2021-06-14 13:43:00

Učenici Industrijske strojarske škole u projektu Natura Obscura

Učenici 1.e razreda Industrijske strojarske škole i njihova razrednica Iva Bojčić s oduševljenjem su se odazvali pozivu više stručne savjetnice iz Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih Ksenije Banović na sudjelovanje u projektu Natura Obscura - knjige na planine! koji je 2018. nastao suradnjom Knjižnice grada Zagreba Marije Jurić Zagorke i Planinarskog društva Izletnik.

Misao vodilja i ideja samog projekta je opskrbiti planinarske domove knjigama. Kako bi knjige sretno stigle do Planinarskog doma Risnjak, pobrinula se odlična ekipa iz Planinarskog društva Izletnik, predsjednik Gordan Valjak i Minja Jošić. Knjige koje smo nosili na planinu uzeli smo u KGZ, Knjižnici Marije Jurić Zagorke, gdje su nas dočekale voditeljica knjižnice Maja Pranić i knjižničarka i članica Planinarskog društva Izletnik Vlatka Sambolec. S nama su, također, bili i predstavnici Tehničke škole Ruđera Boškovića iz Zagreba, knjižničarka Maja Medenjak i profesor Dalibor Pekas, a cijelim putem društvo nam je pravio i hrvatski književnik i karikaturist Damir Karakaš.

Maja Pranić zamislila je izlet kao sat lektire te je Damir Karakaš bio poseban sudionik puta zbog svoje knjige Sjećanje šume koja je izborna lektira u svim srednjim školama i bit će u čitankama za 8. razred u ovoj školskoj godini. Knjiga je dobila uglednu talijansku nagradu Premio ITAS, koja tematizira svijet prirode i planina, u kategoriji romana za mlade. Knjige su uživale na zanimljivom putovanju koje je trajalo pet sati. Bilo je to pet sati zanimljivih razgovora, učenici su putem pitali Damira sve o knjizi Sjećanje šume, a on je neumorno odgovarao. Put je Karakaš dodatno oplemenio crtajući karikature svih sudionika. Neki su bili počašćeni karikaturom trenutnog izgleda, a neki onog kako će izgledati za dvadesetak godina.

Knjige i karikature sretno su stigle u Planinarski dom Risnjak gdje smo napravili performans izložbu, ujedno crtajući sve prisutne u Domu Risnjak. Predivno su nas dočekali vlasnici samog Doma, a neki od njih ujedno su članovi benda Cinkuši.

Nakon izvrsnog performansa, nakon izvrsnog ručka i odličnog druženja krenuli smo se spuštati s planine u nadi da će knjige zaista usrećiti nekoga tko se zatekne tamo. Sam naziv projekta Natura Obscura, saznajemo to sa stranica Knjižnica grada Zagreba, ''simboličan je i poigrava se semantikom pojma camere obscure (tamne sobe). Obscura je nešto tamno i mračno, kroz čiju pukotinu ulaze samo one zrake svjetlosti koje padaju pod točno određenim kutem, kako bi u toj tami projicirale obrnutu sliku objekta u svom svojem sjaju. Tako je i u prirodi knjiga svjetlosna zraka koja prodire kroz pukotinu u nama, a knjiga na planini sinergija je onog najboljeg stvorenog od čovjeka i prirode''.

 


Industrijska strojarska škola