2022-02-17 09:22:53

"Govorim hrvatski, šapućem hrvatski, šutim hrvatski, volim hrvatski, sanjam hrvatski ..."

Obilježavajući Međunarodni dan materinskog jezika, svake se godine 21. veljače podsjetimo na važnost jezika koji je u nas usađen od naših početaka, od ranog djetinjstva. Materinskim jezikom možemo najbolje i najpreciznije izraziti najširi raspon vlastitih misli i osjećaja te, kroz pripadnost skupini, njime ostvarujemo pravo na posebnost vlastitog jezika koji je neotuđiv dio našega identiteta. Odlukom UNESCO-a je  21. veljače proglašen Međunarodnim danom materinskog jezika, dajući tom jeziku posebnu važnost i podsjećajući čovječanstvo na obvezu očuvanja vlastitog jezika, ali i jezične raznolikosti. Cilj je promicati jezične raznolikosti i višejezično obrazovanje; jezici nisu samo vitalan dio civilizacijskog kulturnog nasljeđa, već i nezamjenjiv izraz ljudske kreativnosti i različitosti.

Hrvatski jezik se kroz povijest morao spašavati od nasilnog potiskivanja ili unitarizacije, a danas ga moramo braniti od ravnodušnosti i sačuvati njegovu samostalnost za buduće naraštaje. Također moramo njegovati i dijalektalno bogatstvo mnoštva hrvatskih narječja kao nematerijalnu kulturnu baštinu i sačuvati ih od zaborava. Danom materinskog jezika 21. veljače započinje Mjesec hrvatskog jezika koji traje sve do 17. ožujka te je tom prigodom u školskoj knjižnici postavljena  izložba literature o hrvatskomu jeziku i hrvatskim narječjima pod naslovom: „Govorim hrvatski, šapućem hrvatski, šutim hrvatski, volim hrvatski, sanjam hrvatski …“

Zahvaljujući materinskomu jeziku možemo učiti druge jezike, stjecati znanja i iskustva, a naše mišljenje, svijest i kreativnost stvarani su na temelju materinskog jezika. 


Industrijska strojarska škola