Novi uspjesi naših učenika – drugo mjesto na STEMpower natjecanju

Autor: Kristinka Lemaić, Dubravko Glivetić, Edita Filipčić, 15. 6. 2024.

U Strojarskoj i prometnoj školi u Varaždinu 14. lipnja 2024. godine održano je STEMpower natjecanje na državnoj razini u okviru projekta "STEMpower: Poticanje inovacija u obrazovanju". Natjecanje u organizaciji udruge Makerspace Varaždin, Strojarske i prometne škole te Tehnološkoga parka Varaždin održano je hibridno, a naši su učenici 2.g razreda Antonio Grgić, Leo Došen i Marko Zorić uživo posjetili Strojarsku i prometnu školu u pratnji svojih mentora nastavnice Edite Filipčić i nastavnika Dubravka Glivetića. Učenici su gotovo tri tjedna svakodnevno vrijedno radili na idejnom i praktičnom rješavanju zadatka natjecanja što je značilo da su napravili rekonstrukciju koša za smeće za školsku učionicu vodeći se pri tome idejama zelene i digitalne tranzicije. S učenicima natjecateljima vrijedne ideje i iskustva tijekom neformalne radionice podijelili su njihovi školski kolege koji su u šk. god. 2022./2023. i 2023./2024. bili sudionici Erasmus+ mobilnosti u Litvi, Sloveniji i Njemačkoj. Zahvaljujući sinergiji znanja i vještina učenika, koju su nastavnici mentori nadopunili znanjima stečenim na Erasmus+ mobilnostima u Danskoj i Španjolskoj, učenici Grgić, Došen i Zorić napravili su tri idejna rješenja koja su analizirali te odabrali optimalno. Učenici su napravili tehnološku razradu te su izradili okvirni financijski plan izrade kao i 3D model koša za smeće budućnosti koji nazivaju „pametnom kantom sa senzorom za signaliziranje popunjenosti što predstavlja korak naprijed u tehnologiji upravljanja otpadom nudeći značajne prednosti u pogledu higijene, praktičnosti i ekološke svijesti“. Učenici su na STEMpower natjecanju prezentirali svoj rad ispred mnogobrojne publike i povjerenstva za odabir najboljih radova, a pri tome su se služili prezentacijom koju možete vidjeti ovdje.

Od deset finalista iz cijele Hrvatske, prvo mjesto osvojili su učenici Tehničke škole za strojarstvo i mehatroniku Split, drugo mjesto osvojio je naš ISŠ tim dok su treće mjesto podijelili učenici Srednje škole Ambroza Haračića iz Malog Lošinja te Strojarske i prometne škole iz Varaždina.

Čestitamo svim učenicima i mentorima na izvrsnim rekonstrukcijskim rješenjima i zapaženim rezultatima, a povjerenstvu za odabir najboljih radova, u čijem radu je sudjelovao i naš nastavnik Josip Filić, zahvaljujemo na predanom radu i pedantnom ocjenjivanju!

STEMpower natjecanje bila je još jedna sjajna prilika da učenici i nastavnici ISŠ-a nastave dugogodišnju uspješnu suradnju s ravnateljicom Strojarske i prometne škole iz Varaždina Snježanom Klarić te nastavnicom u zvanju savjetnice Anom Marketin-Sedlar.

Šk. knjižnica

« Lipanj 2024 »