Elektronički referentni izvori

Enciklopedije, rječnici, priručnici i ostala referentna literatura na internetu

ENCIKLOPEDIJE

Proleksis enciklopedija - Prva hrvatska opća i nacionalna enciklopedija u elektroničkom izdanju- besplatno je dostupna svim učenicima, nastavnicima te članovima Hrvatske akademske zajednice (prijava pomoću CARNet-ovog elektroničkog identiteta)

Enciklopedija Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža

Encyclopedia Britannica Online

Encyclopedia.com - Besplatan pristup - više od 50 000 natuknica (na engleskom jeziku)

Wikipedia - Enciklopedija slobodnog sadržaja

RJEČNICI HRVATSKOG JEZIKA

Hrvatski jezični portal - Sadrži i gramatičku razradu. U bazi podataka je preko 100 000 osnovnih riječi.

Jezični savjeti  - Zbirka jezičnih savjeta Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje

Bujica riječi - Zbirka  jezičnih nedoumica

JEZIČNI RJEČNICI

Dictionary.com - Prevoditelj više jezika

OneLook Dictionary - Sadrži više od 1000 općih i specijalnih rječnika

EU-dictionary - Višejezični rječnik

BIOGRAFIJE

Hrvatski biografski leksikon - Biografije i bibliografije

Hrvatska znanstvena bibliografija - Leksikon hrvatskih bibliografija

Pitajte knjižničare

Stranica omogućuje korisnicima  postavljanje pitanja na koja će odgovor dobiti u roku dva dana. Korisna je i stoga što možete zatražiti popis literature za različite seminarske radove, maturalne radove, referate i sl. Na početnoj stranici usluge "Pitajte knjižničare" nalazi se velika baza poveznica iz različitih područja ljudskoga znanja.

Skup pravila poželjnog ponašanja u internet zajednici

INFORMATIČKI RJEČNIK

Megabajt - Online informatički rječnik na hrvatskom jeziku

ATLASI

Google Maps

Google Earth

Geo-Gauss - Planovi hrvatskih gradova; zbirka planova i karata

Multimap - Atlas svijeta; detaljna karta Hrvatske

Quick Maps - Karte, zastave, ekonomija, klima, prirodni resursi

World Atlas and World Maps - Karte, zastave, podaci o državama

« Ožujak 2020 »

23.03.2020. 12:11
Brošura o postupanju u slučaju potresa
Poštovani učenici i roditelji, u prilogu možete pročitati brošuru o postupcima prije, tijekom i nakon potresa, informacije o kompletu za preživljavanje, opća pravila ponašanja te načine na koje prirodne katastrofe djeluju na nas. Trenutno je najbitnije ostati smiren i sabran jer nas čekaju neizvjesni dani koje ne možemo predivdjeti. Unatoč tome možemo utjecati na naše ponašanje i misli koje će nam najviše ići u korist ako razmišljamo na način da ostanemo smireni, sigurni i zajedno.  Stručna suradnica Sara Novak, mag. paed.

13.03.2020. 14:16
Virtualne učionice Industrijske strojarske škole
Prema odluci Vlade Republike Hrvatske, obustavlja se nastava u školama u naredna dva tjedna. Nastavnici Industrijske strojarske škole pripremili su se za izvođenje nastave na daljinu uz pomoć informacijsko-komunikacijske tehnologije. Nastavnici će online nastavu izvoditi od ponedjeljka 16. ožujka 2020. godine koristeći Yammer mrežu gdje su kreirane virtualne učionice i Virtualna zbornica. U prilogu su poveznice na virtualne učionice i Virtualnu zbornicu kao i upute za pristupanje Yammer mreži. Od ponedjeljka 16. ožujka 2020. učenici su dužni posjećivati virtualne učionice te pratiti sve informacije i upute dobivene od razrednika i predmetnih nastavnika koji su za učenike pripremili nastavne sadržaje kako bi se nastava odvijala po uobičajenom rasporedu. Ako učenik nije bio cijeli dan aktivan u virtualnoj učionici, njegov izostanak potrebno je opravdati razredniku. S obzirom na to da je pred nama veliki izazov, pozivamo na odgovorno ponašanje, kontinuiranost i organiziranost u radu, kao i na strpljenje i međusobnu potporu jer se jedino tako možemo nositi s novonastalom situacijom. Temeljom upita koji je Hrvatska gospodarska komora uputila Ministarstvu znanosti i obrazovanja, isto je izdalo obavijest da učenici srednjih strukovnih škola nemaju praksu u gospodarskim subjektima (poduzećima, tvrtkama, servisima) dok traje obustava nastave u školama. Sve važne informacije, vezane uz izvođenje nastave na daljinu, objavljivat će se i na službenoj Facebook stranici Industrijske strojarske škole.

13.03.2020. 11:18
Pravila ponašanja u virtualnim učionicama
Dragi učenici, narednih dana družit ćemo se samo virtualno pa ćemo se, kao i uvijek, pridržavati pravila ponašanja i komuniciranja u online okruženju. Hvala profesorici Sanji Pavlović Šijanović iz Gimnazije Vukovar na ovom plakatu koji možete proučiti klikom na "više".

> O školi  > Školska knjižnica  > Online referentni izvori