Borovi učenika Industrijske strojarske škole na prvom održivom Adventu „RECI Božić“

Autor: Kristinka Lemaić, 14. 12. 2019.

Učenici Industrijske strojarske škole odazvali su se pozivu udruge Priroda za sve i od otpadnih materijala nastalih pri radioničkim vježbama u okviru Praktične nastave, izradili su dva bora u odjelima Školske radionice. Borovi su izloženi u centru grada Zagreba na Trgu Ante Starčevića, u sklopu provedbe prvog održivog Adventa „RECI Božić“.

Udruga Priroda za sve u periodu od 29. studenoga 2019. do 1. siječnja 2020. godine provodi prvi održivi Advent, a unutar projekata manifestacije održava se aktivnost naziva „RECIklirana šuma“. Učenici osnovnih i srednjih škola izrađivali su borove od raznog otpadnog materijala te je na taj način udruga Priroda za sve potaknula mlade na kreativno izražavanje u smjeru održive budućnosti. Velikim odazivom škola stvorena je reciklirana šuma koja krasi park u centru Zagreba u sve dane Adventa „RECI Božić“. Cilj događanja je potaknuti posjetitelje na odgovorno ponašanje prema okolišu u božićno vrijeme kada se stvaraju velike količine otpada. Vlastitim primjerom učenici zagrebačke Industrijske strojarske škole pokazali su kako Božić može biti bajkovit i ukoliko se koriste stari predmeti i otpadni materijali koji nerijetko svoje mjesto, umjesto kao božićna dekoracija, pronađu u spremniku za otpad. Učenici su, sudjelujući u izradi borova, ispunjavali odgojno obrazovna-očekivanja međupredmetnih tema održivosti, osobnog i socijalnog razvoja, poduzetništva, ali i građanskog odgoja i obrazovanja.

Klikom na "više" saznajte sve najvažnije o ovom halevrijednom projektu.

Učenici su:

• djelovali u skladu s načelima održivoga razvoja s ciljem zaštite prirode i okoliša,
  • suradnički učili i radili u timu,
  • upućivali na međuovisnost članova društva i proces društvene odgovornosti,
  • primjenjivali inovativna i kreativna rješenja,
  • planirali i upravljali aktivnostima,
  • sudjelovali u projektu i izradi od ideje do realizacije te
  • promicali kvalitetu života u zajednici.

Učenici 1.d razrednog odjela uz pomoć dijela učenika iz 1.e i 1.f razreda, a uz mentorstvo nastavnika Praktične nastave Silvija Terzea i Deana Vukelića, pri izradi borova pridržavali su se zadanih smjernica:

• Dimenzije bora, zajedno s postoljem, trebaju iznositi najmanje 1,5 m;
  • postolje bora treba sadržavati naziv škole u kojoj je bor izrađen;
  • potrebno je izbjegavati vodo propusne materijale i
  • neophodno je upotrijebiti što više mašte i kreativnosti.

Učenici Industrijske strojarske škole, u pratnji nastavnika Silvija Terzea, Stjepana Kezerića, Deana Vukelića i Milenka Zovka te voditeljice Praktične nastave Kristinke Lemaić, posjetili su Advent „RECI Božić“ u petak 13. prosinca 2019. godine i tako su se na licu mjesta sami mogli uvjeriti da se posjetitelji Adventa odgovorno ponašaju prema okolišu. Ispod radara udruge Priroda za sve nisu prošli ni ugostitelji koji koriste biorazgradiv pribor za jelo, a čaj i drugi napitci poslužuju se, osim u elegantnim staklenim teglama, i u biorazgradivim čašama. Naučili smo ispravno razvrstavati otpad, iskusili smo čari RECIkliranja te uživali u potpuno drugačijem, ali opet čarobnom pogledu na Božić. Rani prijepodnevni sati na prvom održivom Božiću rezervirani su za predstave i radionice dok se u večernjim satima na pozornici izmjenjuju vrhunski glazbenici.

Posebna atrakcija na Adventu RECI Božić je tzv. solarni Christmas star wall koji može poslužiti kao mjesto za fotografiranje. Cilj je iskoristiti sunčevu energiju za osvjetljenje, a kako bi posjetitelji sa prvog održivog Božića ponijeli najbolje fotografije i najljepše uspomene. Podršku prvom održivom Božiću u Zagrebu dao je Grad Zagreb koji je manifestaciju proglasio od iznimnog značaja za grad. Zagrebački holding i podružnice Zrinjevac i Čistoća osigurali su spremnike u koje posjetitelji razvrstavaju otpad. Manifestacija „RECI Božić“ održava se uz pokroviteljstvo Ministarstva zaštite okoliša i energetike.

Posjet manifestaciji „RECI Božić“ garantira svim posjetiteljima pregršt interaktivnih i kulturno-zabavnih sadržaja, a učenici Industrijske strojarske škole doprinijeli su ljepšem Adventu u Zagrebu sudjelujući u stvaranju čudesne „RECIklirane šume“.

« Kolovoz 2020 »

31.07.2020. 11:45
UPISI U PRVI RAZRED - jesenski upisni krug
Dragi osmaši, poštovani roditelji, jesenski upisni krug traje od 21. kolovoza do 3. rujna 2020.  godine, s time da prijave obrazovnih programa traju od 21. do 28. kolovoza 2020. kada započinje ispis prijavnica koje roditelji potpisuju i donose osnovnim školama do 31. kolovoza.  UPIS (i dostava potrebne dokumentacije) u našu školu je 2 rujna 2020.. od 8.00 do 14.00 sati.

09.06.2020. 10:52
PRIJAVE I UPISI U PRVI RAZRED u školskoj godini 2020./2021.
Dragi učenici osmih razreda, poštovani roditelji! U nastavku pod više možete pogledati koje programe mogu učenici upisati u prvi razred  školske godine 2020./2021. u našoj školi te koju posebnu dokumentaciju trebaju donijeti prigodom upisa (Ugovor o naukovanju, Liječnička svjedodžba, Potvrda liječnika) i za koja zanimanja.    DOSTAVA DOKUMENTACIJE U SREDNJU ŠKOLU JE         OD 27. DO 29. SRPNJA 2020. OD 8.00 DO 16.00 SATI   Dokumentaciju potrebnu za upis roditelji učenika mogu poslati u navedenom terminu i putem elektroničke pošte na adresu iss@ss-industrijska-strojarska-zg.skole.hr .  Prilikom slanja elektorničke pošte molimo roditelje da navedu broj telefona putem kojeg ih možemo kontaktirati, ukoliko će biti potrebno. Također, molimo sve učenike da se izjasne o izbornim predmetima i odabiru stranog jezika, kako je navedeno u natječaju za upis.

07.07.2020. 12:29
Liječnički pregled za upis učenika u prvi razred
Dragi učenici, zdravstvena ustanova EuroMedica nudi povoljniji liječnički pregled medicine rada za upis učenika. Za sve informacije slobodno kontaktirajte školu gdje možete doći po uputnicu.