Učenici u posjetu Tehničkom muzeju "Nikola Tesla" u Zagrebu

Autor: Ivana Šutalo Dujmenović, 15. 3. 2023.

Dana 14. ožujka 2023. godine učenici naše škole iz 2.c i 1.e razreda u pratnji svojih nastavnica Anamarije Pavković, Vanje Jug i Ivane Šutalo Dujmenović posjetili su Tehnički muzej Nikola Tesla u Zagrebu. Cilj ovog posjeta bio je upoznati spoj tehnologije prošlosti i ideje kako ona može utjecati na sadašnjost i budućnost naših života.

Muzej nudi pregled različitih vrsta automobilskih, avionskih i drugih motora. Zanimljiv je prikaz vatrogasne tehnike s brojnim vozilima, aparatima i uređajima. Učenici su posjetili i rudnik koji je u sklopu muzeja te se upoznali s nekadašnjim teškim radom pod zemljom u skučenom i mračnom prostoru punom opasnosti. Rudarska jama je ukupne duljine više od tristo metara, s najvećom dubinom od šest metara i danas je jedini “živi” spomenik napuštenih i zaboravljenih podzemnih kopova u Hrvatskoj.

U kabinetu Nikole Tesle učenici su se, uz predavanje i demonstraciju u kojoj su osobno sudjelovali, upoznali s njegovim strujnim eksperimentima. Tesla je noć pretvorio u dan, a prekidač u moćnu napravu koja samo jednim potezom osvjetljava domove i pokreće strojeve. Njegovo prvo genijalno prosvjetljenje koje se dogodilo 1882. godine u Budimpešti ujedno je i njegovo najveće otkriće. Dok je s prijateljem šetao parkom, iznenada je uzeo štap i u pijesku nacrtao skicu svojeg indukcijskog motora. Da, tom trenutku genijalnosti možemo zahvaliti što danas imamo baš ovako osvijetljeni svijet.

U nastavku o Teslinim pronalascima te fotografije uz kratki video s vrlo uspješnog i zanimljivog posjeta Muzeju.

Tesla je otkrio okretno magnetsko polje zbog kojega indukcijski motor proizvodi izmjeničnu struju, a ta jednostavna ilustracija postala je patent za sustav induktivnog motora koji se danas upotrebljava za sve – od alata i raznih uređaja, kao sustav za hibridne automotore, sve do industrijskih postrojenja. Njegovo otkriće distribucije i upotrebe izmjenične struje ne samo da je promijenilo svijet, nego je i dalje pokretač doslovno svega.

Teslin energetski sustav izmjenične struje ili AC (alternating current) sustav napajanja utisnuo je put za sve moderne električne pogodnosti. On je odgovoran za cijeli naš sustav električne energije, za cijeli suvremeni svijet.

Za razumijevanje svih njegovih dostignuća i zamišljanja budućnosti ključ je Teslina zavojnica koju je izumio u dobi od 35 godina, odnosno 1891. g. To je transformator za proizvodnju visokoga napona (do nekoliko milijuna volti) i izmjenične struje visokih frekvencija (10 do 300 kHz).

Tesla je svoje konstrukcije transformatora uglavnom koristio za pokuse s bežičnim prijenosom energije i informacija na daljinu, a zavojnica je bila temelj i za više od stotinu izuma vezanih uz nju. I danas je u širokoj uporabi u televizorima, radiju i ostalim električnim uređajima. Vjerovao je da je Zemlja jedna golema utičnica, izvor električne energije koja se može i prenositi.

“Radim za budućnost”, govorio je Tesla, “i suvremenici me neće razumjeti, ali jednoga dana prevladat će znanstveni zakoni prirode čije sam tajne otkrio i sve će se izmijeniti kao dlanom o dlan, sve će se promijeniti. Nastupit će nova era ljudske mudrosti, čije će glavne odlike biti razumijevanje vremena, otkriće izvora beskrajne energije i oblikovanje materije po volji znanstvenika”. Cilj mu je bio ovladavanje prirodom i iskorištavanje njezinih sila za potrebe čovječanstva. Vlasnik je više od 700 izuma i 278 priznatih patenata. Dobio je 15 počasnih doktorata diljem svijeta i govorio osam jezika. Najveće mu je priznanje dano na 11. općoj konferenciji za mjere i utege 1960. g. kada je jedinica jakosti magnetskoga polja nazvana – tesla.

Priloženi dokumenti:
Video.mp4 (7.74 MB)