preskoči na sadržaj

Industrijska strojarska škola

 > O školi  > Povijest
Povijest škole
 
Jedna od najstarijih fotografija škole: izgled Metalskog školskog centra  60-tih godina dvadesetog stoljeća
Povijest škole

         Industrijska strojarska škola bilježi bogatu prošlost obrazovanja i odgoja mladih u strojarskim zanimanjima. Još davne 1946. godine je za potrebe metalske industrije grada Zagreba i tvornice „Prvomajska“ osnovana Industrijska škola „Prvomajska“ u Držićevoj ulici na broju 14, dakle, na istoj adresi na kojoj postoji i danas. Po ukupnom broju učenika ta škola nije bila velika, imala je samo tri odjeljenja sa 75 učenika.

Zbog rastućih potreba za industrijskim djelatnicima strojarske struke na području Zagreba i Republike Hrvatske, Industrijska škola se 1969. godine spaja s Prvom metaloprerađivačkom školom i dobiva naziv Metalski školski centar. Centar se razvio u jaku školsku ustanovu s rekordnih 3782 upisana učenika i polaznika (1972. g.), i to u redovitoj nastavi 2903 učenika, a u obrazovanju uz rad 872 polaznika. Tome treba dodati i polaznike područnih odjeljenja izvan sjedišta škole kojih je te godine bilo 1483.
  
Jedna od najstarijih fotografija Nastavničkog vijeća iz školske godine 1952./53.
 
Metalski školski centar  1978. g. mijenja naziv u Tehnički obrazovni centar „Prvomajska“, a 1991. se razdvaja na dvije i danas postojeće škole: četverogodišnju Strojarsku tehničku školu Fausta Vrančića i trogodišnju Industrijsku strojarsku školu.
Nekadašnji nastavni planovi i programi četverogodišnjeg školovanja zamijenjeni su novima. Sada školovanje za industrijska i obrtnička zanimanja u području strojarstva traje tri godine, a u programima ima znatno više struke i praktičnih sadržaja.
 
Posljednjih petnaestak godina obrazovni programi su se također prilagođavali potrebama u društvenom razvitku, pa su, shodno tome, neki obrazovni programi smanjivali broj upisanih učenika, a drugi povećavali ili su se uvodili novi obrazovni programi. Broj učenika je devedesetih godina 20. stoljeća varirao od godine do godine, uglavnom od 800 do 1000 upisanih učenika. Posljednjih godina Industrijska strojarska škola ima oko 600 redovno upisanih učenika.
Škola permanentno provodi srednjoškolsko obrazovanje odraslih i prekvalifikaciju te program specijalističkog usavršavanja.
 
U 10000 četvornih metara radnog prostora smješteno je 8 klasično opremljenih učionica2 specijalizirane učionice za strojarstvo,  2 specijalizirane učionice za računalstvo, 1 specijalizirana učionica za automehaniku i autolimariju, 2 specijalizirane učionice za instalacije, 1 specijalizirana učionica za vjeronauk, 11 nastavnih kabineta, a tu je i 10 odjela školskih radionica za ručnu i strojnu obradbu, dvorana za tjelesnu i zdravstvenu kulturu i suvremeno opremljena knjižnica i čitaonica.
 Sve specijalizirane učionice su opremljene računalima, LCD projektorima, nastavnim pomagalima i izlošcima vezanim za izvođenje nastave.
 Školske radionice su opremljene za nastavno-proizvodni rad s 330 radnih mjesta i podijeljene su prema tehnologijama: ručna obrada, tokarenje, glodanje, brušenje, bušenje, zavarivanje, montaža, alatničarstvo, remont, automehanika i instalacija grijanja i klimatizacije. U sustavu službe održavanja postoji osnovna radionica održavanja strojeva te stolarija, lakirnica i električarska radionica.
Posebno valja naglasiti važnost praktične nastave s proizvodnim CNC strojevima; tu važnu ulogu igraju tokarilica RTA 63 CNC s upravljačkom jedinicom na kojoj se vrši realno osposobljavanje obrađivača za programiranje i samostalnu izradu strojnih dijelova i glodalica AG 250 CNC. Svi učenici u sklopu praktične nastave u trećem razredu školovanja, nakon usvajanja osnovnih teoretskih znanja iz rukovanja i programiranja strojeva, sposobni su uz pomoć nastavnika izraditi zadane predmete na stroju.
Generacijama učenika i polaznika ove škole praktikum je omogućio usvajanje znanja koje im je osiguralo odlične temelje za rad u proizvodnji ili daljnjem školovanju.
Godine 2001. školska knjižnica proširena na čitaonicu i opremljena novim namještajem i audio-vizualnim nastavnim sredstvima te time postala knjižnično-informacijski centar s multimedijalnom čitaonicom. Na taj način je knjižnica s čitaonicom postala sastavniji, kvalitetniji i važniji dio odgojno-obrazovnog sustava škole i kulturne i javne djelatnosti. Osmišljavanje Internet-čitaonice danas stvara sve bolje informacijske  uvjete za unapređivanje nastave i drugih oblika odgojno-obrazovne djelatnosti.
 
