Kutak za nastavnike

Pogledajmo priložene dokumente, osvježimo svoja pedagoška i psihološka znanja, podsjetimo se nekih zaboravljenih naputaka! Za dobrobit učenika, nastave i nas samih. Priložene prezentacije Kako motivirati nemotivirane učenike i Upravljanje kriznim situacijama je izradila prof. Dinka Juričić koja je održala i predavanja u našoj školi na spomenute teme.

Priručnik za učenje i poučavanje - za nastavnike - u ovome online priručniku u izdanju Agencije za odgoj i obrazovanje naći ćete mnoštvo korisnih informacija i savjeta o pripremi nastave, o izvannastavnim poslovima, o tehnologiji u nastavi, osobnom razvoju nastavnika, metodama poučavanja, prezentacijskim i komunikacijskim vještinama ... Pogledajte i Priručnik za učenje i poučavanje - za učenike.

STRUČNI SKUPOVI  i online prijavljivanje nastavnika na stručne skupove

NASTAVNI MATERIJALI PO PREDMETIMA

Zbirka jezičnih nedoumica - "Bujica riječi"

Jezični savjeti - Zbirka jezičnih savjeta Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje

POPISI KNJIGA PO STRUČNIM SKUPINAMA

Klikom na područje pojedine stručne skupine otvara se preglednik knjiga koje posjeduje školska knjižnica iz određenog područja struke ili književnosti.

LITERATURA IZ FONDA ŠKOLSKE KNJIŽNICE -

PODRUČJE ODGOJA, OBRAZOVANJA I NASTAVE

STRUČNA LITERATURA IZ ŠKOLSKE KNJIŽNICE -

PODRUČJE STROJARSTVA

Stop seksualnom nasilju nad djecom

Pogled kroz prozor - digitalni časopis za obrazovne stručnjake

Suradnici u učenju

Naši kreativni profesori

Prof. povijesti Zvonimir Obradović

Romaneskna edukacija o Nikoli Šubiću Zrinskom

O grofu Nikoli Šubiću Zrinskom (1508.-1566.), hrvatskom banu (1542.-1557.), pisano je u brojnim povijesnim izvorima, a bilo je i puno pokušaja romantiziranja njegove sudbine. Sa 2500 ljudi godine 1566., navode izvori, mjesec dana grof je Zrinski odolijevao opsadi osmanske vojske od o. 100 tisuća vojnika, zaustavivši njihov planirani napad na Beč. Poginuo je u vojničkom jurišu s gotovo svim svojim vojnicima. Opjevan je i u brojnim glazbenim djelima.

Po vokaciji profesor povijesti, g. Zvonimir Obradović okušao se romanom u viđenju tog, kako se često s ponosom naziva - „hrvatskim Leonidom“. Napisao je djelo, kako naglašava, za mlade i radno ga naslovivši „Opstanak, opsesija, obmana“. Intrigantna i živa, prije svega edukativna  priča tog Obradovićeva romana započinje opisom posljedica Mohačke bitke.

Stil kojim je roman pisan pokušava slijediti prohujala barokna vremena pa će zaljubljenici u povijesne priče, pročitavši to intrigantno štivo, sigurno doći na svoje i biti zadovoljni i informacijama o brojnim detaljima, ali i napetim vođenjem fabule. Pripovijest romana prati Nikolin život od rane mladosti, njegov odlazak u Cetingrad, potom u Zrin, Beč, Ozalj, Bratislavu i Istanbul, povratak u Čakovec, do konačne mu sudbine pri opsadi Sigeta, 1566. godine te dramatične i herojske pogibije.

Spretno, nizanjem povijesnih činjenica, prof. Zvonimir Obradović  uvodi čitatelje u svoj roman i kroz ljubavnu sagu jednog hrvatskog plemića s pučankom iz građanske obitelji. Glavni je lik – Nikola Zrinski pri portretiranju naglašeno častan, neustrašiv, bori se za pravdu i slobodu; dakle, osoba je najuzvišenijih moralnih osobina. No, opisan je i kao čovjek koji ima tipično ljudske slabosti, mladalačke kušnje. Autor ga na taj način uspijeva približiti suvremenoj mladeži. Glazbeni poklič: „U boj! U boj!“ koji učenici i studenti mogu čuti i ovih dana kada se obilježava obljetnica Šubićeva herojstva, ne bi bila dostatna da se on ostvari  pred njima kao 'živa' osoba. Ovako, iako u romanu opisani Nikola Zrinski ostaje i nadalje vodilja, visoki i teško dosegnuti uzor, i premda ih dijele toliko različita stoljeća, postaje onima kojima je ciljano namijenjen 'svakodnevan', 'prihvatljiv' kroz strahove, brige, dvojbe...

Ovo opsežnije viđenje sigetskog Nikole Šubića Zrinskog, života mu i herojstva, zaprima 288 stranica (formata 13 x 20,5 cm). Planirani datum tiskanja romana, u mekom uvezu, je sredina travnja 2017. godine pa se ovim putem pozivaju zainteresirani da podupru financijski taj zanimljivi projekt. (e.s.)

« Siječanj 2020 »

16.01.2020. 09:14
Odabir agencije za dvodnevnu izvanučioničku nastavu Italija, Gardaland
Na roditeljskom sastanku održanom 15.1.2020. predstavile su se tri agencije. Odabirom roditelja odabrana je agencija Punim jedrima. Odluka je bila jednoglasna (25 glasova).

19.12.2019. 15:17
Konačna bodovna lista i odluka o sudionicima mobilnosti Erasmus+ COmpetitive VET for learners and teachers II [COVET II] AUTOMEHANIČARI - FRANCUSKA
U utorak 17. prosinca 2019. godine istekao je žalbeni rok na objavljenu 2. bodovnu listu učenika u zanimanju automehaničar prijavljenih na poziv za dostavu prijava za sudjelovanje u projektu Erasmus+ 2019./2020. koji će biti sudionici mobilnosti u Francuskoj. Povjerenstvo za odabir nije zaprimilo niti jedan pismeni ili usmeni prigovor od strane učenika i roditelja. Ravnatelj Nenad Pavlinić i koordinatorica projekta Meri Ružević donose konačnu bodovnu listu učenika sudionika mobilnosti. Čestitamo svim odabranim učenicima i želimo im uspješne pripreme za provedbu mobilnosti.

19.12.2019. 13:32
Od ideje do realizacije
Još su jedan simpatičan borić izradili naši kreativni učenici.  Budući instalateri grijanja i klimatizacije Šimun Jurić, Leon Volf i Ivan Čerkezović, svi iz 3. e razreda, pripremili su ideju koju su i ostvarili u školskoj radionici praktične nastave. U realizaciji svoje ideje su koristili otpadni materijal radioničkih vježbi i pritom pokazali kako vješto rukuju instalacijskim cijevima. Na kraju su borić okitili starim CD-ovima i time vlastitim kreativnim primjerom pokazali kako božićno drvce može biti čarobno i zanimljivo ako koristimo stare predmete ili otpadni materijal. Bitno je naglasiti da su učenici sve sami osmislili i izradili zbog čega zaslužuju izuzetne čestitke.

> Nastava  > Kutak za nastavnike