škola (ISŠ) strukovna je škola, učenje je temeljeno na radu i stjecanju strukovnih vještina, no nije zanemaren ni razvoj osobnih prednosti učenika te njihov građanski odgoj i obrazovanje.  Međunarodni se dan ljudskih prava obilježava svake godine 10. prosinca, na dan kada je 1948. godine potpisana Opća deklaracija Ujedinjenih naroda o ljudskim pravima. Tada je prvi put u povijesti čovječanstva priznato pravo svih ljudi na život, slobodu i sigurnost bez ikakvih razlika. "Sva se ljudska bića rađaju slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima. Ona su obdarena razumom i sviješću i trebaju jedna prema drugima postupati u duhu bratstva." - tako počinje 1. članak Opće deklaracije o ljudskim pravima. Više o ljudskim pravima možete saznati u videu koji je za učenice i učenike ISŠ-a, Škole primijenjene umjetnosti i dizajna te Gimnazije „Vukovar“ pripremio Ivan Blažević, tajnik SOLIDARNE – Zaklade za ljudska prava i solidarnost  koja svojim javnim kampanjama osvještavanja i zagovaranja te programima doniranja i podizanja kapaciteta izravno podržava lokalni građanski aktivizam, kulturno stvaralaštvo i socijalne inovacije te građane u krizi i marginalizirane društvene skupine.

Učenice i učenici  3.c razrednog odjela ISŠ-a , nakon pregleda video sadržaja, raspravljali su o ljudskim pravima, a zatim su u AutoCAD-u, koji je jedan od najstarijih i najčešće korištenih CAD (Computer Aided Design) programa za dizajniranje tehničkih crteža, izradili crteže inspirirane temom ljudskih prava. Učenice i učenici 1.c razrednog odjela Gimnazije „Vukovar“ izradili su plakat s temom Međunarodnog dana ljudskih prava.

Sat razrednog odjela učenice i učenici ISŠ-a završili su raspravom o citatu Eleanor Roosevelt „Gdje počinju ljudska prava? U malim mjestima blizu doma, tako malima da ih se ne vidi na kartama svijeta. Ipak ta mjesta čine svijet pojedinca – susjedstvo u kojem živi, škola ili fakultet koji pohađa, tvornica, farma ili ured u kojem radi. To su mjesta gdje svaki muškarac žena i dijete traži jednaku pravdu, jednaku šansu, jednako dostojanstvo bez diskriminacije. Ukoliko ta prava ne znače ništa tamo, onda malo znače bilo gdje drugdje. Bez djelovanja građana kojima je stalo da ih ostvaruju blizu svoga doma, uzalud ćemo tražiti napredak u širem svijetu.“

Učenici i djelatnici ISŠ-a zahvalni su na odličnom video sadržaju, ne samo gospodinu Blaževiću, već i članovima Organizacije Status M koji neformalnim edukacijama kontinuirano oplemenjuju njihove učenike, a dodatno su ih oplemenili povezavši ih sa Zakladom SOLIDARNA.

« Rujan 2021 »

25.09.2020. 08:13
Digitalne potvrde za učenike
Dragi učenici i poštovani roditelji! Na poveznici https://potvrde.skole.hr/login prijavljujete se svojim AAI@EduHr elektroničkim identitetom (učenici) ili svojim pristupnim podacima sustavu e-Građani (preko Fine ili bankovnih tokena, najmanje treće razine - roditelji) te možete ispisati digitalnu potvrdu o školovanju. U padajućem izborniku moguće je odabrati svrhu potvrde. Potvrde koje su izdane putem tog sustava zamjenjuju u potpunosti potvrde iz škole u svim pravnim poslovima te više nije potrebno dolaziti po potvrde u školsku referadu. Potvrde se mogu spremiti na računalo, slati ili ispisivati, ovisno o potrebama. Sustav za izdavanje potvrda  podatke o učenicima preuzima iz baze podataka e-Matice u kojoj su svi učenici.

01.09.2021. 11:06
Produljenje ili izrada pretplatnih karata za učenike
Dragi roditelji i učenici, na web stranici ZET-a; https://www.zet.hr/aktualnosti/vijesti/produljenje-ili-izrada-pretplatnih-karata-za-ucenike-i-studente/499  nalaze se detaljne upute za izradu ili produljenje besplatnih karata za učenike. Za učenike će od 2. rujna bit omogućeno i znatno jednostavnije produljenje postojećih Pretplatnih karata za javni gradski prijevoz, koje će se moći obaviti na svim prodajnim mjestima ZET-a, kao i kioscima ugovornih partnera (Tisak i iNovine). Zbog navedenoga, nije potrebno da učenici u školi potvrđuju produljenje ili izradu nove pretplatne karte.

22.07.2021. 10:14
eTwinning projekt Pokvareni telefon
Tijekom eTwinning projekta Pokvareni telefon, namijenjenog učenicima srednjih strukovnih škola, 30 učenika i 5 nastavnica naše škole sudjelovalo je u različitim projektnim aktivnostima. Osim naše škole u projektu su sudjelovale i strukovne škole iz Bedekovčine, Sarajeva i Varaždina. Učenici su se bavili temom medijske pismenosti i dezinformacija kroz igranje pokvarenog telefona, istraživanje tematike, pisanje lažnih članka i poruka, izradu stripova, izradu logo oznaka, avatara i dr.  Cilj projekta bio je unaprijediti vještinu komunikacije na hrvatskom jeziku, povećati odgovornost, uvidjeti vrijednost timskoga rada i suradnje, razviti kreativnost, poboljšati digitalnu pismenost kroz korištenje različitih digitalnih alata, unaprijediti istraživanje online stručne literature, osnažiti rješavanje problema, poboljšati kreiranje digitalnih materijala. Naši su učenici aktivno sudjelovali na nekoliko online sastanaka te uspješno surađivali u timskom radu s učenicima drugih škola.  Rezultat projekta su muzej lažnih vijesti, posteri, kvizovi, prezentacije, strip, e-novine i e-knjiga.  Nastavnice koje su provodile projekt: Josipa Zelić, Vanja Jug, Karmen Mott Bingula i stručne suradnice Sara Novak i Tanja Dumbović. U nastavku možete pogledati e-knjigu.