U Industrijskoj strojarskoj školi, uz dodatnu i dopunsku nastavu, posljednjih godina djeluju i slobodne aktivnosti: informatička grupa, planinarska sekcija „Strojarci“, novinarska skupina „Strojarko“, knjižničarska skupina, športski klub, skupina za očuvanje okoliša, WEB-EKO grupa, glazbena sekcija i dramska sekcija. 
        Učenici škole redovito sudjeluju na natjecanjima koje organiziraju Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, Gradski ured za obrazovanje i šport, CARNET, Ministarstvo za europske integracije, Crveni križ, Europski dom i drugi.
         Pod pokroviteljstvom Hrvatske obrtničke komore škola se kontinuirano prezentira na specijaliziranom međunarodnom sajmu Zagrebačkog velesajma, a sudjeluje i u prezentiranju na smotri srednjih škola „Dojdi osmaš“.
         Osim toga, u školi se organiziraju međurazredni športski susreti i natjecanja, edukativne i kreativne radionice, tematske izložbe, predavanja i tribine, filmske video-projekcije, posjete sajmovima i muzejima, obilježavanje državnih i vjerskih blagdana, aktivnosti Crvenog križa, jednodnevni i višednevni izleti i izvanučionične nastave učenika i nastavnika.
         Škola, prema mogućnostima, sudjeluje i u međuškolskim športskim natjecanjima, natjecanjima znanja te smotrama učeničkih radova. Kontinuirano surađuje s kulturnim, športskim i drugim javnim ustanovama koje se bave organiziranim radom s mladeži u slobodno vrijeme u cilju poticanja izvannastavnih i izvanškolskih aktivnosti kulturne, znanstvene ili športske orijentacije učenika. Škola također kontaktira i s drugim školama u svezi poboljšanja kulturnih i javnih sadržaja. U suradnji s Hrvatskom obrtničkom komorom škola organizira i provodi stručne seminare za nastavnike.
        U Industrijskoj strojarskoj školi je prije desetak godina uspješno proveden projekt ECDL izobrazbe nastavnika, projekt odobren od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, a 2016. godine je škola, između 160 ostalih škola iz Republike Hrvatske,  uključena u CarNet-ov pilot projekt e-Škole - uspostava sustava digitalno-zrelih škola. 
  

 



 INDUSTRIJSKA STROJARSKA SKOLA - o povijesti.pptx

Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži
 
Virtualna šetnja školom

 
ISŠ - kontakti

INDUSTRIJSKA STROJARSKA ŠKOLA

Avenija Marina Držića 14, Zagreb

e-mail: iss@ss-industrijska-strojarska-zg.skole.hr

01/6156 611  01/6152 955

01/6457 207

01/6457 208; 01/6457 209

 ISŠ

 

 Pitanja i primjeri  zadataka za popravne i razredne ispite te za svladavanje gradiva za sve predmete.

 
PRVI RAZREDI
 
DRUGI RAZREDI
 
TREĆI RAZREDI
 
POVEZNICE

 
Brojač posjeta
Ispis statistike od 3. 11. 2009.

Ukupno: 5368255
Ovaj mjesec: 3249
Ovaj tjedan: 927
Danas: 183
 
 
Šk. knjižnica
 
 
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

 
 > O školi  > Povijest
CMS za škole logo
Industrijska strojarska škola / Avenija Marina Držića 14, HR-10000 Zagreb / ss-industrijska-strojarska-zg.skole.hr / ured@ss-industrijska-strojarska-zg.skole.hr
preskoči na navigaciju