Elektronički referentni izvori

Enciklopedije, rječnici, priručnici i ostala referentna literatura na internetu

ENCIKLOPEDIJE

Proleksis enciklopedija - Prva hrvatska opća i nacionalna enciklopedija u elektroničkom izdanju- besplatno je dostupna svim učenicima, nastavnicima te članovima Hrvatske akademske zajednice (prijava pomoću CARNet-ovog elektroničkog identiteta)

Enciklopedija Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža

Encyclopedia Britannica Online

Encyclopedia.com - Besplatan pristup - više od 50 000 natuknica (na engleskom jeziku)

Wikipedia - Enciklopedija slobodnog sadržaja

HRVATSKI PRAVOPIS I GRAMATIKA

Hrvatski pravopis

Hrvatska gramatika

RJEČNICI HRVATSKOG JEZIKA

Hrvatski jezični portal - Sadrži i gramatičku razradu. U bazi podataka je preko 100 000 osnovnih riječi.

Jezični savjeti  - Zbirka jezičnih savjeta Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje

Bujica riječi - Zbirka  jezičnih nedoumica

JEZIČNI RJEČNICI

Dictionary.com - Prevoditelj više jezika

OneLook Dictionary - Sadrži više od 1000 općih i specijalnih rječnika

EU-dictionary - Višejezični rječnik

BIOGRAFIJE

Hrvatski biografski leksikon - Biografije i bibliografije

Hrvatska znanstvena bibliografija - Leksikon hrvatskih bibliografija

Pitajte knjižničare

Stranica omogućuje korisnicima  postavljanje pitanja na koja će odgovor dobiti u roku dva dana. Korisna je i stoga što možete zatražiti popis literature za različite seminarske radove, maturalne radove, referate i sl. Na početnoj stranici usluge "Pitajte knjižničare" nalazi se velika baza poveznica iz različitih područja ljudskoga znanja.

Skup pravila poželjnog ponašanja u internet zajednici

INFORMATIČKI RJEČNIK

Megabajt - Online informatički rječnik na hrvatskom jeziku

ATLASI

Google Maps

Google Earth

Geo-Gauss - Planovi hrvatskih gradova; zbirka planova i karata

Multimap - Atlas svijeta; detaljna karta Hrvatske

Quick Maps - Karte, zastave, ekonomija, klima, prirodni resursi

World Atlas and World Maps - Karte, zastave, podaci o državama

« Rujan 2021 »

25.09.2020. 08:13
Digitalne potvrde za učenike
Dragi učenici i poštovani roditelji! Na poveznici https://potvrde.skole.hr/login prijavljujete se svojim AAI@EduHr elektroničkim identitetom (učenici) ili svojim pristupnim podacima sustavu e-Građani (preko Fine ili bankovnih tokena, najmanje treće razine - roditelji) te možete ispisati digitalnu potvrdu o školovanju. U padajućem izborniku moguće je odabrati svrhu potvrde. Potvrde koje su izdane putem tog sustava zamjenjuju u potpunosti potvrde iz škole u svim pravnim poslovima te više nije potrebno dolaziti po potvrde u školsku referadu. Potvrde se mogu spremiti na računalo, slati ili ispisivati, ovisno o potrebama. Sustav za izdavanje potvrda  podatke o učenicima preuzima iz baze podataka e-Matice u kojoj su svi učenici.

01.09.2021. 11:06
Produljenje ili izrada pretplatnih karata za učenike
Dragi roditelji i učenici, na web stranici ZET-a; https://www.zet.hr/aktualnosti/vijesti/produljenje-ili-izrada-pretplatnih-karata-za-ucenike-i-studente/499  nalaze se detaljne upute za izradu ili produljenje besplatnih karata za učenike. Za učenike će od 2. rujna bit omogućeno i znatno jednostavnije produljenje postojećih Pretplatnih karata za javni gradski prijevoz, koje će se moći obaviti na svim prodajnim mjestima ZET-a, kao i kioscima ugovornih partnera (Tisak i iNovine). Zbog navedenoga, nije potrebno da učenici u školi potvrđuju produljenje ili izradu nove pretplatne karte.

22.07.2021. 10:14
eTwinning projekt Pokvareni telefon
Tijekom eTwinning projekta Pokvareni telefon, namijenjenog učenicima srednjih strukovnih škola, 30 učenika i 5 nastavnica naše škole sudjelovalo je u različitim projektnim aktivnostima. Osim naše škole u projektu su sudjelovale i strukovne škole iz Bedekovčine, Sarajeva i Varaždina. Učenici su se bavili temom medijske pismenosti i dezinformacija kroz igranje pokvarenog telefona, istraživanje tematike, pisanje lažnih članka i poruka, izradu stripova, izradu logo oznaka, avatara i dr.  Cilj projekta bio je unaprijediti vještinu komunikacije na hrvatskom jeziku, povećati odgovornost, uvidjeti vrijednost timskoga rada i suradnje, razviti kreativnost, poboljšati digitalnu pismenost kroz korištenje različitih digitalnih alata, unaprijediti istraživanje online stručne literature, osnažiti rješavanje problema, poboljšati kreiranje digitalnih materijala. Naši su učenici aktivno sudjelovali na nekoliko online sastanaka te uspješno surađivali u timskom radu s učenicima drugih škola.  Rezultat projekta su muzej lažnih vijesti, posteri, kvizovi, prezentacije, strip, e-novine i e-knjiga.  Nastavnice koje su provodile projekt: Josipa Zelić, Vanja Jug, Karmen Mott Bingula i stručne suradnice Sara Novak i Tanja Dumbović. U nastavku možete pogledati e-knjigu.

> O školi  > Školska knjižnica  > Online referentni izvori