Kutak za nastavnike

Pogledajmo priložene dokumente, osvježimo svoja pedagoška i psihološka znanja, podsjetimo se nekih zaboravljenih naputaka! Za dobrobit učenika, nastave i nas samih. Priložene prezentacije Kako motivirati nemotivirane učenike i Upravljanje kriznim situacijama je izradila prof. Dinka Juričić koja je održala i predavanja u našoj školi na spomenute teme.

Priručnik za učenje i poučavanje - za nastavnike - u ovome online priručniku u izdanju Agencije za odgoj i obrazovanje naći ćete mnoštvo korisnih informacija i savjeta o pripremi nastave, o izvannastavnim poslovima, o tehnologiji u nastavi, osobnom razvoju nastavnika, metodama poučavanja, prezentacijskim i komunikacijskim vještinama ... Pogledajte i Priručnik za učenje i poučavanje - za učenike.

STRUČNI SKUPOVI  i online prijavljivanje nastavnika na stručne skupove

NASTAVNI MATERIJALI PO PREDMETIMA

Zbirka jezičnih nedoumica - "Bujica riječi"

Jezični savjeti - Zbirka jezičnih savjeta Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje

POPISI KNJIGA PO STRUČNIM SKUPINAMA

Klikom na područje pojedine stručne skupine otvara se preglednik knjiga koje posjeduje školska knjižnica iz određenog područja struke ili književnosti.

LITERATURA IZ FONDA ŠKOLSKE KNJIŽNICE -

PODRUČJE ODGOJA, OBRAZOVANJA I NASTAVE

STRUČNA LITERATURA IZ ŠKOLSKE KNJIŽNICE -

PODRUČJE STROJARSTVA

Stop seksualnom nasilju nad djecom

Pogled kroz prozor - digitalni časopis za obrazovne stručnjake

Suradnici u učenju

Naši kreativni profesori

Prof. povijesti Zvonimir Obradović

Romaneskna edukacija o Nikoli Šubiću Zrinskom

O grofu Nikoli Šubiću Zrinskom (1508.-1566.), hrvatskom banu (1542.-1557.), pisano je u brojnim povijesnim izvorima, a bilo je i puno pokušaja romantiziranja njegove sudbine. Sa 2500 ljudi godine 1566., navode izvori, mjesec dana grof je Zrinski odolijevao opsadi osmanske vojske od o. 100 tisuća vojnika, zaustavivši njihov planirani napad na Beč. Poginuo je u vojničkom jurišu s gotovo svim svojim vojnicima. Opjevan je i u brojnim glazbenim djelima.

Po vokaciji profesor povijesti, g. Zvonimir Obradović okušao se romanom u viđenju tog, kako se često s ponosom naziva - „hrvatskim Leonidom“. Napisao je djelo, kako naglašava, za mlade i radno ga naslovivši „Opstanak, opsesija, obmana“. Intrigantna i živa, prije svega edukativna  priča tog Obradovićeva romana započinje opisom posljedica Mohačke bitke.

Stil kojim je roman pisan pokušava slijediti prohujala barokna vremena pa će zaljubljenici u povijesne priče, pročitavši to intrigantno štivo, sigurno doći na svoje i biti zadovoljni i informacijama o brojnim detaljima, ali i napetim vođenjem fabule. Pripovijest romana prati Nikolin život od rane mladosti, njegov odlazak u Cetingrad, potom u Zrin, Beč, Ozalj, Bratislavu i Istanbul, povratak u Čakovec, do konačne mu sudbine pri opsadi Sigeta, 1566. godine te dramatične i herojske pogibije.

Spretno, nizanjem povijesnih činjenica, prof. Zvonimir Obradović  uvodi čitatelje u svoj roman i kroz ljubavnu sagu jednog hrvatskog plemića s pučankom iz građanske obitelji. Glavni je lik – Nikola Zrinski pri portretiranju naglašeno častan, neustrašiv, bori se za pravdu i slobodu; dakle, osoba je najuzvišenijih moralnih osobina. No, opisan je i kao čovjek koji ima tipično ljudske slabosti, mladalačke kušnje. Autor ga na taj način uspijeva približiti suvremenoj mladeži. Glazbeni poklič: „U boj! U boj!“ koji učenici i studenti mogu čuti i ovih dana kada se obilježava obljetnica Šubićeva herojstva, ne bi bila dostatna da se on ostvari  pred njima kao 'živa' osoba. Ovako, iako u romanu opisani Nikola Zrinski ostaje i nadalje vodilja, visoki i teško dosegnuti uzor, i premda ih dijele toliko različita stoljeća, postaje onima kojima je ciljano namijenjen 'svakodnevan', 'prihvatljiv' kroz strahove, brige, dvojbe...

Ovo opsežnije viđenje sigetskog Nikole Šubića Zrinskog, života mu i herojstva, zaprima 288 stranica (formata 13 x 20,5 cm). Planirani datum tiskanja romana, u mekom uvezu, je sredina travnja 2017. godine pa se ovim putem pozivaju zainteresirani da podupru financijski taj zanimljivi projekt. (e.s.)

« Kolovoz 2020 »

31.07.2020. 11:45
UPISI U PRVI RAZRED - jesenski upisni krug
Dragi osmaši, poštovani roditelji, jesenski upisni krug traje od 21. kolovoza do 3. rujna 2020.  godine, s time da prijave obrazovnih programa traju od 21. do 28. kolovoza 2020. kada započinje ispis prijavnica koje roditelji potpisuju i donose osnovnim školama do 31. kolovoza.  UPIS (i dostava potrebne dokumentacije) u našu školu je 2 rujna 2020.. od 8.00 do 14.00 sati.

09.06.2020. 10:52
PRIJAVE I UPISI U PRVI RAZRED u školskoj godini 2020./2021.
Dragi učenici osmih razreda, poštovani roditelji! U nastavku pod više možete pogledati koje programe mogu učenici upisati u prvi razred  školske godine 2020./2021. u našoj školi te koju posebnu dokumentaciju trebaju donijeti prigodom upisa (Ugovor o naukovanju, Liječnička svjedodžba, Potvrda liječnika) i za koja zanimanja.    DOSTAVA DOKUMENTACIJE U SREDNJU ŠKOLU JE         OD 27. DO 29. SRPNJA 2020. OD 8.00 DO 16.00 SATI   Dokumentaciju potrebnu za upis roditelji učenika mogu poslati u navedenom terminu i putem elektroničke pošte na adresu iss@ss-industrijska-strojarska-zg.skole.hr .  Prilikom slanja elektorničke pošte molimo roditelje da navedu broj telefona putem kojeg ih možemo kontaktirati, ukoliko će biti potrebno. Također, molimo sve učenike da se izjasne o izbornim predmetima i odabiru stranog jezika, kako je navedeno u natječaju za upis.

07.07.2020. 12:29
Liječnički pregled za upis učenika u prvi razred
Dragi učenici, zdravstvena ustanova EuroMedica nudi povoljniji liječnički pregled medicine rada za upis učenika. Za sve informacije slobodno kontaktirajte školu gdje možete doći po uputnicu.

> Nastava  > Kutak za nastavnike