Multilateralni eTwinning seminar u Poljskoj

Autor: Katarina Knežević, 12. 12. 2018.

Multilateralni eTwinning seminar s temom poduzetništvo za nastavnike strukovnih škola, održan je u Poljskoj (Wroclaw) od 22. do 25. studenog 2018. godine u organizaciji Agencije za mobilnost i programe EU u okviru eTwinning mobilnosti. Domaćin seminara bio je eTwinning nacionalni centar podrške u Poljskoj. S još četiri nastavnice iz Republike Hrvatske, odabrane prema vrednovanju njihovih prijava, sudjelovala je i nastavnica strojarske skupine predmeta naše Škole Katarina Knežević. Polaznici su na seminaru stjecali znanja o načinu pokretanja i uspješnoj realiziciji međunarodnih školskih projekata na temu poduzetništva. Edukacije koje pruža eTwinning neophodan su način pripremanja učenika i nastavnika za cjeloživotno učenje uvođenjem međunarodnih projekata u nastavni proces kroz nastavu i izvannastavne aktivnosti učenika. Sudjelovala su 62 sudionika iz osam zemalja (Portugal, Malta, Francuska, Slovačka, Njemačka, Hrvatska, Češka i Poljska). Održana su predavanja i radionice o poduzetništvu u školama, eTwinning alatima, učenju poduzetništva uz pomoć informacijsko-komunikacijske tehnologije te dizajniranju pomoću računalnog programa kao i radionice o 3D ispisu. Osim pripreme za eTwinning suradnju, sudionici su učili i kako razviti vještine poduzetničkog nastup među učenicima. Na multilateralnom seminaru sudionici imaju mogućnost uspostaviti suradnju s europskim kolegama i pokrenuti međunarodne projekte koristeći portal eTwinning. Svi sudionici razmijenili su kontakte kako bi što jednostavnije mogli pristupiti kreiranju i razmjeni projektnih ideja. Tako je osmišljen projekt u suradnji sa Střední škola a jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Volyně, Volyně Češka, gdje će naši učenici sa strojarskog aspekta napraviti sve što se od njih očekuje dok će učenici iz Češke s aspekta poduzetništva i marketinga doprinjeti realizaciji istog. Učenici naše Škole napraviti će novi proizvod počevši od ideje pa do gotovog proizvoda, a učenici iz Češke  kreirat će kutiju za pakiranje proizvoda, definirati cijene za proizvod te osmislit reklamiranje i marketing kako bi na tržištu rada mogli što uspješnije plasirati proizvod. Učenici koji će sudjelovati u projektu, komunicirat će na engleskom jeziku i učiti raditi u timu. Sudionici seminara kroz kulturni program upoznali su grad Wroclaw, četvrti najveći grad u Poljskoj koji se prostire na pet rijeka, ima brojne kanale i više 200 mostova pa ga nazivaju poljskom Venecijom. Wroclaw je poznat i kao grad dobrih patuljaka. Nekada su bili simbol borbe protiv režima, a danas njih čak 212 krasi grad. Wroclaw je 2016. godine bio europski grad kulture.