2012-11-06 11:50:54

Dodjela nagrade Luka Ritz – Nasilje nije hrabrost

U petak 16. studenog 2012. godine u 10,30 sati u  Starogradskoj vijećnici, Ulici sv. Ćirila i Metoda 5, održat će se svečana dodjela nagrade Luka Ritz – Nasilje nije hrabrost. Nagrada će se dodijeliti učenicima zagrebačkih osnovnih i srednjih škola koji su svojim djelovanjem znatno pridonijeli afirmaciji ljudskih prava, toleranciji i međusobnom poštovanju, a posebno suzbijanju nasilja među mladima.

Dosadašnji dobitnici

U 2012. godini:

- Paula Kadić, učenica Osnovne škole Voltino

- izdvaja se izvanredno razvijenim socijalnim vještinama i velikim zalaganjem za nenasilno rješavanje sukoba prihvaćajući i poštujući različitost. Znatno je pridonijela uspješnom djelovanju skupine učenika "Spajalice" educiranih za medijatore koji potiču konstruktivnu uljudnu komunikaciju odnoseći se prema vršnjacima i odraslima s pažnjom, rado i često pomažući i provodeći humanitarne akcije, uz savjesno i odgovorno ispunjavanje školskih i drugih preuzetih obveza. Koliko se god učitelji trudili, ne mogu stvoriti tako dobro ozračje u razredu kao pozitivno usmjeren učenik.
Svestrana odlična učenica (uz redovni školski program uči njemački jezik kao izborni i španjolski jezik, uključena je u dodatni rad iz biologije, članica je dramske grupe, trenira odbojku, vodi školske svečanosti) preostalo slobodno vrijeme pomaže svojim kolegama koji imaju teškoća u učenju.


- Marija Gašparović, učenica Prve gimnazije

- vodeći školski Volonterski klub značajno je pridonijela humanitarnom djelovanju Prve gimnazije i isticanju kvaliteta i vrijednosti koje Prva gimnazija tradicionalno njeguje - senzibilitet za čovjeka u potrebi, humanost, nenasilje i nesebičan volonterski angažman. Dobila je nagradu škole "Najvolonter" za 2011., a Volonterski klub nagradu Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva "Škola - prijatelj zajednice". Iznimnim zalaganjem potiče ostale učenike da se aktiviraju pa su u nepune dvije godine vrlo uspješno proveli preko trideset akcija (prikupljanje odjeće, obuće, knjiga i igračaka za bolesnu djecu Specijalne bolnice za kronične bolesti dječje dobi Gornja Bistra, odjeće za djecu i beskućnike prenoćišta Kosnica u suradnji s Crvenim križem, posjeti i Božićni koncert u domu za starije osobe u Sesvetama i Brezovici, posjet i rad u pučkoj kuhinji Samostana Majke Tereze, aktivno sudjelovanje u 18. tradicionalnoj humanitarnoj akciji Prve gimnazije "Kap dobrote"...).

Uzornog je vladanja, savjesna i odgovorna, promiče toleranciju, međusobno poštovanje i pomaganje te stvara pozitivno i miroljubivo ozračje kako među učenicima škole tako i u široj zajednici.



U 2011. godini:

- Stjepan Mrganić, učenik I. Osnovne škole Dugave 

- ne samo da je jedan je od najboljih, najaktivnijih i najdarovitijih učenika svoje škole već je u mnogobrojnim projektima prevencije i suzbijanja nasilja te humanitarnim aktivnostima pokazao svoju iznimnu socijalnu osjetljivost i osviještenost, istinoljubivost, suosjećajnost i susretljivost. Želeći mijenjati svijet, pojedine od njih sam je osmislio i u cijelosti realizirao. Osobito se ističe literarnim društveno angažiranim i fotografskim stvaralaštvom. Dobio je prvu nagradu Gradskog društva Crvenog križa za najbolji esej o toleranciji na gradskoj razini. Knjižnice grada Zagreba organizirale su mu izložbe fotografija (samostalne i skupne) Botaničke razglednice, Proljeće i Jesen, a sudjelovao je i na skupnim izložbama u Muzeju grada Zagreba Crno-bijeli svijet i Zagrebački trgovi. Jedan je od najzaslužnijih učenika za obnavljanje statusa međunarodno priznate ekoškole s plavom zastavicom. Sudjeluje u obilježavanju svih značajnijih događanja u školi, u radionicama, u informatizaciji, izradi školskih novina i školske web stranice. Hrvatska je radiotelevizija o mladom humanitarcu, talentiranom fotografu i ljubitelju prirode snimila desetominutni prilog emitiran na II. programu.

