Popis obvezatne i izborne lektire

LEKTIRA ZA TROGODIŠNJE STRUKOVNE ŠKOLE

POPIS DJELA IZ HRVATSKE I SVJETSKE KNJIŽEVNOSTI

ZA TROGODIŠNJE STRUKOVNE ŠKOLE

1. RAZRED

1. Homer: Ilijada (pjevanje I. i XVI.)
  2. Ezop - J. de la Fontaine: Basne (izbor)
  3. Ivana Brlić Mažuranić: Regoč ili Šegrt Hlapić
  4. Georg Orwell: Životinjska farma
  5. Slavko Kolar: Breza
  6. August Cesarec: Sin domovine, životna drama Eugena Kvaternika
  7. Pero Budak: Klupko
  8. Biblija, Knjiga postanka; Psalmi ili Mudre izreke - izbor i Evanđelje po Ivanu (V.)
  9. Homer: Odiseja (pjevanje I. i XIX.)
  10. Sofoklo: Antigona ili Kralj Edip
  11. Plaut: Tvrdica
  12. Dante Alighieri: Božanstvena komedija (Pakao I.-V.)
  13. Francesco Petrarca: Kanconijer
  14. Giovanni Boccaccio: Decameron
  15. Miguel de Cervantes: Don Quijote
  16. William Shekespeare: Hamlet
  17. Marko Marulić: Judita (Libro peto)
  18. Petar Zoranić: Planine
  19. Petar Hektorović: Ribanje i ribarsko prigovaranje
  20. Marin Držić: Dundo Maroje

2. RAZRED

1.  Ivan Gundulić: Dunbravka, Osman
  2.  Moliere: Škrtac
  3. E. A. Poe: Crni mačak
  4. Ivan Mažuranić: Smrt Smail-age Čengića
  5. August Šenoa: Kameni svatovi i Zlatarovo zlato
  6. Honore de Balzac: Otac Goriot
  7. Eugen Kumičić: Jelkin bosiljak
  8. K. Š. Đalski: Pod starim krovovima
  9. Ante Kovačić: U registraturi
  10. Rikard Jorgovanić: Mlinarska djeca
  11. Josip Kozarac: Tena ili Slavonska šuma
  12. Vjenceslav Novak: Tito Dorčić
  13. Josip Eugen Tomić: Opančareva kći

3. RAZRED

1. Henrik Ibsen: Lutkina Kuća (Nora)
  2. Janko Leskovar: Misao na vječnost
  3. Dinko Šimunović: Duga
  4. Milan Begović: Pustolov pred vratima
  5. Ivan Kozarac: Đuka Begović
  6. E. Hemingway: Starac i more
  7. M. Krleža: Balade Petrice Kerempuha
  8. August Cesarec: Tonkina jedina ljubav
  9. Slavko Kolar: Mi smo za pravicu
  10. Eugene Ionesco. Stolice ili Ćelava pjevačica
  11. Ranko Marinković: Ruke (po izboru)
  12. Ivo Brešan: Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja
  13.  Ivan Aralica: Okvir za mržnju
  14. Stjepan Čuić: Staljinova slika
  15. Pavao Pavličić: Dobri duh Zagreba (priča po izboru)

Popis lektire donesen je Odlukom ministra od 30. ožujka 2001. g. (objavljen u Prosvjetnom vjesniku, Zagreb, 22. svibnja 2001. g. III, br. 5, str. 16

LEKTIRA NA INTERNETU (cjelovita izdanja djela iz hrvatske i svjetske književnosti - učenici i nastavnici se prijavljuju pomoću elektroničkog identiteta CARNet-a)

« Travanj 2020 »

01.06.2020. 21:23
Novi broj Modula - školskih novina Industrijske strojarske škole
Pod voditeljstvom profesorice Ive Bojčić, novinarska sekcija škole radila je marljivo i u ovim izvanrednim okolnostima. U nastavku možete pogledati novi broj Modula, školskih novina Industrijske strojarske škole. Glavni urednik školskih novina, Luka Kosović iz 2. e razreda, obratio se čitateljstvu ovim riječima: „Stigao je novi broj školskih novina u ovoj, po mnogočemu, vrlo zanimljivoj školskoj godini. Iako je nastavna godina bila specifična, imamo puno toga za pokazati. Sva ova situacija vezana uz koronu nije nas obeshrabrila, možda malo usporila, ali nikako demotivirala. Uslijedilo je nešto što nitko nije ni mogao pretpostaviti, a to je virtualna nastava koja je u našoj Školi funkcionirala fenomenalno, a to znači da su novinari i dalje bili vrijedni (jedino što se nismo svaki ponedjeljak družili u našoj učionici br. 10 i imali kolegij novinarske sekcije). Nadoknadit ćemo to, svakako! Više o svemu navedenome pročitajte u novinama. Uživajte!“

24.04.2020. 13:27
Online predstavljanje naše škole
Dragi osmaši, poštovani roditelji! U ovoj situaciji globalne pandemije došlo je do nemogućnosti predstavljanja naše škole na manifestacijama kao što su Zagrebački obrtnički sajam, Dojdi osmaš – Zagreb te zove te Dani otvorenih vrata. Zbog toga na portalu srednja.hr  u projektu Online predstavljanje srednjih škola sudjeluje i naša škola. Cilj projekta je pomoći mladima i njihovim roditeljima u odabiru programa i škole kroz virtualno predstavljanje svih srednjih škola u Republici Hrvatskoj. Naša se škola predstavlja kroz nekoliko rubrika: Opis škole, Povijest škole, Uvjeti upisa, Video uradak o školi, Aktivnosti u školi, Posebnosti škole, Opis zanimanja ISŠ-a, Zašto upisati ISŠ te Kontakti. Sve to možete proučiti na poveznici: https://www.srednja.hr/skole/industrijska-strojarska-skola-zagreb/ Pokušali smo što vjernije prezentirati rad naše škole, a koji možete pratitii na našoj službenoj web stranici, kao i Facebook i Instagram profilu škole.

30.05.2020. 20:37
Video zapis za osmaše – online predstavljenje Industrijske strojarske škole
Proljeće je svake godine za učenike završnih razreda osnovnih škola dijelom rezervirano za odabir i informiranje o srednjoj školi koju žele upisati. Ove nastavne godine učenici i djelatnici Industrijske strojarske škole nisu mogli Školu predstaviti uživo, no pripremili su video zapis za Sat razrednog odjela koji popularizira strukovno obrazovanje i povećava društveni ugled zanimanja za koja obrazuju učenike i to ne samo u njihovoj Školi, već i u školama diljem Hrvatske koje imaju iste obrazovne programe. Zagrebačka Industrijska strojarska škola (ISŠ) obrazuje učenike za mnoga zanimanja Obrazovnog sektora strojarstva, brodogradnje i metalurgije  koja su lakozapošljiva, stipendirana, deficitarna, gospodarski perspektivna i cijenjena u svijetu rada i stoga tim činjenicama želimo dodatno motivirati i usmjeriti učenike na upis strukovnih zanimanja. Cilj aktivnosti koje se provode u ISŠ-u, uz redovan odgojno-obrazovni rad, promicanje je strukovnog obrazovanja i deficitarnih zanimanja za koja se učenici obrazuju ne samo u ISŠ-u, već i u mnogim drugim školama Republike Hrvatske, a cilj je i informiranje o mogućnostima stipendiranja deficitarnih zanimanja od strane Grada Zagreba i Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta. Klikom na "više" saznajte još nekoliko detalja o sadržaju video zapisa.

> O školi  > Školska knjižnica  > Popisi lektire