Elektronički referentni izvori

Enciklopedije, rječnici, priručnici i ostala referentna literatura na internetu

ENCIKLOPEDIJE

Proleksis enciklopedija - Prva hrvatska opća i nacionalna enciklopedija u elektroničkom izdanju- besplatno je dostupna svim učenicima, nastavnicima te članovima Hrvatske akademske zajednice (prijava pomoću CARNet-ovog elektroničkog identiteta)

Enciklopedija Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža

Encyclopedia Britannica Online

Encyclopedia.com - Besplatan pristup - više od 50 000 natuknica (na engleskom jeziku)

Wikipedia - Enciklopedija slobodnog sadržaja

HRVATSKI PRAVOPIS I GRAMATIKA

Hrvatski pravopis

Hrvatska gramatika

RJEČNICI HRVATSKOG JEZIKA

Hrvatski jezični portal - Sadrži i gramatičku razradu. U bazi podataka je preko 100 000 osnovnih riječi.

Jezični savjeti  - Zbirka jezičnih savjeta Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje

Bujica riječi - Zbirka  jezičnih nedoumica

JEZIČNI RJEČNICI

Dictionary.com - Prevoditelj više jezika

OneLook Dictionary - Sadrži više od 1000 općih i specijalnih rječnika

EU-dictionary - Višejezični rječnik

BIOGRAFIJE

Hrvatski biografski leksikon - Biografije i bibliografije

Hrvatska znanstvena bibliografija - Leksikon hrvatskih bibliografija

Pitajte knjižničare

Stranica omogućuje korisnicima  postavljanje pitanja na koja će odgovor dobiti u roku dva dana. Korisna je i stoga što možete zatražiti popis literature za različite seminarske radove, maturalne radove, referate i sl. Na početnoj stranici usluge "Pitajte knjižničare" nalazi se velika baza poveznica iz različitih područja ljudskoga znanja.

Skup pravila poželjnog ponašanja u internet zajednici

INFORMATIČKI RJEČNIK

Megabajt - Online informatički rječnik na hrvatskom jeziku

ATLASI

Google Maps

Google Earth

Geo-Gauss - Planovi hrvatskih gradova; zbirka planova i karata

Multimap - Atlas svijeta; detaljna karta Hrvatske

Quick Maps - Karte, zastave, ekonomija, klima, prirodni resursi

World Atlas and World Maps - Karte, zastave, podaci o državama

« Siječanj 2021 »

15.01.2021. 17:50
Početak 2. polugodišta, 18. siječnja 2021. godine, online
Dragi učenici, u ponedjeljak, 18. siječnja počinje drugo polugodište. Nastavu započinjemo online i do daljnjeg će tako biti, a krećemo s jutarnjom smjenom. I teorijska i praktična nastava su online, osim što 3.c alatničari i 3.g CNC operateri (CNC praktikum) praktičnu nastavu imaju u školi i dolaze u 8.00 ujutro na praksu u školu, svi ostali imaju online. Učenici praktičnu nastavu u gospodarskim subjektima obavljaju po redovnom rasporedu.

11.01.2021. 20:07
Božićni eko-izazov: Budi svjestan stvor, spasi jelku ili bor
Aktivistička grupa Zelena akcija pozvala je sve zainteresirane da u blagdansko vrijeme, umjesto kupnje jelke ili bora, osmisle vlastitu kreativnu „zero waste” („nula otpada“) zamjenu za božićno drvce i pri tome osvoje bicikl. Božićni eko-izazov, koji je trajao od 17. prosinca 2020.  do 11. siječnja 2021. godine, prihvatili su učenici i strukovni učitelji Industrijske strojarske škole čije je „zero waste“ božićno drvce osvojilo više od 1500 „lajkova“ u  Facebook događaju Zero waste Croatia network  i tako zauzelo drugo mjesto među 15 finalista.  Božićni blagdani često su popraćeni navikama koje uvelike štete okolišu i društvu, a osim kupovanja nepotrebnih jednokratnih proizvoda i gomilanja ambalaže, najvidljivija praksa - koja je ujedno i simbol Božića, svakako je kupnja nekoć žive jelke ili bora, istaknuli su u Zelenoj akciji. Božićna drvca masovno se sijeku ili sade samo u tu svrhu kako bi poslije bila posječena, dovedena u domove te, nažalost, izbačena na cestu po završetku blagdana. Ideja ovog božićnog eko-izazova Zelene akcije je na kreativan način zadržati blagdanski duh i tradiciju kićenja jelke ili bora, ali i poručiti da prepoznajemo poveznicu prekomjernog i nesvrhovitog trošenja Zemljinih resursa te proizvodnje ogromnih količina otpada. Sudjelovanjem u ovom izazovu svi uključeni odbili su kupiti jelku ili bor te su svojim činom doprinijeli očuvanju vrijednog šumskog eko-sustava i njegovih neophodnih funkcija: proizvodnja kisika, ublažavanje klimatskih promjena i zaštita od odrona. Klikom na "više" saznajte sve o božićnom eko-izazovu.

04.01.2021. 08:49
Donacija Organizacije Status M
U sklopu regionalnog programa CARE Young Men Initiative (YMI) - Boys and Men as Allies in Violence Prevention and Gender Transformation in the Western Balkans podržanog od strane care Internationala Balkans, Organizacija Status M donirala nam je televizor. Ovim putem zahvaljujemo Statusu M na izvrsnoj suradnji s Industrijskom strojarskom školom koja se realizira već nekoliko godina kroz pedagoške radionice i izradu materijala na praktičnoj nastavi.

> O školi  > Školska knjižnica  > Online referentni izvori