preskoči na sadržaj

Industrijska strojarska škola

VIJESTI IZ ŠKOLSKE KNJIŽNICE

Čitanjem protiv stresa!

Autor: Tanja Novak Pavić, 21. 9. 2023.

Čitajmo da se pročitamo! 

Čitanjem protiv stresa!

Brojna su istraživanja pokazala, ako se zanesemo čitajući neku knjigu, hormoni stresa opadaju za oko 70 %, točnije već 6 minuta čitanja smanjuje razinu stresa za 68 %. Čitanje knjiga je aktivnost koja ima mnogobrojne korisne učinke, a jedan od njih je pozitivan i iscjeljujući utjecaj na mentalno zdravlje pojedinca jer čitanje smanjuje stres, anksioznost i depresiju. Samo 6 minuta čitanja smanjilo je stres sudionicima istraživanja za 68 %, što je veći učinak od slušanja glazbe ili šetnje. Zašto čitamo? Čitanjem stječemo nova znanja i proširujemo spoznaje, čitanje odmara, smiruje, zabavlja, veseli, potiče našu maštu i kreativnost, potiče naše razmišljanje, čitanje razvija i kritičko mišljenje, potiče radoznalost, širi naše horizonte, kuteve gledanja, upoznaje nas sa svijetom oko sebe, razvija koncentraciju, obogaćuje naš rječnik, potiče na otkrivanje sebe i drugih, poboljšava pamćenje, omogućuje nam lakše rješavanje naših problema, pomaže u usvajanju pravih etičkih vrijednosti, čitanje jednostavno izgrađuje osobnost i obogaćuje naš život.

U nastavku pročitajte na koje sve načine čitanje može smanjiti stres.

"Druženje s književnošću je avantura koju ništa drugo ne može zamijeniti. Cilj je putovanje nečijom dušom za koju, divnim čudom, otkrivate da je vaša vlastita." (T. Bilopavlović)

"Udaljavanje od svakodnevnih briga

Jedan od razloga zašto čitanje knjiga može smanjiti stres je taj što nam omogućava opuštanje  i udaljavanje od svakodnevnih briga. Kad čitamo knjigu, naš um se fokusira na radnju i likove u njoj, što nam pomaže da zaboravimo na probleme koji nas muče. Čitanje također može biti vrsta meditacije, jer nam omogućuje da usporimo i usredotočimo se na sadašnji trenutak. Osim toga, čitanje knjiga može nas potaknuti na razvijanje empatije prema drugima, što je također povezano sa smanjenjem stresa. Kad čitamo knjigu, često se poistovjećujemo s likovima u njoj i osjećamo njihove emocije. To nas može potaknuti na bolje razumijevanje drugih ljudi. 

Načini razvijanja empatije prema drugima: Identifikacija s likovima: Kad čitamo knjigu, često se poistovjećujemo s likovima u njoj i pokušavamo razumjeti njihove emocije i ponašanja. Razumijevanje različitih perspektiva: Čitanje knjiga može nas izložiti različitim perspektivama i načinima razmišljanja, što nam može pomoći da bolje razumijemo i poštujemo tuđa mišljenja i osjećaje. Suosjećanje sa likovima: Kad čitamo o likovima koji prolaze kroz teška razdoblja ili doživljavaju nepravdu, možemo osjetiti suosjećanje prema njima. Ovo suosjećanje može se prenijeti i na stvarne ljude s kojima se susrećemo u svakodnevnom životu. Razvijanje socijalne inteligencije: Čitanje knjiga može poboljšati našu socijalnu inteligenciju, što se odnosi na sposobnost razumijevanja i komuniciranja s drugim ljudima. Kad čitamo knjige koje se bave međuljudskim odnosima i socijalnim pitanjima, možemo naučiti nove načine komunikacije i razumijevanja drugih. (https://ljepotacitanja.com/blog/kako-citanje-knjiga-moze-pomoci-u-smanjenju-stresa/ )

"USUSRET DOBROM PRIJATELJU – KNJIZI!

Civilizirani svijet priklanja se knjizi kao najvećem dobru naše civilizacije. Iskazujemo čast knjizi, od slikovnice do “debelog” romana, od rječnika do knjiga koje sadrže sve znanje svijeta.
Bez knjige smo tupi i šuplji. Konačno, iz knjige učimo kako ćemo se služiti današnjim sredstvima komuniciranja, od televizijskih igara do vrlo složenih razmjena podataka uokrug naše jedine zemaljske kugle. Svatko od nas uzima knjigu kakva mu treba. Ne zaboravite da i vi imate knjigu koja je primjerena vašoj dobi, s kojom ćete osvojiti i usvojiti dio znanja bez kojega nećete moći u budućem životu. Svaka nova pročitana knjiga oplemenit će vas i obogatiti. Kad odrastete, vaše će lice biti toliko ljepše koliko ste knjiga pročitali. Sretno vam druženje s knjigom!"

Zašto čitati?

 "Da bismo naučili.
- Da bismo uspjeli u školovanju.
- Da bismo bili upućeni.
- Da bismo znali odakle dolazimo.
- Da bismo znali tko smo.
- Da bismo bolje upoznali druge.
- Da bismo znali kamo idemo.
- Da bismo sačuvali sjećanje na prošlost.
- Da bismo pojasnili sadašnjost.
- Da bismo iskoristili prijašnja iskustva.
- Da bismo izbjegli gluposti naših predaka.
- Da bismo dobili na vremenu.
- Da bismo pobjegli od stvarnosti.
- Da bismo pronašli smisao života.
- Da bismo razumjeli temelje naše civilizacije.
- Da bismo održali našu znatiželju.
- Da bismo se zabavili.
- Da bismo se razvijali.
- Da bismo komunicirali.
- Da bismo razvijali kritički duh." 

(Daniel Pennac: Od korica do korica)








Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži
 
Virtualna šetnja školom

 
ISŠ - kontakti
 

 Pitanja i primjeri  zadataka za popravne i razredne ispite te za svladavanje gradiva za sve predmete.

 
PRVI RAZREDI
 
DRUGI RAZREDI
 
TREĆI RAZREDI
 
POVEZNICE

 
Brojač posjeta
Ispis statistike od 3. 11. 2009.

Ukupno: 5369973
Ovaj mjesec: 861
Ovaj tjedan: 793
Danas: 41
 
 
Šk. knjižnica
 
 
« Prosinac 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Prikazani događaji

 
 > O školi  > Školska knjižnica  > Vijesti iz školske knjižnice
CMS za škole logo
Industrijska strojarska škola / Avenija Marina Držića 14, HR-10000 Zagreb / ss-industrijska-strojarska-zg.skole.hr / ured@ss-industrijska-strojarska-zg.skole.hr
preskoči na navigaciju