2017-02-08 11:15:41

Naši učenici u noći otvorenih muzeja

Obilje znanja u kratkom vremenu!

      Kao i dosadašnjih godina u Noći muzeja, i mi smo krenuli u petak 27. siječnja 2017. u obilazak zagrebačkih muzeja i to s platoa ispreg Glavnog željezničkog kolodvora. Kroz  brojne prostore uskladištenog znanja našeg grada, u osam muzejskih prostora, odvele su učenike Industrijske strojarske škole profesorice politike i gospodarstva i hrvatskog jezika: prof. Marija Sovec i prof. Edina Smajlagić. Koje muzeje su obišli u toj Noći muzeja i što su sve vidjeli, pogledajte u nastavku pod opširnije.

       U 18 sati, u Hrvatsku akademiju znanosti i umjetnosti, nakon klavirskog koncerta na jednom od najstarijih instrumenata u Zagrebu, aktualna je  ministrica  Ministarstva kulture RH Nina Obuljan Koržinek prigodnim riječima otvorila ovogodišnju Noć muzeja. Glavni motiv ove godine u svim muzejima otvorenim na uživanje građanima od 18 do 01 sat bila je – glazba, glazbala (stara i suvremena), majstori izvođači glazbe i majstori održavanja glazbala.

    Strossmayerova galerija opet se mogla podičiti svojom prebogatom ostavštinom starih majstora koju je đakovački biskup darovao Zagrebu. Također i izložbom, za ovu prigodu složenom – „Slike mrtve prirode“, iz fundusa te ostavštine. Cjelovečernji su nastupi glazbenika jazza iz sastava Oridano Gypsy Jazz Banda, uz prezentaciju zbirki digitalnih materijala sa interneta i digitalnih fotografija, privukle i brojne mlade posjetitelje tu večer u HAZU (srednjoškolcima najpoznatiju po originalu prvog hrvatskog pisanog spomenika, Bašćanske ploče). U prostor HAZU privuklo ih je i nekoliko radionica izrade robota. Na izlasku iz Galerije posjetitelje su organizatori darivali preslikama nekih od eksponata u formatu razglednice. I u obližnjem Strossmayerovoj galeriji - Kabinetu grafike HAZU (na broju 12, na Zrinjevcu) - mogla se razgledati zanimljiva izložba niza grafičarskih majstora/ica u ediciji grafičkih mapa 'Argola' , naslovljena  „U ritmu grafike“.

      Sljedeći muzejski prostori na našoj ruti obilaska zagrebačkih muzeja u Noći muzeja bio je Arheološki muzej. Temeljito smo pregledali tamošnju izložbu „Post scriptum – povijest i značenje umijeća pisanja“, a također i novi postav inače prebogate zbirke uz srednjovjekovne eksponate i onih iz pretpovijesnih, egipatskih, antičkih vremena, a  i numizmatičke izloške. Sve to, istina, možemo otići detaljno proučiti i u dnevnim posjetima. Zaustavili smo se, bilo je to posebno organizirano za Noć muzeja, kod demontranta-radnika  na starom Gutenbergovom tiskarskom stroju.

      Pa nastavili naš istraživački muzejski put kroz dvorište Arheološkog muzeja ka središtu gradskog pješačkog prolaza – ka Oktogonu i prema tunelima ispod Griča. Svjetlosni efekti, 3D naočale i dinosauri ... Jesmo li to mi, srednjoškolci, ipak 'prerasli'?!

      Nakon zaigranosti s pretpotopnim gmazovima iz virtualnog svijeta nastavili smo naš put prema Etnografskom muzeju, na Mažuranićev trg 14. Čuli smo da tamo gotovo cijelu večer pjevaju neke zgodne djevojke iz Vokalne etno grupe „Čipkice“. I bilo je tako: poslušali smo pozorno njihovo vrhunski uvježbano zborno pjevanje tradicijskih napjeva. I, nastavili, u istom muzeju, istraživati sasvim drugačiju od naše glazbe – javansku glazbu. Neobičnih oblika, mesingano-crveni, raskošnih zvukova bili su prezentirani instrumenti iz daleke nam Indonezije! U Etnološkom muzeju  smo tu večer obogaćeni i specifičnim javanskim kazalištem svitaka, i to i starim i novim varijantama njegovim, a mogli smo poslušati i poneki recept o spravljanju jela te egzotične zemlje otoka.

      Svratili smo i u obližnji Muzej za umjetnost i obrt, u, kako ga za tu prigodu organizatori nasloviše: Muzej dobrog zvuka! Zanimali su nas kostimi iz baletne predstave „Orašar“-  iz najljepše božićne, u ovom slučaju – plesne, bajke. Kako bismo udovoljili i svojoj ženskoj strani, eto, temeljito smo razgledali raskošne svilene, lepršave baletne kostime, ali i mnogobrojne radove školske djece iz kreativnih radionica na motive iz baleta „Orašar“.

      U istom Muzeju zainteresirala nas je i izložba slikara Matka Vekića, a čiji su izbor, uz ženske aktove i vrlo aktualna globalna teroristička ugroza. Slikareva poruka (poigrao se i verzalnim slovima, tj. značenjima koja sugerira tako napisani naslov izložbe -„ORIJENTAlizaCIJA“) svim oblicima nasilja kojima je izložen suvremeni čovjek. Maske, ne one fašničke, nego nasilničke, radne i vojne...koje pokrivaju, guše, 'likvidiraju' – brišu osobnost osoba koje su ih (na slikarevim platnima) izabrale navuči na svoje lice.

      U povratku smo prema Kolodvoru, tj. Tomislavovu trgu, koristili besplatni stari ZET-ov tramvaj broj 13, a koji je bio stavljen u finkciju za Noć muzeja; doprinos je to stare gradske  institucije – ZET-a bogatstvu muzejskih tehničkih eksponata. Bilo kako bilo, grijanje je u tom tramvaju u poprilično ledenoj večeri bilo je prava sauna, a i lijep predah u našem neumornom lutanju muzejima Zagreba. (es)

Etnološki muzej, cjelovečernji nastup zbore "Čipkice"

 

Animalna agresivnost i maske na ulicama - djela Matka Vekića

 

Arheološki muzej - Kako je izgledao i radio  Gutenbergov tiskarski stroj

Baletne haljinice doprinijele su bajkovitosti Orašara

 

Centralna scenska dekoracija iz predstave HNK - Orešar​

 

Djeca su u kreativnim radionicama napravila desetine kruna za kraljice

 

Domaćini u Strossmayerovoj galeriji (HAZU) ove su godine ponudili niz zanimljivljivosti

 

Učenici 2.a razreda u tramvaju br. 13​

Terorist u ORIJETAlizaCIJI

Tko je ispod maske - gumena aplikacija

Još dječjih mišića - radionice na teme iz Orešara​

 

Matko Vekić je na izložbi uz aktove ponudio i  nizove - maski

 

Ministrica Nina Obuljan Koržinek u HAZU otvara Noć muzeja

 

Mogla se i čuti glazba koju proizvode ovakva javanska (indonezijska) glazbala​

 

Miševi, vojnici ...strah, nelagoda i nježnost​ iz "Orešara"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Industrijska strojarska škola