Iz programa rada školske knjižnice

Rad u školskoj knjižnici obuhvaća sljedeća područja: odgojno-obrazovnu djelatnost, stručno-knjižničnu i informacijsku te kulturnu i javnu djelatnost. Temeljni odgojno-obrazovni zadatak je rad na osposobljavanju učenika naše školeza samostalan rad, za samostalno korištenje raznovrsnih izvora znanja i informacija te rad na odgoju i obrazovanju čitatelja, ljubitelja knjiga i aktivnih korisnika knjižnog fonda školske knjižnice. Osnovni cilj je odgojiti i osposobiti učenika koji će knjižnicu trebati, redovito je posjećivati i ne odnositi se prema njoj kao pasivni posjetitelj, nego kao potrošač knjige i korisnik školske knjižnice i čitaonice. Tako osposobljen učenik moći će se i nakon završenog školovanja koristiti bilo kojom javnom knjižnicom.

Osnovni stručno-knjižnični i informacijski zadatak je plansko obogaćivanje knjižnog fonda programskim naslovima obvezatne i izborne lektire te stručnom literaturom, kao i računalna stručna obradba (inventarizacija, katalogizacija, klasifikacija, predmetizacija) postojećeg i prinovljenog knjižnog fonda.
Naročita pozornost se posvećuje kulturnoj i javnoj funkciji školske knjižnice, dakle, organiziraju se raznovrsni kulturni sadržaji: književni susreti i predstavljanja knjiga, tribine predavanja, izložbe, obilježavanja obljetnica i značajnih datuma i dr. Redovito se organiziraju i različite aktivnosti za poticanje čitanja, kao što su radionice, kvizovi i web natječaji za učenike u sklopu Mjeseca hrvatske knjige. U knjižnici djeluju knjižničarska i web-eko slobodna aktivnost učenika. Školska knjižnica je već u nekoliko navrata bila domaćin međužupanijskih skupova za knjižničare, a 2010. godine je u našoj školi organiziran državni skup Proljetna škola školskih knjižničara RH.

Knjižnica i čitaonica je smještena u prizemlju škole u sobi 24, a dostupna je učenicima, nastavnicima i ostalim djelatnicima u sljedeće radno vrijeme: od ponedjeljka do petka od 8.00 do 14.00 sati.

Kulturna i javna djelatnost skolske knjiznice.pdf

« Lipanj 2020 »

01.06.2020. 21:23
Novi broj Modula - školskih novina Industrijske strojarske škole
Pod voditeljstvom profesorice Ive Bojčić, novinarska sekcija škole radila je marljivo i u ovim izvanrednim okolnostima. U nastavku možete pogledati novi broj Modula, školskih novina Industrijske strojarske škole. Glavni urednik školskih novina, Luka Kosović iz 2. e razreda, obratio se čitateljstvu ovim riječima: „Stigao je novi broj školskih novina u ovoj, po mnogočemu, vrlo zanimljivoj školskoj godini. Iako je nastavna godina bila specifična, imamo puno toga za pokazati. Sva ova situacija vezana uz koronu nije nas obeshrabrila, možda malo usporila, ali nikako demotivirala. Uslijedilo je nešto što nitko nije ni mogao pretpostaviti, a to je virtualna nastava koja je u našoj Školi funkcionirala fenomenalno, a to znači da su novinari i dalje bili vrijedni (jedino što se nismo svaki ponedjeljak družili u našoj učionici br. 10 i imali kolegij novinarske sekcije). Nadoknadit ćemo to, svakako! Više o svemu navedenome pročitajte u novinama. Uživajte!“

24.04.2020. 13:27
Online predstavljanje naše škole
Dragi osmaši, poštovani roditelji! U ovoj situaciji globalne pandemije došlo je do nemogućnosti predstavljanja naše škole na manifestacijama kao što su Zagrebački obrtnički sajam, Dojdi osmaš – Zagreb te zove te Dani otvorenih vrata. Zbog toga na portalu srednja.hr  u projektu Online predstavljanje srednjih škola sudjeluje i naša škola. Cilj projekta je pomoći mladima i njihovim roditeljima u odabiru programa i škole kroz virtualno predstavljanje svih srednjih škola u Republici Hrvatskoj. Naša se škola predstavlja kroz nekoliko rubrika: Opis škole, Povijest škole, Uvjeti upisa, Video uradak o školi, Aktivnosti u školi, Posebnosti škole, Opis zanimanja ISŠ-a, Zašto upisati ISŠ te Kontakti. Sve to možete proučiti na poveznici: https://www.srednja.hr/skole/industrijska-strojarska-skola-zagreb/ Pokušali smo što vjernije prezentirati rad naše škole, a koji možete pratitii na našoj službenoj web stranici, kao i Facebook i Instagram profilu škole.

30.05.2020. 20:37
Video zapis za osmaše – online predstavljenje Industrijske strojarske škole
Proljeće je svake godine za učenike završnih razreda osnovnih škola dijelom rezervirano za odabir i informiranje o srednjoj školi koju žele upisati. Ove nastavne godine učenici i djelatnici Industrijske strojarske škole nisu mogli Školu predstaviti uživo, no pripremili su video zapis za Sat razrednog odjela koji popularizira strukovno obrazovanje i povećava društveni ugled zanimanja za koja obrazuju učenike i to ne samo u njihovoj Školi, već i u školama diljem Hrvatske koje imaju iste obrazovne programe. Zagrebačka Industrijska strojarska škola (ISŠ) obrazuje učenike za mnoga zanimanja Obrazovnog sektora strojarstva, brodogradnje i metalurgije  koja su lakozapošljiva, stipendirana, deficitarna, gospodarski perspektivna i cijenjena u svijetu rada i stoga tim činjenicama želimo dodatno motivirati i usmjeriti učenike na upis strukovnih zanimanja. Cilj aktivnosti koje se provode u ISŠ-u, uz redovan odgojno-obrazovni rad, promicanje je strukovnog obrazovanja i deficitarnih zanimanja za koja se učenici obrazuju ne samo u ISŠ-u, već i u mnogim drugim školama Republike Hrvatske, a cilj je i informiranje o mogućnostima stipendiranja deficitarnih zanimanja od strane Grada Zagreba i Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta. Klikom na "više" saznajte još nekoliko detalja o sadržaju video zapisa.

> O školi  > Školska knjižnica