Iz programa rada
             Knjižničarska skupina djeluje kao slobodna aktivnost učenika, a u cilju ostvarivanja odgojno-obrazovnih i kulturno-javnih zadataka.
            Sastanci Knjižničarske skupine se održavaju u prostorijama školske knjižnice i čitaonice, jednom tjedno, po rasporedu i dogovoru s učenicima, a prema njihovim vremenskim mogućnostima, u trajanju jednog školskog sata. Skupina sadržava desetak aktivnih članova. Učenici, članovi skupine, i pojedinačno dolaze u knjižnicu u svoje slobodno vrijeme izvan termina zajedničkog sastanka.
Rad učenika se vrednuje pohvalama te njihovom osobnom afirmacijom. Učenici postaju svjesni važnosti knjižnica u školama i društvu.
               Godišnji plan i program rada je ponajviše temeljen na učeničkom radu kroz obilježavanje značajnih datuma i obljetnica te istraživačkom radu na različitim izvorima informacija. Time se osobito potiče učenička osobna afirmacija.

Zadaci Knjižničarske skupine:
  • animirati one učenike koji vole knjigu i čitanje, zanima ih rad i organizacija rada u knjižnici i čitaonici i spremni su svladati određene stručne pojedinosti vezane za rad u knjižnici
  • animirati one učenike koji su daroviti u jezično-umjetničkom području, koji imaju naglašenu sposobnost pismenog izražavanja, komunikativni su i radoznali
  •  razvijati kod učenika ljubav prema knjizi, timski rad, međusobnu suradnju i pomoć, ali i odgovornost
  •  poticati odgoj za demokraciju
  • razvijati svijest o vrijednostima nacionalne kulture, posebno jezika, umjetnosti i znanosti te vrijednosti multikulturalnosti
  • stvarati uvjete za interdisciplinarni pristup nastavi
  •  poticati duhovno ozračje škole
  •  poticati kod učenika razvitak senzibiliteta za knjige i knjižnice te ukazati na značaj i važnost knjižnica u društvu
  •  poticati istraživački duh i osobno prosuđivanje učenika
  •  potaknuti kreativnost i radoznalost kod učenika

Ciljevi i namjena:

• izgraditi kulturu čitanja kod učenika
  • upoznati učenika s različitim izvorima informacija i medijima u knjižnici
  • zajednički rad na kulturnim i javnim aktivnostima škole (organizacija i postavljanje izložbi, izrada panoa, sudjelovanje na predavanjima i sl.)
  • obilježiti značajne datume, obljetnice
  • utjecati na inicijativu učenika te potaknuti njihovu samostalnost u radu, samopouzdanje i snalaženje u okruženju knjižnice
  •  naučiti učenike istraživačkom radu u knjižnici
  • prikazati učenicim a temeljne postavke teorije knjižničarstva

Plan i program Knjiznicarske skupine za 2009.-2010..pdf

« Ožujak 2020 »

23.03.2020. 12:11
Brošura o postupanju u slučaju potresa
Poštovani učenici i roditelji, u prilogu možete pročitati brošuru o postupcima prije, tijekom i nakon potresa, informacije o kompletu za preživljavanje, opća pravila ponašanja te načine na koje prirodne katastrofe djeluju na nas. Trenutno je najbitnije ostati smiren i sabran jer nas čekaju neizvjesni dani koje ne možemo predivdjeti. Unatoč tome možemo utjecati na naše ponašanje i misli koje će nam najviše ići u korist ako razmišljamo na način da ostanemo smireni, sigurni i zajedno.  Stručna suradnica Sara Novak, mag. paed.

13.03.2020. 14:16
Virtualne učionice Industrijske strojarske škole
Prema odluci Vlade Republike Hrvatske, obustavlja se nastava u školama u naredna dva tjedna. Nastavnici Industrijske strojarske škole pripremili su se za izvođenje nastave na daljinu uz pomoć informacijsko-komunikacijske tehnologije. Nastavnici će online nastavu izvoditi od ponedjeljka 16. ožujka 2020. godine koristeći Yammer mrežu gdje su kreirane virtualne učionice i Virtualna zbornica. U prilogu su poveznice na virtualne učionice i Virtualnu zbornicu kao i upute za pristupanje Yammer mreži. Od ponedjeljka 16. ožujka 2020. učenici su dužni posjećivati virtualne učionice te pratiti sve informacije i upute dobivene od razrednika i predmetnih nastavnika koji su za učenike pripremili nastavne sadržaje kako bi se nastava odvijala po uobičajenom rasporedu. Ako učenik nije bio cijeli dan aktivan u virtualnoj učionici, njegov izostanak potrebno je opravdati razredniku. S obzirom na to da je pred nama veliki izazov, pozivamo na odgovorno ponašanje, kontinuiranost i organiziranost u radu, kao i na strpljenje i međusobnu potporu jer se jedino tako možemo nositi s novonastalom situacijom. Temeljom upita koji je Hrvatska gospodarska komora uputila Ministarstvu znanosti i obrazovanja, isto je izdalo obavijest da učenici srednjih strukovnih škola nemaju praksu u gospodarskim subjektima (poduzećima, tvrtkama, servisima) dok traje obustava nastave u školama. Sve važne informacije, vezane uz izvođenje nastave na daljinu, objavljivat će se i na službenoj Facebook stranici Industrijske strojarske škole.

13.03.2020. 11:18
Pravila ponašanja u virtualnim učionicama
Dragi učenici, narednih dana družit ćemo se samo virtualno pa ćemo se, kao i uvijek, pridržavati pravila ponašanja i komuniciranja u online okruženju. Hvala profesorici Sanji Pavlović Šijanović iz Gimnazije Vukovar na ovom plakatu koji možete proučiti klikom na "više".

> Nastava  > Izvannastavne aktivnosti