Stručni posjet učenika strojobravara tvrtki Končar-Metalne konstrukcije

Autor: Tanja Novak Pavić, 15. 3. 2012.

Učenici 3.b razreda, usmjerenja strojobravari i profesorica strukovne grupe predmeta Zdenka Bartošak, posjetili su posljednjeg dana veljače tvrtku „Končar – Metalne konstrukcije d.d.“. Posjet je organiziran u sklopu predmeta Tehnologija strojobravarije – nastavna cjelina Projekt – tehnološki postupak izrade mehaničkog sklopa. Pri dolasku ih je dočekao  tehnički direktor Zvonko Vranić i upoznao ih kroz prezentaciju s proizvodnim programom tvrtke. Nakon početnog dijela, učenici su s vodičem krenuli u razgledavanje proizvodnih pogona. Foto-galerija

Nadalje je to, riječima profesorice strukovne grupe predmeta Zdenke Bartošak, izgledalo ovako:

Nakon prezentacije smo krenuli u razgledavanje tvrtke pri čemu smo morali koristiti zaštitne kacige. Primarna djelatnost ove specijalizirane tvrtke je izrada proizvoda od čelika i aluminija, većinom iz sektora energetike. U prigodi smo bili vidjeti transformatorski kotao koji je bio u tijeku rada i postolje vjetrenjače. Prošli smo kroz cijeli tehnološki postupak izrade, kako dokumentacijski tako i praktično.

Tvrtka je pogodna za obavljanje prakse za zanimanje strojobravar, kako nam je g. Vranić i napomenuo i otvorena za suradnju sa školom. Na trenutak nam se pridružio predsjednik uprave Nusret Šuvalić koji je također naglasio moguću suradnju sa školom u ostvarenju učeničke  prakse, ali i u mogućim zajedničkim projektima.

Zanimljivo je bilo vidjeti prisutnost strojobravara na polju brušenja, zavarivanja, u strojnoj obradi ...

Svakako treba napomenuti prisutnost novih tehnologija u smislu rezanja plamenom i plazmom te zavarivanja (tehnike REL, MIG-MAG, TIG, EPP ). U tvrtki je prisutan novi sustav organizacije putem  tzv. „20 ključeva“. To je novi sustav proizvodnog programa koji je osmislio japanski profesor Iwao Kobayashi, menadžer PPORF Instituta za razvoj (Practical Program of revolution in Factories and other Organizations – Praktični program revolucije u tvornicama i drugim organizacijama).

Na kraju smo bili počašćeni ručkom u obližnjem restoranu.

Učenici su bili izrazito zadovoljni posjetom, jer su vidjeli neke nove tehnologije i proizvodni program koji nisu imali prilike vidjeti prigodom svoje praktične nastave.

Profesorica strukovne grupe predmeta:

Zdenka Bartošak, dipl.ing.strojarstva

DOJMOVI UČENIKA:

Antonio Kafadar:

Grupa Končar je velika i poduzetna tvrtka i svi su nas lijepo dočekali. Najznačajnija njena djelatnost je proizvodnja opreme i postrojenja za proizvodnju, prijenos i distribuciju električne energije, kao i opreme za primjenu u prodručju transporta i industrije. Osnovan 1921. godine, Končar danas u svom sastavu ima 20 ovisnih i 1 pridruženo društvo s oko 4000 zaposlenih. Godišnja prodaja iznosi oko 350 milijuna eura, a više od polovice se izvozi. Proizvodi Končara su izvezeni u više od 100 zemalja na svim kontinentima.

Strategija tvrtke je daljnji razvoj i povećanje proizvodnje u skladu sa zahtjevima tržišta, s posebnim naglaskom na vlastiti razvoj i društveno odgovorno poslovanje.

U tvrtki mi se osobito svidjela organizacija rada i općenito kako tvrtka djeluje, sto smo mogli vidjeti na sluzbenim rangovima gdje su posljednjih godina jako napredovali. U toj se tvrtki moze napredovati i dobri su uvjeti za rad, pa bih i ja zelio nakon školovanja raditi u jednoj takvoj samostalnoj tvrtki.

Dominik Kaurinović:

Posjet Končaru je bila terenska nastava koja se veže uz naše gradivo. To je firma koja se bavi izradom kućišta za generatore. Prigodom razgledavanja proizvodnih pogona vidjeli smo odjel montaže i lakirnice. Osobito je dojmljivo koliko Končar izvozi svoje proizvode diljem svijeta te koliki im je godišnji promet.

Učenici su se slikali pred skulpturom od željeza "Začarana šuma"  koju je u Končarevim Metalnim konstrukcijama izradila izraelska umjetnica Dina Merhav, rođena Vinkovčanka