Učenici Industrijske strojarske škole sudjelovali su u projektu „BookBate“, organiziranom u suradnji s Knjižnicom Medveščak. Glavna tema ovog iznimno vrijednog kulturno-obrazovnog događaja bila je rasprava o književnom djelu „Žena bomba“, autorice Ivane Sajko, jedne od najznačajnijih suvremenih hrvatskih spisateljica. Projekt je okupio učenike iz različitih zagrebačkih srednjih škola, uključujući učenike drugih i trećih razreda XV. gimnazije i Industrijske strojarske škole. Našu školu predstavljali su učenici 2.C razreda, smjera alatničar: Renato Gvoić, Antonio Ladof, Daniel Merkaš i Marko Špišić, pod stručnim vodstvom nastavnica Vanje Jug i Ivane Šutalo Dujmenović.

Učenici su tijekom debate s entuzijazmom branili svoje stavove, potičući plodnu razmjenu ideja i razvijajući samopouzdanje u javnom nastupu. Sudjelovanje u ovakvim projektima pruža mladima priliku da ravnopravno sudjeluju s vršnjacima iz drugih škola, što doprinosi njihovom osjećaju pripadnosti i važnosti u zajednici. Pobjednički tim nagrađen je ulaznicama za kazališnu predstavu, a svi sudionici pozvani su da se uključe u buduće kulturne i debatne aktivnosti. Ovakvim projektima, poput „BookBate-a“, Industrijska strojarska škola nastavlja graditi mostove između obrazovanja, kulture i mladih, potičući ih da kroz književnost i argumentiranu raspravu razvijaju vještine potrebne za suočavanje s izazovima modernog društva. U nastavku o ciljevima projekta i o debati.

Ciljevi projekta

Projekt „BookBate“ osmišljen je s naglaskom na nekoliko ključnih ciljeva:

  • Poticanje kritičkog mišljenja i čitanja: Kroz analizu i interpretaciju književnog teksta učenici su razvijali sposobnost dubljeg promišljanja o suvremenim temama i književnim motivima.
  • Stvaranje navike dolaska u knjižnicu: Projekt je učenike motivirao da knjižnice dožive kao mjesta kulturnog dijaloga i stvaralaštva, a ne samo kao izvore literature.
  • Razvijanje retoričkih vještina: Debata je poticala učenike na jasno i argumentirano izražavanje svojih stavova, čime su unaprijedili svoje komunikacijske sposobnosti.
  • Jačanje tolerancije i uvažavanja različitih stavova: Učenici su učili kako konstruktivno raspravljati, prihvaćajući različitosti u mišljenju i pristupima.
  • Povećanje sudjelovanja mladih u kulturi: Aktivno sudjelovanje u ovakvim projektima omogućava mladima dublju povezanost s kulturnom scenom.
  • Promicanje ravnopravnosti: Poseban naglasak stavljen je na povezivanje mladih iz različitih klasnih, obrazovnih i društvenih okruženja, omogućujući im ravnopravno sudjelovanje u dijalogu i kulturnim aktivnostima.

O debati i autorici

Debata je vođena prema pravilima koja je osmislila Hrvatska debatna reprezentacija, čiji je član Domagoj Praljak sudjelovao kao moderator. Domagoj je, kao učenik IB programa XV. gimnazije (MIOC), na Svjetskom debatnom prvenstvu 2023. godine u Vijetnamu osvojio prvo mjesto u kategoriji zemalja kojima engleski nije materinski jezik. Njegovo stručno vodstvo pridonijelo je kvaliteti rasprave i motiviralo učenike na žustru, ali argumentiranu razmjenu mišljenja.

Posebnu čar događaju donijela je video poruka autorice Ivane Sajko, koja je svojim pozdravom učenicima dala dodatnu dimenziju bliskosti s književnim djelom. Sajkina „Žena bomba“ bavi se kompleksnim i aktualnim temama poput nasilja, političkih konflikata i osobne odgovornosti, što ju čini izuzetno pogodnom za ovakav tip diskusije.

 

Skip to content