Stručni posjet učenika poduzeću Crosco u Ivanić Gradu

Autor: Tanja Novak Pavić, 24. 1. 2012.

Učenici 3. b razreda, smjera strojobravari - Antonio Kafadar, Dominik Kaurinović, Dorian Kovačev, Petar Vučić i Dominik Žibrat krenuli su 18. siječnja s  profesoricom strukovne grupe predmeta Zdenkom  Bartošak u Ivanić Grad u dogovoreni posjet poduzeću CROSCO Naftni servisi d.o.o. Stručni posjet je bio predviđen kao ponavljanje gradiva predmeta Tehnologija strojobravarije,  nastavne cjeline Remont strojeva i uređaja. Prijevozno sredstvo – putnički vlak – bio je to pravi doživljaj! Vrijeme polaska – 7.38 s Glavnog željezničkog kolodvora u Zagrebu. Foto-galerija

CROSCO je poduzeće u sastavu  INA grupe i primarna joj je djelatnost  bušenje na kopnu  i u moru u cilju istraživanja i eksploatacije fosilnih goriva, nafte i  zemnog plina. Tvrtka zapošljava oko 1500 djelatnika, a servis  koji smo posjetili je Servis procesnih postrojenja u sklopu Sektora održavanja koji održava i servisira opremu platformi i bušaćih garnitura.

U CROSCO-u nas je dočekao diplomirani inženjer strojarstva Predrag Bartošak, zaposlen na radnom mjestu inženjer specijalist za  opremu bušaćih i remontnih postrojenja. On nas je upoznao s  djelokrugom Sektora održavanja te pobliže Servisa procesnih postrojenja. Ono što je posebno interesiralo naše učenike su karakteristike bušaćih tornjeva i  platformi (visina, širina, težina, dubina bušenja, količina opreme, načini bušenja...). Učenici su naročito zanimljiva pitanja postavljali u svezi zemalja u kojima kompanija CROSCO ima svoju opremu i baze u kojima se održava oprema – Sirija, Libija, Egipat, Oman, zemlje Bliskog istoka bogate naftom te platforme u sjevernom Jadranu. Jedna od platformi može se uočiti u trogirskom brodogradilištu koja je na remontu. Učenici su se također zanimali za kulturu, način komuniciranja, mogućnost zarade i drugo.
Pohvaljujemo učenike zbog zainteresiranosti i radoznalosti koja se kod svakog sedamnaestogodišnjaka može pobuditi i na ovaj način.

Tako smo dobili mnoštvo zanimljivih informacija,  kao npr. da jedna veća bušeća kopnena garnitura pri transportu s jednog mjesta na drugo treba oko 80 šlepera da se preveze, te nekoliko dana da se ponovo stavi u funkciju. Djelatnici na terenu rade 12 sati u dnevnoj smjeni ili 12 sati  u noćnoj smjeni, bušenje se izvodi vertikalno, ali i horizontalno, dubine bušenja su od nekoliko stotina metara pa do 5 km, radi se na visinama od oko 30 m, radi se na moru i u olujama i burama, vrijednost  opreme se mjeri u milijunima američkih dolara itd., itd.
Kako se razvijala diskusija, došlo je i pitanje od učenika zapošljavaju li strojobravare i ima li šanse da se zaposle, jer im je primaljiv bio posao u inozemstvu, a svakako nije izostalo pitanje mjesečne zarade.

Nakon zanimljivog uvoda, otišli smo na organizirani ručak, a zatim krenuli put šume Žutica, gdje se nalazi i aktivno eksploatira nafta s oko 100-tinjak  bušotina. Klackalice koje viđamo s auto-ceste prema  obližnjem naselju Križ vidjeli smo izbliza. Tu smo imali prigodu vidjeti uživo toranj NATIONAL N-402 koji buši jednu istražnu bušotinu visine 48 metara.
Posebno se zahvaljujemo voditelju projekta Zlatku Sataju koji nas je primio u krug tornja. Iako su mjere zaštite i sigurnosti velike, nakratko smo uspjeli dosta toga vidjeti.
Nakon povratka u Ivanić Grad, krenuli smo u obilazak kruga i konkretno pogledali u Radioni za motore i kompresore  generalni remont jednog motora (CATERPILLAR 399 ; 12V, 2 t, 1000 KS), koji treba kroz nekoliko  dana biti spreman za isporuku na toranj N-402 u Križu. Tu nas je poslovođa Ivan Matković upoznao s tijekom radova na motoru, pokazao nam sve dijelove motora koji se mijenjaju  te način montaže novih. Sve je to prilično veliko!

Što smo zapazili?!!!

Urednost, usklađenost prema standardima ISO 9001, 14001, 18001,  preglednost, maksimalan naglasak na  mjerama zaštite i sigurnosti, natpisi i upozorenja na hrvatskom i engleskom jeziku, osjećaj kao da smo već u Europi.

Na kraju izmoreni, ali zadovoljni, učenici su  postavljali pitanja kada će ponovo na takav  sličan posjet. Vratili smo se u Zagreb u 15 sati.

Ovom prigodom bih, kao voditelj i inicijator stručnog posjeta, zahvalila ravnatelju škole koji nam je omogućio povratne karte i topli obrok u novčanoj akontaciji, a posebno gospodi u CROSCO-u koji su nas toplo primili, približili nam jedan drugi svijet, omogućili nam pogledati iz bliza bušaći toranj, nešto što se ne viđa često  te jedan svoj dan posvetili nama.

Učenički dojmovi o posjetu:

DOMINIK KAURINOVIĆ –  Moj dojam je da je CROSCO tvrtka koja je edukativna i dobro organizirana, u kojoj se može raditi u Ivanić Gradu, a isto tako i na Jadranu te negdje u svijetu gdje se nalaze naftni tornjevi. Zanimljivo je što pružaju usluge održavanja i servisa diljem svijeta. Posjet je bio zanimljiv i poučan, vidio sam nešto što nemam priliku vidjeti na praksi u Metalproduktu.

PETAR VUČIĆ–  Posebno me iznenadilo kada sam čuo da jedna garnitura može stajati    oko10-15 mil. dolara i to što mogu dosezati i do100 metara, a slože se u svega nekoliko dana, te dubine do kojih mogu bušiti. Meni se ovaj posjet jako svidio i kada završim školu volio bih raditi u toj tvrtki, jer se može dobro zaraditi i putuje se po cijelom svijetu.

Prilog pripremila: Zdenka Bartošak, nastavnik strukovne grupe predmeta.