- Dominik Bartolović, učenik Tehničke škole Ruđera Boškovića

- unatoč krajnje nepovoljnim teškim životnim i socijalnim uvjetima pokazao je iznimnu jakost, zrelost i odgovornost. Otkako je postao punoljetan, skrbnik je svojoj mlađoj polusestri. Osobnim primjerom Dominik svjedoči svojim vršnjacima što je istinska hrabrost. Uzornog je vladanja, vrlo marljiv, svestran, savjestan i plemenit. Uz uredno izvršavanje školskih obaveza već 6 godina aktivno trenira borilačku vještinu Muay Thai (tajlandski boks). Sudjelovao je na brojnim natjecanjima, a na državnom prvenstvu 2007. u Sukošanu osvojio je srebrnu medalju. Nastojeći polusestri i sebi osigurati bolje životne uvjete honorarno radi kao trener u klubu „Trenk" i sva stečena znanja, vještine i iskustva sa zadovoljstvom prenosi na osobe raznih uzrasta uz jasnu poruku da se „maknu s ulice i svoje frustracije usmjere na boksačku vreću". Kao predsjednik učeničkog vijeća svoje škole inicijator je humanitarnih događaja i priredbi, a kao suradnik učeničkog vijeća Grada Zagreba sudjeluje u organizaciji takvih događanja i u županiji.  

 

U 2010. godini:


- Pavao Škoko Gavranović, učenik Osnovne škole Lovre pl. Matačića

- s obzirom na to da se već u četvrtom razredu i sam našao među novim vršnjacima koji nisu bili prema njemu blagonakloni i da se morao izboriti za njihovo prihvaćanje i prijateljstvo, za svoj je uzrast stekao iznimnu osjetljivost za probleme nasilničkog ponašanja među učenicima te inicira i aktivno sudjeluje u akcijama suzbijanja i prevencije takvog ponašanja.
Vrlo se angažirao posljednje tri godine kao predstavnik Vijeća učenika i mjerama koje je predlagao znatno pridonio zaustavljanju nasilja te miroljubivom i kreativnom ozračju svoje školske sredine. Da učenici ne bi slobodno vrijeme provodili na ulici izloženi lošim utjecajima, založio se da se organizira tzv. Dječja prostorija u kojoj su im na raspolaganju računalo, društvene igre, televizor i igraća konzola. U okviru projekta "Bubanj sve lakše podnosi - reci da prijateljstvu", najviše su zahvaljujući njegovom doprinosu bile zapažene tribine o nasilju. 


- Kristijan Vincetić, učenik Željezničke tehničke škole u Zagrebu

- ustrajno i hrabro se boreći s ograničenjima svoje invalidnosti niže velike uspjehe na svim područjima svoga vrlo ispunjenog života: odličan je, vrijedan i uzoran učenik, vrhunski je sportaš i nagrađivani inovator, iznimno je omiljen među učenicima i profesorima zbog svog optimizma, životne snage, humanosti, tolerancije, požrtvovnosti i susretljivosti.
Hrvatski je paraolimpijac u plivanju u velikim i malim bazenima. Sudjelovao je na Paraolimpijadi u Pekingu 2009. Osvojio je zlatnu medalju na Europskom prvenstvu na Islandu za osobe s invaliditetom u velikim bazenima i dvije brončane medalje na Svjetskom prvenstvu u Rio de Janeiru.
Zajedno s grupom mladih inovatora na Smotri INOVA mladi 2010. osvaja zlatno odličje i posebnu nagradu. Uključen je u projekt Eko-karting. Svojom primjerom značajno pridonosi afirmaciji moralnih vrijednosti i međusobnom poštovanju među učenicima.

 


Industrijska strojarska škola