Brončana medalja za učenike Industrijske strojarske škole na WorldSkills Croatia 2019

Autor: Iva Bojčić, 29. 3. 2019.

U organizaciji Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih Zagrebački je velesajam od 27. do 28. ožujka 2019. godine u šest paviljona ugostio Državno natjecanje učenika strukovnih škola - WorldSkills Croatia 2019. Ovo inovativno događanje najveće je strukovno natjecanje u ovomu dijelu Europe, a u prilog tome govore brojke - 43 discipline, više od 2 000 sudionika (580 natjecatelja i sudionika smotri, 450 mentora, 600 nastavnika i učenika volontera te 220 članova prosudbenih povjerenstava). Novi, osuvremenjeni koncept strukovnih natjecanja usklađen je sa standardima svjetskih i europskih natjecanja mladih u vještinama (EuroSkills i WorldSkills) te sličnim događanjima u drugim zemljama. Posjetitelji su mogli besplatno posjetiti natjecanje te imati priliku i sami isprobati svoje vještine i sudjelovati u brojnim predavanjima. Natjecateljske discipline obuhvatile su atraktivan spektar - od tradicionalnih struka, kao što su frizerstvo i pekarstvo, sve do suvremenih interdisciplinarnih disciplina - robotike i mehatronike. Posebno važnu ulogu imaju inovativne i razvojno orijentirane škole domaćini natjecanja, koje su u suradnji s Agencijom glavni nositelj ovoga velikog događanja kojem je podršku pružilo i Ministarstvo znanosti i obrazovanja. Škole i učenici - sudionici natjecanja došli su iz svih županija pa su svi učenici i djelatnici Industrijske strojarske škole (ISŠ) iz Zagreba posebno ponosni što je ISŠ imala svoje predstavnike. Učenik Zvonimir Krezić, uz mentorstvo nastavnice strojarske skupine predmeta Karmen Mott Bingula, zastupao je ISŠ u disciplini Automehatronika osvojivši izvrsno osmo mjesto. Učenici Anamarija Rahelić i Bruno Šikac, uz mentorstvo voditeljice Praktične nastave Kristinke Lemaić i veliku pomoć nastavnika Slavena Kuhara, Nenada Posavca i Mate Sabola, sudjelovali su u Međusektorskoj smotri sektora Strojarstvo, brodogradnja i metalurgija. Učenici su izradili vacuum forming uređaj i prezentirali izradu kalupa u koji se ulijeva rastopljena baza sapuna kako bi se dobio personalizirani sapun za posjetitelja. Učenici su osvojili treće mjesto i brončanu medalju. U brojne discipline Agencija je kao partnere uključila više od 20 poslodavca, gospodarstvenika, obrtnika koji u svojoj djelatnosti koriste tehnologiju, proizvode ili pružaju usluge povezane s tom disciplinom te zapošljavaju učenike koji su završili srodne strukovne škole. Jedna od glavnih svrha novoga modela natjecanja je promocija i popularizacija strukovnog obrazovanja te poticanje učenika završnih razreda osnovnih škola na upis u strukovne škole. Posjetom Državnome natjecanju WorldSkills Croatia učenici osnovnih škola dobili su priliku vidjeti koje mogućnosti pruža strukovno obrazovanje, osobno se uvjeriti u atraktivnost strukovnih zanimanja i izvrsnost koju mogu dobiti u strukovnim školama pa tako i u Industrijskoj strojarskoj školi.

Priloženi dokumenti:
Elaborat_za_izradu_vakuumforming_ure_aja,_WSC.pdf (3.60 MB)