Diseminacija projekta Generacije NOW 2023.-2024.

Autor: Dragomir Bjelanović, Ivana Šutalo Dujmenović, 12. 6. 2024.

U sklopu projekta Generacija NOW 2023./2024., naša škola se i ove nastavne godine uključila u kreativan natječaj s temom „Pametna rješenja za svijet bez prepreka“. Cilj projekta je osmisliti, oblikovati, izraditi i programirati rješenja koja će osobama s teškoćama olakšati svakodnevne aktivnosti i snalaženje u životu. To je izuzetno zahtjevan zadatak koji zahtijeva inovativnost i interdisciplinarnu suradnju.

Prijavljeni radovi bili su: „Semafor za aktivnosti“ -  projekt koji je osmišljen za pomoć osobama koje imaju poteškoće s održavanjem pažnje. Svaka boja semafora označava početak određene aktivnosti, bilo da se radi o učenju ili odmoru. Projekt su osmislili i realizirali učenici 1.c i 2.f razreda: Kristijan Krimer, Robert Črlenec i Vito Todorić pod vodstvom mentora Dragomira Bjelanovića.

„MOJA KUĆICA - Zasvijetli i otvori se“ - projekt koji su realizirali učenici iz 3.c razreda, smjera alatničar: David Ranić, Mihael Stanković i Tarik Beganović, uz mentorstvo Ivane Šutalo Dumjenović. Ovaj tim je koristio napredne tehnologije 3D printanja i integrirao znanja iz različitih predmeta, uključujući Elemente strojeva, Tehnologiju alatničarstva i Mehanizme. Korištenjem moderne IoT tehnologije omogućeno je lakše otvaranje vrata i upravljanje svjetlima unutar kuće, čime se značajno smanjuje napor potreban za obavljanje svakodnevnih aktivnosti.

U nastavku pročitajte koje su platforme učenici koristili za programiranje ovih radova te koji su daljnji planovi korištenja IoT tehnologije u našoj školi. Pogledajte također priložene poveznice na video sadržaj objavljenih radova.

Korištenje Arduino i Dasduino platformi

U oba prijavljena projekta, učenici su intenzivno koristili Arduino i Dasduino platforme, koje su omogućile brzu i učinkovitu realizaciju inovativnih rješenja. Arduino je korišten za programiranje i upravljanje različitim senzorima i aktuatorima, što je omogućilo jednostavnu integraciju hardverskih komponenti. Dasduino platforma je dodatno omogućila korisnicima da razvijaju složenija IoT rješenja, povezujući uređaje preko interneta i omogućujući daljinsko upravljanje i nadzor. Korištenje ovih platformi ne samo da je unaprijedilo tehničke vještine učenika, već ih je i pripremilo za buduće izazove u području tehnologije.

Budući planovi

Naša škola, kao partner Centra kompetencija, nastavit će uključivati što veći broj učenika i nastavnika u korištenje napredne IoT tehnologije. Donirana oprema koristit će se u redovnoj nastavi, pružajući odličnu podlogu za modularnu nastavu koja uskoro ulazi u redovno strukovno obrazovanje. Na taj način, naši učenici će biti još bolje pripremljeni za buduće izazove u svojoj struci.

Poveznice na objavljene radove:

Odrađeni projekti 2020.-2023.

Šk. knjižnica