> O školi  > eTwinning
eTwinning

eTwinning (European School Education Platform Beta) međunarodni projekt: POP - Planet or Plastic Project

Autor: Vanja Jug, 15. 6. 2023. 18:39

Učenici 1.e razreda Industrijske strojarske škole su, zajedno s nastavnicom Vanjom Jug, sudjelovali u školskoj godini 2022./2023. u međunarodnom projektu POP – Planet or Plastic Project.

Glavna ideja POP projekta je osvijestiti učenike o klimatskoj krizi, vlastitoj odgovornosti i važnosti življenja po načelima održivog razvoja. Radove učenika naše škole na temu obnovljive energije i održivog razvoja možete pogledati na poveznici:

https://padlet.com/marina_svelec5/climate-crisis-alphabet-xc6vkgo6wmp0wqpj ili putem QR koda u prilogu.  Aktivnim sudjelovanjem u projektu učenici su konstruirali nova znanja i vještine, proučavali vlastite životne navike, utjecaj svakodnevnih životnih odluka u obitelji i školi na okolinu. Promatrali su stanje u školskom okruženju i lokalnoj zajednici te predlagali rješenja koja mogu pridonijeti smanjenju ekološkog otiska. Napravili smo vjetrenjaču s generatorom od recikliranog materijala čiji detaljniji opis izrade i upotrebe možete pogledati na poveznici: https://wakelet.com/wake/UwCAfOzjuJYr4uoCcw42P ili putem drugog QR koda u prilogu.

Provedba ovog projekta samo je prvi korak u promjeni životnih navika učenika naše škole i njihovih obitelji te oblikovanju školske politike prema načelima održivog razvoja i očekivanog poboljšanja ekološke situacije u našem okruženju.

Nastavnici Industrijske strojarske škole u OŠ „Borovje“

Autor: Kristinka Lemaić, Josip Filić, 1. 6. 2023. 10:53

“A što sad? Kamo nakon osnovne škole? Kako donijeti odluku o budućem zanimanju?”, samo su neka od pitanja koja si postavljaju učenici osmih razreda i njihovi roditelji i stoga su se nastavnici naše škole Josip Filić i Kristinka Lemaić 24. svibnja 2023. godine rado odazvali pozivu pedagoginje Ivane Šafran Tunjić i ravnateljice Branke Štefok Bojadžija iz Osnovne škole „Borovje“ kako bi učenicima osmih razreda prezentirali obrazovne programe Industrijske strojarske škole.

Nastavnici Filić i Lemaić zainteresiranim učenicima su koristeći animacije, video zapise, fotografije i kviz pojasnili sve prednosti strukovnog obrazovanja Obrazovnog sektora Strojarstvo, brodogradnja i metalurgija čiji su obrazovni programi mahom deficitarni i stipendirani. Učenici OŠ „Borovje“ upoznati su s projektom Erasmus+ mobilnosti i eTwinning projektima koje provodi naša škola te su pozorno pogledali video opis zanimanja kao i kraću video verziju koje opisuju što sve rade učenici koji se obrazuju u zanimanjima automehaničar, alatničar, autolimar, bravar, tokar, instalater grijanja i klimatizacije, tehnički crtač i CNC operater.

Zašto nakon završetka obrazovanja u Industrijskoj strojarskoj školi mladi radnici brzo i uspješno nađu posao koji je dobro plaćen, pročitajte ovdje.

Proslava Dana Europe i Dana eTwinninga u znaku Europske godine vještina

Autor: Kristinka Lemaić, 10. 5. 2023. 09:02

Dan Europe i Dan eTwinniga koji su ove godine u znaku Europske godine vještina obilježeni su, između ostalog, radionicom na temu jačanja vještina učenika i nastavnika radom na novoj eTwinning digitalnoj platformi. Radionicu su, 9. svibnja 2023. u Kući Europe, održale iskusne eTwinning ambasadorice Ana Marketin-Sedlar i Daniela Usmiani. Među brojnim odgojno-obrazovnim djelatnicima radionici je prisustvovala i voditeljica praktične nastave Kristinka Lemaić iz Industrijske strojarske škole. Aktivnost rada na eTwinning platformi jedna je od aktivnosti programa Erasmus+ namijenjena međunarodnoj suradnji i usavršavanju odgojno-obrazovnih djelatnika od predškolskog obrazovanja do srednje škole. Aktivnost rada na eTwinningu služi nastavnicima i njihovim učenicima za upoznavanje i suradnju s kolegama iz cijele Europe koji rade na raznim virtualnim projektima imajući tako priliku za usavršavanje i stjecanje vještina. Sudjelujući na radionici, djelatnici srednjih škola imali su priliku raditi na novoj eTwinning platformi te su savladali vještine kako prijaviti učenike i nastavnike za rad na platformi, kako pronaći škole partnere za rad na projektima, učili su raditi u Twinspace grupama, a imali su priliku saznati više i o mogućnostima stručnih usavršavanja. Novosti i upute o radu na novoj eTwinning platformi dostupne su ovdje.

Industrijska strojarska škola nositeljica oznake eTwinning škole

Autor: Kristinka Lemaić, 3. 5. 2023. 14:40

Industrijska strojarska škola dobitnica je oznake eTwinning škole za 2023. – 2024. godinu. To je priznanje koje se dodjeljuje na međunarodnoj razini za sudjelovanje u eTwinning projektima u kojima učenici i nastavnici predstavljaju svoju školu, grad, županiju i domovinu te sudjeluju u brojnim aktivnostima kojima promiču inkluziju i međusobno uvažavanje. Zahvaljujući oznaci eTwinning škole, Industrijska strojarska škola stoji na karti Europe kao škola koja promiče vrijednosti i pedagošku praksu eTwinninga te je referenta točka za svoju lokalnu zajednicu i predstavlja model za druge škole.

Čestitke učenicima i nastavnicima koji su uključeni u eTwinning projekte!

> O školi  > eTwinning