Savjeti za učenike

Kako se boriti sa zabrinutosti i tjeskobom?

Autor: Sara Novak, Tanja Dumbović, 7. 4. 2022. 15:22

Prirodno je osjećati strah, nesigurnost, bojati se budućnosti i biti zbunjen. Kada god se osjećaš uznemireno, pitaj se pomažu li ti ove misli ili ti zbog njih postaje gore.

U zadnjih par godina okruženi smo raznim nepovoljnim okolnostima: potres, izolacije, ratovi u svijetu... To sve pridonosi razvijanju stresa i straha od budućnosti. No, što možemo poduzeti po tom pitanju? Kada "vrtimo film koji ne možemo zaustaviti" zapravo stvaramo sliku o budućnosti koja se možda neće ni dogoditi. Što više razmišljamo, sve teže zaustavljamo misli (imamo osjećaj da nemamo kontrolu nad njima) i produbljujemo maštu tim negativizmom. Mislima, zbog kojih se ne osjećamo dobro, bitno je reći da se zaustave samo što to nije (uvijek) lako. Za to je potrebna vježba i, što češće budeš vježbao/la, to će postati lakše.

Što onda možeš poduzeti?

• Opusti se: osjetiš li tjeskobu/strah/paniku usredotoči se na ono što te okružuje. Možeš duboko disati ili nabrajati stvari koje vidiš i zvukove koje čuješ. Govoriti si gdje si i što se trenutno događa. Na taj način održat ćeš fokus na sadašnjosti i misli će manje "lutati" u budućnost.
  • Vježbaj ili se kreći: tjelesna aktivnost ili šetnja pomažu u podizanju raspoloženja. Čim promijeniš način na koji radiš određenu kativnost, bit će bolje jer se hormoni u tijelu mijenjaju određenom aktivnosti pa tako i naše raspoloženje (nije isto ako ležiš cijeli dan u krevetu ili prošetaš/vježbaš/pomažeš roditeljima i slično).
  • Okruži se ljudima: kretanje među ljudima pomaže pa se okruži prijateljima i rodbinom. Povjeri se roditeljima, a ukoliko smatraš da to ne možeš, obrati se bilo kojoj drugoj odrasloj osobi (rodbina ili nastavnik u školi).
  • Ne preplavljuj se vijestima: vijestima ima svega i u našoj kontroli je čitati mnogo vijesti ili pratiti samo najnužnije. Ako primijetiš da te događanja u svijetu u velikoj mjeri opterećuju, smanji gledanje vijesti i nemoj pratiti sadržaje koji povećavaju osjećaj straha.

Dio sadržaja preuzet sa FB stranice kako si?

« Prosinac 2017 »

> Kutak za učenike